Поскъпването на еврото с двуцифрени стойности тази година кара някои от най-големите компании за управление на активи да гледат на европейския дълг по-благосклонно, особено когато централната банка се готви да свие стимулите си, пише Ройтерс.
Доходността по държавните облигации в еврозоната нараства от септември 2016 г., когато започнаха спекулациите за свиване на програмата за изкупуване на облигации. Инвеститорите се опасяваха, че ограничените покупки на облигации ще доведат до скок в доходността.
Някои пазарни участници обаче виждат нов шанс за пазара благодарение на силната валута. Според тях допълнително поскъпване на еврото спрямо долара може да отложи плановете на Европейската централна банка (ЕЦБ) да премахне стимулите и може да направи държавните облигации по-привлекателни заради комбинацията от силна валута и подкрепа от страна на ЕЦБ.
BNP Paribas Asset Management е един от най-големите институционални инвеститори в европейски дълг с 566 млрд. евро в портфолиото си и промени оценката си от „негативна“ към „неутрална“ за дългосрочните държавни облигации.
Инвеститорите са склонни да купуват облигации с по-дълъг матуритет, ако очакват лихвите да се понижат или да останат без промяна продължително време.
Еврото поскъпна с над 12% спрямо долара тази година и е най-добре представящата се валута на развитите пазари. По-голямата част от ръста беше реализирана през последните три месеца. По-силното евро понижава вносните цени и затова държи инфлацията ниска. Това затруднява ЕЦБ да затегне паричната си политика и окуражава инвеститорите в облигации.
Анализатори казват, че 1% ръст в търговско претегленият индекс за еврото изтрива между 0,3% и 0,5% от водещата инфлация. През юли например инфлацията в еврозоната беше 1,3% на годишна база на фона на целево ниво от малко под 2%.
Доходността по 10-годишните германски държавни облигации се понижи с 20 базисни пункта до 0,4% през последните четири седмици, когато поскъпването на еврото набра сила.
„Силата на еврото спрямо долара през последните няколко месеца, откакто Марио Драги сигнализира вероятна промяна в политиката, ще понижи прогнозите за инфлацията“, коментира Брендан Ларднър, портфолио мениджър в State Street Global Advisor.
През последните години доходността по държавните облигации в еврозоната беше потисната от безпрецедентните мерки от страна на ЕЦБ за стимулиране на икономиката след дълговата криза през 2010 и 2011 г. Те включваха понижения на лихвите и агресивни покупки на облигации. Банката изкупи над 2 трлн. евро предимно държавни облигации и достига границите, определени от самата нея, на повечето дългови пазари.
С възстановяването на икономиката на еврозоната и недостига на облигации, които може да се купят, нарастват очакванията централната банка да започне да оттегля тези мерки. Пазарите прогнозират, че през септември банката ще обяви края на плана за стимули и че през 2018 г. ще повиши лихвите два пъти.
Еврото обаче разби тези очаквания, особено след като беше публикувана стенограмата от последното заседание на банката, от която става ясно, че икономистите се безпокоят от евентуално прекалено поскъпване на валутата.
„Ако видим рязък скок до 1,20 – 1,22 долара за евро, тогава ще имаме повече увереност тактически да се насочим към дългосрочните облигации, най-вероятно към 10-годишните държавни ценни книжа“, коментира Ларднър от State Street Global Advisor.
Пазарите на фючърси показват, че инвеститорите виждат 60% вероятност за повишение на лихвите с 25 базисни пункта до края на 2018 г. За сравнение, по-рано през август този шанс се оценяваше на близо 100%.
Според Сиймъс Мак Горейн, портфолио мениджър за активи с фиксирана доходност в JPMorgan Asset Management, ако еврото достигне 1,25 долара, това ще ги накара да заемат по-позитивна нагласи към европейските държавни облигации.
Ефектът може да се разпростре и отвъд Европа. Експертите от AllianceBernstein казват, че биха обмислили да купят дълг от други развити държави, чиито облигации се движат в тандем, ако еврото поскъпне още.