IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Централните банки в търсене на целевата инфлация

Няма едно единствено правилно решение за регулаторите по света

15:00 | 18.03.18 г.
<p>
	<em>Снимка: Архив Ройтерс</em></p>

Снимка: Архив Ройтерс

Тъй като много централни банки не успяват да постигнат инфлационните си цели, някои вече обмислят промени в инструментите, които използват, за да управляват курса на икономиката, пише в свой анализ Bloomberg.

Решението на Норвегия да намали инфлационната си цел е последният пример, но северната държава всъщност последва подобни реакции от страна на Швеция и Аржентина, както и промяната в целта за еврозоната. Дори в Нова Зеландия, родното място на целевата инфлация, централната банка разшири целите си, като постави акцент върху заетостта.

Но няма едно единствено правилно решение за регулаторите по света. Повишаването на инфлационните цели беше дискутирано еднакво интензивно през последните години, както и намаляването им. И докато някои централни банки признават необходимостта от преразглеждане на политиките си, то други засилват ангажимента си към текущите си политики.

Ето какво се случва по региони и страни:

САЩ
Федералният резерв се бори да постигне своята 2-процентова цел за инфлацията в последните пет години. Някои от служителите на Фед дискутираха възможността инфлацията да бъде зададена в диапазон, а не да бъде точно фиксирана стойност. Други пък предложиха за начало да бъде анализирана текущата целева инфлация. Ясно е обаче, че всяка промяна в целта от 2% ще привлече вниманието на Конгреса. Председателят на Фед Джером Пауъл беше изслушан по темата миналия месец. Той каза, че сегашната зададена рамка работи.

Еврозоната
Докато служителите на Европейската централна банка безусловно стоят зад целта си за инфлацията по време на кризата, засегнала 19-те страни от еврозоната през последното десетилетие, то те си дадоха повече време, за достигането й. Средносрочният хоризонт, в който се предвижда инфлацията да се движи близо, но под границата от 2%, е удължен с между 3 и 5 години.

От ЕЦБ се опитват да защитават безпрецедентните си парични стимули. Марио Драги при последната среща на централната банка обясни, че ценовият натиск остава малък и още няма убедителни признаци за устойчива възходяща тенденция, като именно затова ще е необходимо още време за покупки на активи и поддържане на рекордно ниски лихвени проценти.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.

Последна актуализация: 06:02 | 07.09.22 г.
Най-четени новини

Коментари

1
rate up comment 1 rate down comment 1
Иван Митев
преди 6 години
Сега няма дори едно правилно решение на Централните банки по света, защото спасението от наближаващата стопанска криза не зависи от тях.При сегашните условия на допусканата държавна грешка да липсва защита срещу вредата от въведената парична единица Централните банки са със съдба на жертви и подсигурен провал.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още