Има причина тези стоки да попадат под ударите на санкциите, казва Бенджамин Катцеф Силбърщайн, един от редакторите на North Korean Economy Watch. Той допълва, че Ким се опитва да увеличи местното производство, за да намали зависимостта на страната от внос и да повиши потреблението на местно произведените стоки, което нямаше да е необходимо, ако Северна Корея беше икономически самостоятелна.
Силбърщайн и колегата му икономическият наблюдател Питър Уорд посочват в документ, публикуван миналата седмица в уважавания сайт 38 North, че Северът има няколко инструмента, с които да насърчава стабилността, като например ограничаване на дилърите да се движат в определен валутен коридор или намаляване на заемите в местна валута, за да бъде малък обемът на циркулиращата валута. Те също така предполагат, че може просто да няма достатъчно долари в обращение, така че пазарната цена да бъде повлияна от настроението на обикновените хора. Или може би правителството го поддържа изкуствено стабилен "със сила - по политически причини - за да представя картина на устойчивост на фона на санкциите."
Бил Браун, бивш офицер от ЦРУ и външен преподавател в Georgetown School of Foreign Service, каза, че твърденията на И за цялостна икономическа стабилност не са без основание.
Правилният въпрос тогава е на каква цена, посочва той в електронно писмо до AP.
Според Браун, който сега е независим консултант, Северът прави това, което Китай прави през последните 40 години - разпродава активите си. Тъй като държавата притежава целия капитал, казва той, в краткосрочен план може да се финансира и да защитава валутния курс, като продава или приватизира голяма част от собствеността си. Държавата може да набира средства, като позволява на служители да взимат такси за обикновени дейности или като орязва заплати, докато се прави, че не вижда, че служителите приемат подкупи, за да покрият разликата. Проблемът, разбира се, е, че нито един от подходите не е устойчив.
"Стабилните пари са изключително важни за изграждането на нова пазарна икономика, за укрепването на производителността, начело на която е частният сектор, както и за това гражданите да имат възможност да спестяват и инвестират парите си, коментира Браун.
"Предполагам, че Ким е наясно, че добрите или поне не лошите отношения с (президента Доналд) Тръмп и САЩ са изключително важни за доверието във вона и поведението му е съобразено с това. Така че засега няма международни балистични ракети или изпитания на ядрено оръжие, а има много щастливи разговори", отбелязва той.
Севернокорейските лидери са напълно наясно с опасностите от нестабилния валутен курс.
ПРез 2009 година настана масова паника, когато правителството реши да смени старата с нова валута в съотношение 100 към 1, стопявайки спестяванията на хората като с магическа пръчка. Има предположения, че бащата на Ким Чен-ун - Ким Чен-ир - е екзекутирал финансовия министър поради това фиаско.
Заради такива притеснения дори обикновените хора имат основания да искат спестяванията им да бъдат в долари или китайски юани. И макар доверието в местната валута да се възстанови през последните години, тя все още не може да се разменя с друга валута извън Северна Корея и остава непригодна за големи трансакции.
Както отбелязват Силбърщайн и Уорд банкнотата с най-голям номинал е 5000 и е на стойност около 60 цента.
преди 6 години А дали може да е заради това, че спекуланти не могат да си купят вони :] отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 6 години "Икономиката ни не разчита на износ (...) Заради санкциите не правим голяма търговия или финансови сделки с други страни, така че няма да има много промени във валутния курс,"Този цитат от статията, на съответния специалист, показва отговорът на въпроса - защо е стабилен курса. А, за да стане още по-ясно, може да бъде добавено само - "а, също така, и не правим нищо". Е, какво да се промени, как да се промени - ако при 20% инфлация заровите 5 лева и се върнете след 5 години и ги изровите, да не би да са станали 10 от инфлацията? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 6 години Мнението ми се крепи на факти. И да смятам, че при определени условия Северна Корея ще е следващият Сингапур. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 6 години Ким има възможноста да изпревари южната си съседка и дори Китай----без коментар, само един съвет ... не пий алкохол от сутринта ! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 6 години Още при стъпването му в длъжност се предполагаше, че Ким Чен-ун ще преговаря със запада. Той изненада всички и го направи от позицията на силата. За това не ме изненадва, че успяват да поддържат валутата си силна, те все пак не са комунисти като Венецуела. При една добра външна политика и много търпение Ким има възможноста да изпревари южната си съседка и дори Китай. отговор Сигнализирай за неуместен коментар