ФУНДАМЕНТАЛЕН КОМЕНТАР – Калин Георгиев
Доларът се понижи във вторник, след като успя да стартира настоящата седмица с ръст. Щатската валута отслабна, тъй като голяма част от инвеститорите насочват вниманието си към предстоящото в сряда заседание на Федералния резерв, както и данните за заетостта, които предстои да бъдат публикувани в края на настоящата седмица. Въпреки, че очакванията са Фед да запази лихвите, зелените пари бяха подложени на разпродажба. Това, от своя страна, подкрепи другите основни валути, като еврото и йената бяха сред основните печеливши. След като реализира понижения през последните шест седмици, доларовият индекс, измерващ силата на щатската валута, е на път да завърши януари със спад от 3,4%. Това ще бъде най-лошият месечен резултат за индекса от март 2016 г. насам.
Слабостта на долара преди заседанието на Фед подкрепи еврото, което успя да нарасне, заличавайки част от загубите, които реализира в първия ден от настоящата седмица. Единната валута се повиши с 0,12 на сто до 1,2396 долара за евро.
Британският паунд, който се влияе силно от новините около преговорите по Brexit достигна нов връх от референдума за излизането на страната от ЕС насам. Лирата се търгуваше на нивата около 1,4146 паунда за долар. По време на вчерашното си изявление председателя на Английската централна банка Марк Карни призова правителството да се откаже от използването на индекса на цените на дребно като измерител на инфлацията особено при емитирането на облигации. Този коментар на Карни може да има сериозни последици както за спестителите, така и за кредитополучателите, тъй като индексът на цените на дребно обикновено се движи с около 0,7% над този на потребителските цени. Именно CPI се смята за по-надежден измерител на инфлацията, въпреки, че индикаторът за цените на дребно все още намира широко приложение в държавните договори.
В ранните часове на азиатската сесия в сряда австралийският долар отстъпи, след като публикуваните данни за индекса на потребителските цени в страната не оправдаха прогнозите на анализаторите. На тримесечна база инфлацията в Австралия остана без изменение на досегашното си ниво от 0,6%. Прогнозите на икономистите бяха за леко повишение от 0,7%. Индексът PMI в сферата на производството за Китай също се оказа под предварителните очаквания на пазарните участници, след като достигна 51,3 пункта при предварителни прогнози от 51,5. Това доведе до понижение при двойката AUD/USD, която стартира търговията в Азия със спад от 0,18% до 0,8069.
Като цяло пазарите калкулират потенциално по-агресивен тон от страна на Американската централна банка по отношение на основния лихвен процент в страната. "В петък ще бъдат публикувани данните за заетостта в неселскостопанския сектор. Очакванията са да бъде потвърдено доброто състояние, в което се намира щатската икономика, а това би довело до отслабване за златото в краткосрочен план", коментира Джонатан Бътлър, финансов анализатор в Mitsubishi. Негативно представяне имаха и другите благородни метали. Фючърсите на среброто отстъпиха до 6-дневно дъно, достигайки 17,16 долара за тройунция. Платината поевтиня с 0,71% до 996,40 долара.
Петролът приключи търговията във вторник с понижение, след като данните за запасите в САЩ за предходната седмица бележат повишение. Фючърсите на американския лек суров петрол спаднаха с близо един процент. Сорт Брент също се понижи, завършвайки търговията на нивата около 68.40 долара. "Увеличаването на загрижеността сред инвеститорите по отношение на американските петролни запаси продължава да оказва натиск върху цената на черното злато", коментира Михир Каладия, който е главен изпълнителен директор в Sun Global Investments. "През последните няколко години американските производители успяха да завземат сериозен пазарен дял в световната търговия с петрол и петролни продукти", добави още Каладия.
Щатските индекси записаха най-слабата си сесия от август 2017 г. Dow Jones спадна с 362,59 пункта или 1,37% до 26 076.89. Nasdaq отстъпи с 0,86% до 7402,48 докато S&P 500 поевтиня с 1,09% до 2822,43 пункта. Акциите на фармацевтичната компания UnitedHealth загубиха 4.4% от стойността си след появилата се информация, че Amazon, J.P. Morgan Chase и Berkshire Hathaway възнамеряват да се партнират с цел намаляване на разходите за здравеопазване.
В Европа водещите пазари също затвориха на негативна територия. Най-слаб резултат отчете британския FTSE 100, който се понижи с 1,10%, достигайки 7587,98 пункта. Euro Stoxx 600 спадна с 0,78%, след като повечето сектори се оцветиха в червено. Акциите на миннодобивните компании загубиха повече от 1,5% от стойността си след публикуването на неубедителните данни за китайския PMI индекс. Книжата на Anglo American, Tullow Oil и BHP Billiton завършиха търговията с поетиняване от процент и половина. Акциите на Loomis се сринаха с 7,5%, след като от компанията заявиха, че корпоративните приходи са под предварително прогнозираните от анализатори.
Във фокуса на вниманието през днешния ден ще бъде заседанието на Федералния резерв на САЩ, което ще се проведе в 21.00 часа българско време. Преобладаващите очаквания на по-голяма част от инвеститорите са, че от Американската централна банка ще запазят нивото на лихвения процент без промяна на 1,5%. В сряда се очакват и данните за нивото на безработица в еврозоната за месец декември. В 17:30 ще бъдат съобщени и данните за петролните запаси в САЩ.
ТЕХНИЧЕСКИ КОМЕНТАР – Стефан Стефанов
EUR/USD
Очакванията за „бичи“ ден при основната валутна двойка вчера се потвърдиха. В допълнение, наблюдавайки H4 времева рамка, можем да видим как цената направи свещ обръщаща формация, в обхвата на която влизат дванадесет предходни периода, последвана и от корекция надолу. Това, както и незадържането на цената под 13-периодната пълзяща средна индикират възможен тест на върховете преди евентуално да видим ново поевтиняване.
USD/CHF
Несигурността, която се усети вчера на пазара през ранната търговия оказа своето влияние и по-късно. След започването на европейската сесия видяхме силни „мечки“ и „поглъщаща“ свещ, в чийто обхват има тринадесет предходни периода. По този начин тази ситуация влиза в обратна корелация с EUR/USD и така двете валутни двойки подкрепят сценария за поевтиняване на долара.
EUR/GBP
Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.