Японската централна банка
Управителят на Централната банка на Япония Харухико Курода и нейният Борд на директорите обещаха да продължат със стимулите, докато инфлацията се покачи до над 2%, ниво, което нито един икономист не вижда как ще бъде постигнато години наред. Въпреки това темповете, с които се създават нови пари, ще се забавят. Една от причините е, че Централната банка на Япония натрупа толкова много държавни облигации (над 40% от пазара), че няма нужда да купува повече, за да задържа лихвите по 10-годишните книжа близо до нула, каква е целта ѝ.
Петгодишният мандат на Курода изтича през април. Когато беше номиниран за поста през 2013 г., неговото властване в министерството на финансите в продължение на 3 десетилетия и неговата оптимистична, почти проницателна личност помогнаха той да се утвърди на позицията. Оттогава той разтърси институцията, която отдавна е критикувана, че не е направила твърде малко, за да извади Япония от стагнация.
Според привържениците на по-консервативните парични методи, политиката на лесни пари на Курода е позволила на правителството на премиера Шиндзо Абе да избегне борбата с най-големия публичен дълг в света.
Техните призиви за по-центристка политика вероятно ще останат незабелязани след изборите на 22 октомври, които затвърдиха позициите на управляващата партия. Пазарни наблюдатели смятат, че Абе, който е заявявал, че има “пълно доверие” в способностите на Курода, ще го възнагради с безпрецедентен втори мандат.
Китайската народна банка
Централната банка на Китай е по-непрозрачна от останалите централни банки. Въпреки това наблюдателите на страната се обединяват около мнението, че през 2018 г. банкерите вероятно ще засилят усилията си да ограничат рекордното натрупване на дълг във финансовата система от световната криза насам.
По време на Конгреса на Китайската комунистическа партия през октомври президентът Си Дзинпин заяви, че ограничаването на финансовите рискове е един от основните му приоритети. Знак за този ангажимент бе промотирането на Лю Хъ в 25-членното Политбюро. Дългогодишен съветник на Си по икономически въпроси, той е защитник на намаляването на дълга.
Въпреки наличието на капиталов контрол, действията на Централната банка на Китай все още могат да разтърсят пазарите по света. Изненадващият ход на банката от август 2015 г. да обезцени валутата си се оказа толкова притеснителен, че Фед се отказа от иначе очакваното вдигане на лихвите през следващия месец.
Управителят на Китайската народна банка Джоу Сяочуан заема поста от почти 15 години. Въпросът кой ще го замени стана спешен, след като той намекна пред конгреса на партията, че е готов да се оттегли. Въпреки че централната банка получава инструкции директно от правителството, изборът на управител не е маловажен. Наследникът на Джоу трябва да разработи парична политика, която балансира опасенията по отношение на националния дълг с подкрепата за икономиката, която премина към по-бавни темпове на растеж.
преди 7 години Както Бил Гейтс беше казал през 1995 - банкирането е необходимо, но банките не са" !!При блокчейн технологията изчезва необходимоста от третата страна участваща при всяка една сделка - БАНКАТА. Финансовата индустрия ще бъде преобърната именно от това, че посредниците, третите страни, ще станат излишни.Факт е , че Китай промени първоначалното си негативно отношение към този вид финанси и реши да се превърне в гарант на издавана от него криптовалута. В НАВЕЧЕРИЕТО СМЕ НА РЕВОЛЮЦИОННИ ПРОМЕНИ, КОИТО ЩЕ ПРОМЕНЯТ НЕ САМО ОТНОШЕНИЕТО КЪМ ОСНОВНИТЕ РАЗПЛАЩАТЕЛНИ ВАЛУТИ, но ще изхвърлят от пазара ПОСРЕДНИЦИТЕ стоящи между производителя и крайния клиент. Създаване на паралелна на съществуващата финансова система може да се възприеме, като разделяне функциите на съществуващата на две части, като в банковата система остане само тази за която са създадени самите банки, а разплащанията на страните по договор остане в преругативите на блокчейн технологията . отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 7 години Изявлението че ще спре печатницата е евтина пропаганда. САЩ качиха дълга си с 650 милиарда $ за месец ,агрегатите им М 1- М 3 се качват като по часовник с над 40 млрд долара месечно.Че те един ден без нови пари не могат да изкарат.Кой ще плати на армията ,пенсии , потребителските стоки от Китай?Блъфирането ще е до началото на другата година ,а може и по-рано ,като ще се извинят смутено и ще обявят QE с една нула повече :) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 7 години При достатъчно време прогресът побеждава. Досега не се знаеше за държавната грешка и затова тя съществува и нанася вреди.При обществено изясненост на грешката, същата ще бъде прекратена.Когато пиша за тази вредна за всеки държавна грешка се намират хора, които изразяват несъгласие с представената от мен необходимост за прогрес и в същото време реално плащат щетите от държавната грешка, с която са реално са съгласни.Няма база по която да определи коя държава първа ще прекрати сегашната грешка в паричната система. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 7 години "Спасението" ше е у некой други , по добър свят , Иване ... тука нема шанс. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 7 години Статия без реална полезност за спасение от актуалните злини, защото при нея не се зачита лошото влияние от разпространената в света грешка в паричната система.Истината е, че сега е с разпространена в света грешка в паричната система, която е водещият причинител за актуалните злини.Все още началото на катастрофалната криза се забавя, защото Централната банка приложи занижен основен лихвен процент. Подходът е с кратък ефект и за сметка на завишени бъдещи щети.Сега ЦБ не може да спаси от актуалните злини, защото ЦБ няма необходимата компетентност.Спасението е възможно само с премахване на причината за злините, т. е. с въвеждане на подобрената парична система. отговор Сигнализирай за неуместен коментар