Срещата на Европейската централна банка в четвъртък (25.07) съумя да свали най-търгуваната валутна двойка в света EUR/USD до най-ниските ѝ нива от 2 години насам. Все пак двойката не се задържа за дълго на тези стойности и рязко отскочи обратно до нива около 1,1180. Но какво точно се случи на срещата на ЕЦБ, за да видим подобна волатилност?
В последните дни преди събирането на централни банкери на еврозоната еврото бе поставено под сериозен натиск на финансовите пазари и EUR/USD се потопи в очакване на сваляне на лихвите по депозитите от страна на ЕЦБ. Имаше спекулации дори за понижение с 20 базисни пункта, например японската банка MUFG смяташе този сценарий за основен.
Малко преди решението на ЕЦБ за паричната политика пазарните участници бяха разделени. Според OIS пазара часове пред срещата на ЕЦБ шансовете за понижаване на лихвите по депозитите с 10 базисни пункта в еврозоната бяха около 51%. Именно това превърна решението на европейските централни банкери в толкова ключово за единната валута. Някъде по това време EUR/USD се търгуваше близо до най-ниските си нива за годината.
Все пак ЕЦБ се въздържа от сваляне на лихвите по депозитите още на срещата през юли, но даде насоки, че вероятно ще ги понижи през септември. Освен това централните банкери намекнаха за връщането на програмите за изкупуване на активи – количествени улеснения, както и за възможни диференциални лихвени нива. Централните банкери подчертаха нуждата от “много приспособима монетарна политика за по-продължителен период от време, тъй като инфлацията упорито се задържа под целевите нива на банката”.
Това първоначално даде нова инерция на низходящото движение и цената на EUR/USD се понижи до двегодишно дъно от 1,1101. Въпреки това пазарите останаха разочаровани от липсата на действия и липсата на повече подробности по обсъжданите мерки. Така купувачите бързо се върнаха на пазара и върнаха EUR/USD до нива от 1,1180.
Какво да очакваме от тук нататък?
Това, което със сигурност е ясно след срещата на ЕЦБ на 25 юли, е, че банката отново заема миролюбива позиция и се насочва към разхлабване на монетарната политика, за да подкрепи инфлацията, която остава далеч от целите ѝ. През юни индексът на потребителските цени нарасна с 1,3% на годишна база според данните на Евростат, а целта на Европейската централна банка е “малко под 2%”.
“Бордът очаква лихвите да останат на сегашните или по-ниски нива поне през първата половина на 2020 година и във всички случаи, докато е необходимо да се подсигури продължително, стабилно приближаване на инфлацията към целите в средносрочен план”, пише в изявлението на европейските централни банкери.
В петък обаче ЕЦБ публикува резултатите от последното си проучване сред професионалните анализатори, които дадоха следните прогнози за инфлацията:
Инфлация през 2019: 1,3% при 1,4% в предходното проучване
Инфлация през 2020: 1,4% при 1,5% преди това
Инфлация през 2021: 1,5% при 1,6% преди това
Растеж на БВП през 2019: 1,2% без промяна
Растеж на БВП през 2020: 1,3% при 1,4% преди това
Растеж на БВП през 2021: 1,4% без промяна
Според четири източника на Ройтерс, които са близки до дискусията на 25.07, понижаването на лихвите през септември е почти сигурно, а ЕЦБ вероятно ще поднови и покупките на правителствени облигации. Президентът на ЕЦБ Марио Драги е обещал, че ще разхлаби още повече монетарната политика, тъй като перспективите за растежа са се влошили и е изброил няколко различни опции.
В тези инструменти влиза понижаване на лихвите по депозитите, което драстично ще увеличи таксите за неактивни пари в банките в еврозоната. Това може да бъде придружено от диференциална система, при която банките плащат дисконтов процент върху част от излишната си ликвидност, пише Ройтерс. Възобновяването на програмата за закупуване на облигации на ЕЦБ от 2,6 трилиона евро също се възприема като вероятно, въпреки че намирането на приемливи активи за закупуване няма да е лесно.
Именно това е причината, поради която нараснаха спекулациите, че ЕЦБ може да започне да купува акции и банкови облигации, но все пак едва ли ще прибегне към тези действия още в началото на разхлабването на политиката.
Този подход на Европейската централна банка ще продължи да подтиква банките и притежателите на банкови депозити да извадят средствата си извън банковите депозити и да ги вкарат в икономиката под формата на различни инвестиции. Ако ЕЦБ започне покупките на акции, то фондовите пазари може да се окажат много привлекателно място.
преди 5 години Хахаха баси калъфите . *** лизатори са тез двамата . Много добре знаят , че немат никаква представа от това което говорят.ПАРИТЕТ - няма да има , както промрънка карпуза с възела1.40 е следваща цел. отговор Сигнализирай за неуместен коментар