IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

На кои видове финансови пазари да търгуваме?

Форекс пазарът нарасна от 5 млрд. долара до 5 трлн. долара за по-малко от 40 години

08:54 | 18.10.18 г.
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: Admiral Markets</em></p>

Снимка: Admiral Markets

Финансов пазар е пазар, на който се търгуват финансови ценни книжа на национално и глобално ниво. Трейдърите купуват и продават тези ценни книжа, за да извлекат потенциални печалби, докато се опитват да ограничат рисковете. Финансовите пазари в основата си не се отличават много от останалите пазари, където се купуват и продават стоки и продукти, но вместо обмен на зеленчуци, дрехи или компютри срещу валута финансовите пазари са насочени към закупуване, продажба и притежаване на финансови ценни книжа, продукти и инструменти.

Като цяло финансовите пазари изглежда са двигателят на международната търговия и глобалната икономика през последните 100 години. Особено през последните 25 години, когато станаха още по-комплексни и важни. Днешните финансови пазари имат важно предназначение в икономиката и предлагат шест основни функции:

Определяне на цените
Ликвидност
Ефективност
Традиционни заеми и кредитиране
Информация за потока на средства
Споделяне на риска.

Основните видове финансови пазари са капиталови, валутни, пазари на суровини и пазари на деривати. Най-младият финансов пазар е този на криптовалутите. Някои от тези финансови пазари по своя характер са по-дългосрочно фокусирани, други са ориентирани в по-краткосрочен план или са комбинация от двете.

Капиталовите пазари включват пазарите на акции и облигации от частния и публичния сектор. На тях има първичен пазар, в който компаниите и правителствата издават нови ценни книжа и вторичен, където се търгуват акции и облигации, които преди това са емитирани.

Междувременно дневният обем на валутния пазар, наречен Форекс, нарасна от 5 млрд. долара до 5 трлн. долара за по-малко от 40 години. По-добрият достъп, който осигуряват брокерите, развитието на технологиите и високата волатилност са част от причините за сериозния ръст на Форекс пазара.

Пазарът на суровини се състои от твърди суровини като злато, петрол и меки, като селскостопански и животински продукти. Инвеститорите могат да участват непряко в пазара на суровини чрез закупуване на акции на компании от сектора или директно чрез закупуване на опции, фючърси или CFD-та.

Дериватите са ценни книжа, свързани с базисен актив и понякога се използват за хеджиране срещу промените в цените. Опциите, фючърсите и CFD-тата са примери за деривати. Спекулантите могат да използват тези инструменти, за да хеджират срещу риск или да поемат риск в търсене на потенциална печалба чрез търговия.

Независимо на кои пазари изберете на инвестирате или търгувате, е важно да изберете регулиран брокер, който да гарантира сигурността на Вашите средства.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 06:51 | 14.09.22 г.
Най-четени новини

Коментари

Финанси виж още