По традиция Investor.bg представя по-значимите политически и икономически събития от изминалата седмица, които имаха потенциала да задвижат пазарите в една или друга посока.
България
Финансовото министерство упорито продължава с опитите да ограничи плащанията в брой. Този път предложеният таван е 5 хил. лв. Това става ясно от публикуваните от МФ днес предложения за промени в Закона за данък върху добавената стойност, с който обаче се правят корекции и в останалите данъчни закони. Министърът на финансите Владислав Горанов се опита да ограничи кешовите разплащания още по време на втория кабинет на Бойко Борисов. В края на миналата година беше предложено до 2019 г. таванът да падне до 1 000 лв., но идеята не получи подкрепа в Народното събрание и срещна сериозен обществен натиск. В крайна сметка се запази сегашният праг от 10 хил. лв.
Промишленото производство нараства с 4,2% през юли спрямо година по-рано, показват предварителните календарно изгладени данни на Националния статистически институт (НСИ) Увеличението се дължи главно на ръст в преработващата промишленост – с 6,3%. По-конкретно производството на метални изделия, без машини и оборудване нараства с 37,7%, въпреки че само месец по-рано беше отбелязан годишен спад от 8,4%.
След бурни дебати депутатите приеха промените в Закона за местните данъци и такси, предложени от кабинета, които въвеждат принципа „замърсителят плаща“ при определяне размера на таксата за битови отпадъци. 112 народни представители гласуваха „за“, 38 бяха против, а 33 се въздържаха. Според законопроекта общините ще могат да избират между три варианта за изчисляване на таксата - на база брой живеещи на адрес, на база вместимост на съдовете или на база генерирани отпадъци със специални „торбички“ - черни за битови отпадъци и бели за разделно сметосъбиране.
ЕС и еврозоната
В речта си относно Състоянието на Европейския съюз президентът на ЕК Жан-Клод Юнкер, между другото, говори за допълнително институционално укрепване на еврозоната. Европейският механизъм за стабилност (ЕМС) трябва да се превърне в "Европейски валутен фонд", а службата на икономическия комисар на ЕС ще бъде разширена в един вид европейски икономически и финансов министър. Освен това Юнкер напомни, че всички страни от ЕС, с изключение ?