ФУНДАМЕНТАЛЕН КОМЕНТАР – Калин Георгиев
Доларът поевтиня по време на търговията в сряда на фона на смесените икономически данни, които дойдоха от САЩ. Вниманието на инвеститорите бе насочено към данните за инфлацията в страната. За месец януари индексът на потребителските цени се ускори до 2,1% на годишна база спрямо 1,9% месец по-рано. Междувременно данните за декември бяха ревизирани до 0,2% спрямо предходните 0,1 на сто. Ускоряването на инфлацията в страната ще даде зелена светлина за Федералния резерв да осъществи планираните три повишения на лихвите през настоящата година. Някои експерти дори изразяват мнение, че е възможно да видим и четири вдигания на основната лихва.
Неприятна изненада поднесоха новините за продажбите на дребно. За месец януари данните показаха неочакван спад от 0,3% при предварителни прогнози за ръст от 0,2 на сто. Новината повлия негативно върху долара, който отчете понижение спрямо повечето основни валути. Доларовият индекс, измерващ изменението на зелените пари спрямо кошницата от шест основни валути, загуби 0,77% от стойността си, понижавайки се до 88,91 пункта.
Еврото се върна към растеж, поскъпвайки над 1,24. В края на деня единната валута се търгуваше на нивата около 1,2460 долара за евро, след като данните за брутния вътрешен продукт на еврозоната оправдаха очакванията на икономистите. Публикуваните вчера на обяд данни показаха, че икономиката на валутния съюз е нараснала с 2,7% на годишна база. На тримесечна база ръстът в БВП се ускорява с 0,6%, оправдавайки прогнозите на анализаторите. Положителен сигнал дадоха и данните за индустриалното производство, което на годишна база бележи ускорение с 5,2% при предварителна прогноза от 4,2%.
Слабото представяне на долара даде тласък на златото. Спот цената на благородния метал се покачи с 1,4%, достигайки 1 349,94 долара за тройунция. Фючърсите със срок на доставка през април нараснаха с 1,68% до 1 352,70 долара. "Заплахата от по-рязко повишение на инфлацията в САЩ е фактор, който подкрепя възходящото движение на златото. В случай, че видим силно повишение на потребителските цени, а от Федералния резерв се забавят с вдигането на лихвените нива, това би довело до ново бичо движение за жълтия метал", коментира Робин Бар, анализатор в Societe Generale. "Централните банкери искат стабилност. В случай, че корекцията на фондовите пазари се задълбочи и се превърне в мечи тренд, това може да разколебае Федералния резерв. А засилване на инфлационния натиск би изпратил цената на златото нагоре", допълни още Бар. С повишение приключиха търговията и другите благородни метали. Фючърсите на среброто отчетоха покачване от 1,7% до 16,83 долара за тройунция. Платината поскъпна с 2,3%, завършвайки търговията на нивата около 996,10 долара. Паладият проби психологическото ниво от 1 000 долара, затваряйки на 1 003,10.
Петролът се върна отново над 60 долара, отчитайки повишение от 2,4% за деня. Пазарните участници бяха приятно изненадани, след като петролните запаси отчетоха спад на седмична база. За седмицата до 9 февруари американските запаси са се покачили с едва 1,8 млн. барела. Прогнозите на икономистите бяха за ръст от 3,2 млн. барела. Положителната новина подкрепи и цената на сорт Брент, който реализира покачване от 2,7% или 1,68 долара до нивата от 64,40 долара за барел. "Рафинериите продължават да добиват завишено количество петрол, което води до ръст в производството на бензин, а оттам и до повишение при бензиновите запаси", заяви Андрю Липов, президент на Lipow Oil Associates в Хюстън. По-рано вчера доларът поскъпна за определен период от време, подкрепен от данните за ръста на инфлацията. Впоследствие обаче щатската валута отслабна, а петролът поскъпна. Черното злато има тенденцията да се движи в посока обратна на долара заедно с рискови активи като акциите.
Водещите американски индекси завършиха търговията в сряда с ръст, игнорирайки силните данни за инфлацията, които може да накарат Федералния резерв да действа по-агресивно по отношение на затягането на монетарната политика. Индексът на сините чипове Dow Jones затвори с повишение от 253,06 пункта или 1,03% на 24 893,49. С най-силно представяне сред компаниите, включени в DJIA бе Goldman Sachs, акциите на която скочиха с 2,8%. S&P 500 нарасна с 1,34%, достигайки 2 698,63 пункта. Книжата на финансовите и технологичните компании имаха водеща роля за силния ръст и при трите щатски индекса. Книжата на Bank of America, J.P. Morgan Chase, Citigroup и Morgan Stanley се търгуваха с повишение за деня. Финансовият сектор завърши с ръст от процент и половина. Най-силен резултат записа технологичния Nasdaq, който добави 1,86% към стойността си, приключвайки деня на 7 143,62. "Изглежда фондовите пазари са на мнение, че икономиката все още се справя добре", коментира Райън Детрик, пазарен стратег в LPL Financial. Детрик обаче подчерта, че пазарът все още "опипва почвата и търси дъно". А това ще доведе до засилване на волатилността.
Водещите пазари в Европа също затвориха на зелена територия. Най-силно се представи германския Dax 30, който нарасна с 1,17%, завършвайки сесията на 12 339,16 пункта. Euro Stoxx 600 прибави малко над един процент към стойността си, докато френския CAC 40 затвори без сериозно изменение за деня на ниво от 5165,26. Акциите на шведската H&M спаднаха с 4%, след като от компанията заявиха, че през настоящата година очакват онлайн продажбите да нараснат с 25%, но продажбите във физическите магазини вероятно ще регистрират спад.
Днес се очаква нова порция данни за еврозоната и САЩ. На обяд ще бъдат обявени данните за търговския баланс в еврозоната за месец декември. След обяд вниманието на инвеститорите ще бъде насочено към новините, които ще дойдат от САЩ. Във фокуса на вниманието на пазарните участници ще бъдат данните за индекса на производствените цени, както и молбите за помощи при безработица, които се очаква да достигнат 227 000 за седмицата до 10 февруари. От 20:30 часа пък ще се проведе пресконференцията на Лорънс Шембри, който е заместник-председател на Канадската централна банка.
ТЕХНИЧЕСКИ КОМЕНТАР – Стефан Стефанов
AUD/USD
Вчера пазарите бяха раздвижени от данните за индекса на потребителските цени. Първоначалните „бичи“ настроения за AUD/USD бяха обърнати непосредствено след новините в 15:30 часа. След това обаче отново се подновиха покупките и цената беше отведена до най-високите нива от две седмици насам. Имайки предвид това, отчитаме положителните настроения и вероятността от поскъпване.
USD/CHF
След като беше достигната подкрепата на 0,9306 ценовото поведение индикира за вероятност от корекция. Подвластен и на новините от вчера, пазарът направи връщането и след това рязко тръгна надолу. Следващата подкрепа, която бешe ключова за развитието, е на следващото дъно, зоната около 0,9247, но и тя бива пробита. Отчитайки, че все пак сме около важни стойности за пазара, вероятността от ново връщане нагоре и последвало поевтиняване е по-голяма, отколкото директно падане.
USD/CAD
Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.