IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Убива ли Тръмп долара?

Страхът от криза би могъл да доведе до отлив на капитали от САЩ, коментира Бенджамин Дж. Коен за MarketWatch

20:00 | 24.08.17 г. 5
Автор - снимка
Създател
<p>
	<em>Снимка: Ройтерс</em></p>

Снимка: Ройтерс

От близо век щатският долар е възприеман като максимално сигурно убежище на финансовия свят. Никоя друга валута не е гарантирала същата степен на сигурност и ликвидност за натрупаното богатство. В миналото, при затруднения, страхливите инвеститори и предпазливите централни банкери трупали в активи, деноминирани в долари, особено американски държавни облигации. Вече може да не е така, пише в цитиран от БТА анализ за MarketWatch Бенджамин Дж. Коен - преподавател по международна политикономия в Калифорнийския университет, Санта Барбара, и автор на книгата "Currency Power: Understanding Monetary Rivalry".

Хаотичната администрация на президента Доналд Тръмп силно подкопа доверието в зелената банкнота. Откакто встъпи официално в длъжност пред въображаема тълпа от милиони, Тръмп влезе в поредни битки с правителства, включително съюзници като Австралия и Германия. Съвсем неотдавна той докара света до ръба на ядрена война, като се скара със севернокорейския диктатор Ким Чен-ун. 

Доларът е изправен пред сериозно изпитание. Ще продължат ли глобалните инвеститори да влагат парите си в страна, чийто лидер шумно провокира Отшелническото кралство (както някои наричат Северна Корея - бел. прев.) със заплахи за "огън и жупел", или ще намерят финансово убежище другаде?

От Втората световна война доларът не е бил под такова съмнение. В следвоенния период извънредно големите и добре развити финансови пазари на Америка обещаха безпрецедентна ликвидност. И понеже САЩ бяха господстваща военна сила, можеха да осигурят и геополитическа сигурност.

Никоя страна не бе в по-добра позиция да осигурява надеждни и гъвкави активи от инвестиционен клас с мащаба, който се изисква от глобалната финансова система. И както нюйоркският инвестиционен стратег Кейти А. Джоунс заяви пред в. New York Times през май 2012 година, "когато хората са разтревожени, всички пътища водят към държавните облигации".

Спукването на балона в американския сектор за недвижими имоти през 2007 година е добър пример. Всеки знаеше, че финансовата криза и последвалата рецесия започнаха в САЩ и че страната бе виновна за почти краховото състояние на световната икономика. И все пак, дори в разгара на кризата, приливна вълна от капитали заля американските пазари, което позволи на Управлението за федерален резерв и министерството на финансите да реагират.

Само през последните три месеца на 2008 година нетното изкупуване на американски активи превиши 500 милиарда долара - три пъти повече спрямо предходните девет месеца. Доларът, който съвсем не се обезценяваше, укрепна. Пазарът на държавни облигации се открои като един от малкото финансови сегменти, който продължи да функционира гладко. Дори и след като рейтинговата агенция Standard & Poor's понижи оценката на държавните дългови книжа в отговор на спиране на работата на правителството за кратко в средата на 2011 година, външни инвеститори не се отказаха да придобиват долари.

Голяма част от скока в търсенето на долари преди 10 години може да се отдаде на чист страх: никой не знаеше колко могат да се влошат нещата. Същото би могло да се каже и за днешната конфронтация между САЩ и Северна Корея. Само че ще се повтори ли историята и ще бъдат ли тласнати инвеститорите към долара?
Краткият отговор е: не разчитайте на това. Пазарите вече месеци наред дават сигнали за недоверието си към Тръмп. В такъв етап страхът от нова криза може да доведе до изтичане на капитали от долара и тогава САЩ ще трябва да се справят с доларова криза в допълнение към потенциалния военен конфликт.

Рискът от доларова криза изглеждаше минимален през седмиците непосредствено след изненадващата изборна победа на Тръмп през ноември миналата година. Всъщност до края на миналата година притокът на капитали тласна долара нагоре до равнища, невиждани от над едно десетилетие, благодарение на очакванията за дерегулация с голям мащаб, данъчни понижения и фискални стимули под формата на инфраструктурни разходи, както и по-големи харчове за "изтощената" по общо мнение американска армия.

Последна актуализация: 19:28 | 04.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

5
rate up comment 7 rate down comment 4
крас
преди 6 години
ПРОБЛЕМА Е В ТОВА КОЙ Е най големият пазар в света - САЩ или КИТАЙ?ИНВЕСТИЦИИ ИМА ТАМ КЪДЕТО ИМА ПАЗАР.ДОСЕГА НАЙ ГОЛЕМИЯТ ПАЗАР И КОНСУМАТОР БЯХА САЩ и затова $ се налагаше като световна валута. Сега нещата се промениха и най големият световен пазар е КИТАЙ.ОБЕЩАВАНИТЕ ОТ ТРЪМП ДАНЪЧНИ ОБЛЕКЧЕНИЯ и всички реформи които той прави опит да проведе, се сблъскват с представителите на НОВИЯ СВЕТОВЕН РЕД, за които държавите не значат нищо. За тези противници на ТРЪМП, дори САЩ не значи нищо. Време е ТРЪМП да разчисти авгиевите обори в собственатаси страна и най вече с бабешкерата от ФЕД.С останалите представители на този световен финансов елит ЛЕСНО ЩЕ СЕ СПРАВИ. Не му е лесно, но със сигурност ще победи. Трябва да го направи защото противниците му превърнаха света в една голяма ФЕРМА, а нас хората в ЖИВОТНИ.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 4 rate down comment 9
Grosss
преди 6 години
Сащ стартират валутна война спрямо основнините си конкуренти с целполучаване конкурентно предимство и заличаване на част от дефицитаи дълга.Англичаните вече са на + заради цената на лирата.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 12 rate down comment 5
Стефчо
преди 6 години
Няма да има нищо "велико" около Америка, която е жертвала господстващото си положение в световната финансова система. Ако Тръмп твърде дълго подлага долара на изпитание, вероятно ще съжалява. Тия няма да пуснат кокала, дори с цената на ВСВ.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 18 rate down comment 6
Hahoto
преди 6 години
Разбира се че го убива. Но чувам че ще въвеждат в САЩ валутен борд и ще вържат зеленото към монголските тугрици, така че съм оптимист за бъдещето на долара!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 35 rate down comment 3
Lucifer
преди 6 години
Едва ли някой ще остави клоун като Тръмп да погуби $! $ ще потъне по ред други причини стартирали много преди Тръмп да стартира протекционизма си. Все тая...нито Тръмп, нито $ имат "велико" бъдеще.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още