Доларът е на път да изпрати четвърта сесия подред, отчитайки по-ниски стойности и макар, че на месечна база доларовият индекс се задържа на плюс, анализаторите смятат, че настроението е минорно, пише в свой анализ Market Watch.
Доларовият индекс, който измерва силата на щатските пари спрямо кошница от шест основни валути, се понижава с 0,16% до 92,367 пункта. За сравнение в края на петъчната сесия в Ню Йорк показателят беше на ниво от 92,509 пункта.
В петък индексът отчете третата си негативна сесия подред, както и първото си седмично понижение след три последователни седмици, приключили с повишение. За сравнение от началото на май доларът е поскъпнал с 0,6% спрямо кошница от валути, намалявайки спада си за последните 12 месеца до около 7%.
Еврото поскъпва спрямо долара с 0,3098% до 1,1977 долара, докато паундът се търгува по-високо спрямо щатските пари с 0,3175% до 1,3589 долара. В същото време зелената валута отчита повишение в цената си спрямо японските пари с 0,17% до 109,52 йени.
Какво казват анализаторите?
„След седмици, когато бичи настроените трейдъри виждаха чашата наполовина пълна и беше премината средносрочната и дългосрочната техническа съпротива, настроението сякаш вече не е същото“, коментира Ричард Пери, анализатор в Hantec Markets. Според него обаче това може да е само временно и доларът отново да поскъпне, ако утрешните данни за продажбите на дребно в САЩ го подкрепят.
Ричард Пери посочва и липсата на важни макроикономически новини в понеделник като друг фактор, повлияващ негативно доларът, тъй като фокусът е насочен към различни политически въпроси. От една страна, нараства перспективата за създаване на популистко правителство в Италия, а от друга, търговският спор отново е на дневен ред, след като президентът Тръмп написа в неделя в Tweeter, че работи с китайския президент.
Какво движи пазара в момента?
Напредването на еврото в понеделник беше подкрепено от информацията, че италианските популистки партии „Северна лига" и Движение „5 звезди" са сключили късно в неделя споразумение за управленческа програма, вероятно прочиствайки пътя към формирането на правителствена коалиция между двете най-големи италиански партии, насочени срещу статуквото.
В същото време негативен ефект върху долара имаше изказването на управителя на Федералния резерв на Кливланд Лорета Местер, че централната банка на САЩ трябва да повиши лихвените проценти над 3 на сто.
*Данните в текста са към 13:21 часа
преди 6 години ...ясно е защо: Защото, за да припомпва ресурси и власт, огромната финансова Помпа, наречена политика на Фед по отношение курса на долара, го предвижда. Идат времена на относително по-евтин долар, които се предвижда да бъдат последвани отново от такива на по-скъп и т.н. Както казва една пословица, Новото е дожре забравено старо' отговор Сигнализирай за неуместен коментар