ФУНДАМЕНТАЛЕН КОМЕНТАР – Александър Божинов
Златото записа най-голямото си седмично повишение за последните 2 месеца, след като силата на еврото изпрати долара до най-ниското му ниво от юли 2016 г., правейки ценния метал по-изгоден за инвеститорите, притежаващи други валути. Възходът беше подпомогнат и от падащата доходност по облигациите, резултат от оценката на пазарните участници спрямо изказването на Марио Драги, което беше възприето като непряк сигнал, че паричната политика в Европа ще започне да бъде затягана постепенно. Освен слабостта на долара, другият основен фактор, движещ цената на благородния метал нагоре, е ниската доходност по облигациите, която прави златото по-конкурентно, тъй като този актив не носи лихва.
Тези фактори обаче се очаква да имат лимитирано действие върху цената, тъй като перспективата за по-високи лихви в САЩ ограничава потенциалния растеж, а според анализатори от ABN AMRO рейнджът на цената спрямо текущия изглед е 1 200 - 1 250 долара за унция. В петък спот цената се покачи с 0.9% до 1 255.50 долара, най-високото ниво от 29-ти юни, което добавя до седмичен ръст от 1.6%. Цената достигна 50-дневната, както и 100-дневната пълзяща средна, и двете се намират в зоната около 1 250 долара за унция. Според трейдъри пробив на тези две пълзящи средни е отправна точка към по-нататъшен растеж. Спот цената беше подпомогната от долара в понеделник сутрин и се търгуваше с 0.1% по-високо на 1 255.90 долара за унция, а зелените пари достигнаха 13-месечно дъно.
Марио Драги не застана срещу покачващото се евро в речта си миналата седмица, което даде зелена светлина на много инвеститори във валутата. В петък беше записан почти 2-годишен връх спрямо долара, като само за деня валутата се е покачила с 0.30%. На седмична база доларовият индекс се е понижил с 1.3%, записвайки втора поредна седмица на червено, а еврото е записало покачване от 1.8% за седмицата. Беше записано и най-ниското ниво в обменния курс на долара срещу швейцарския франк за последната година, двойката достигна 0.9468 франка за долар. Понижение беше отбелязано и в обменния курс с йената, където беше достигнато месечно дъно на 111.02 йени за долар.
Политическата несигурност около кабинета на Тръмп е основният фактор, който движи доходността на облигациите надолу. Инвеститорите губят вяра в бързо прокарване на дългоочакваните реформи след провала с приемането на здравната реформа в Конгреса. Оставката на Шон Спайсър, говорителя на Белия дом в петък, подхрани допълнително съмненията за разногласия в администрацията на 45-ия президент на САЩ. В понеделник сутрин зелените пари се задържаха на 13-месечното дъно спрямо кошницата валути, а доларовият индекс достигна 93.84 пункта. Според анализатори краткосрочно поскъпване на долара можем да видим единствено при покачване на доходността, която е сериозно натисната от сегашната политическа ситуация. Доларът отстъпи 0.2% срещу йената до 110.96 йени след старта на азиатската сесия, а японската валута отбелязва най-високата си цена за последния месец. Бичият тренд при еврото се запази след отварянето на търговията, а единната валута се покачи с 0.2% до 1.1681 долара за евро.
Съмненията във възможността на ОПЕК да поддържа цените на петрола отново преобладават на пазара, след като доклад от петък показа, че продукцията на организацията нараства през юли. Цената на суровината се понижи в петък, след като се търгуваше на зелена територия преди новината, а по време на предната сесия бяха достигнати месечни върхове и при двата основни сорта. Данни показаха, че запасите на Саудитска Арабия и Нигерия са се покачили сериозно последния месец, а производството на САЩ се е повишило с 12% от средата на миналата година, достигайки 9.4 милиона барела на ден. Фючърсите на сорта Brent отново паднаха под 50 долара за барел и достигнаха 48.90 долара, фючърсите на лекия суров петрол се понижиха с 39 цента до 46.53 долара за барел.
Изминалата седмица беше положителна за американските акции, а основните индекси са близо до рекордни нива. Сезонът на финансовите отчети започна, а повечето компании от S&P500 надминават очакванията. Тази седмица е една от най-наситените, около 170 компании трябва да обявят резултата си за тримесечието, а пазарът на акции определено е задвижван от отчетите в момента. В петък индустриалният сектор изведе Dow Jones и S&P500 надолу, след като General Electric показаха по-добри резултати за тримесечието, но и понижение в продажбите с 12% за годината. Освен това, печалбата се е понижила с 58% на годишна база. Dow Jones затвори с 31.71 пункта по-ниско на 21 580 пункта, S&P500 се понижи с 0.04% до 2 472.54 пункта, индустриалният и енергийният сектор бяха най-губещите в измерителя. Технологичният Nasdaq прекъсна най-дългата си печеливша серия от февруари 2015-та в петък и се понижи с около 0.04% до 6 387 пункта. Европейските борси също приключиха на червено в петък поради силата на еврото, както и благодарение на разочароващи корпоративни отчети. Пан-европейският Stoxx 600 приключи с процент по-ниско, а германският Dax записа най-лошия си ден за годината, понижавайки се с 1.7% до 12 240.06 пункта. Подобно беше и представянето на френския му еквивалент CAC 40, който се понижи с 1.8%.
ТЕХНИЧЕСКИ КОМЕНТАР – Стефан Продев
EUR/USD
В петък публикувахме идея за покупка на двойката:
"Вчерашното изявление на Марио Драги оказа въздействие върху единната валута. Тонът на ЕЦБ беше оптимистичен. Драги заяви, че есента ще се преразгледа ситуацията и може да видим промяна в монетарната политика. На фона на агресивните количествени улеснения и ниските лихвени нива, подобно изказване се явява като светлина в тунела и разбира се активизира купувачите. Може да се възползваме от възходящия импулс днес като купим двойката в рамките на деня, пробивът на токийската консолидация ще бъде добър технически сигнал."
Цената се покачи според очакванията ни и получихме идеалната дневна търговия.
EUR/CAD
На 13 юли публикувахме следния коментар:
„Вчера КЦБ увеличи основния лихвен процент. Покачването на CAD през последните седмици в голяма степен успя да отчете предварително това действие на централната банка. Към момента не е добре да се продава двойката, нужна е корекция. Първата съпротива ще бъде около 1.46611. Ако цената я тества и видим обръщащи сигнали може да търсим краткосрочни продажби, но подобни сделки са рискови и обемите не трябва да са големи.“
След търпеливо изчакване цената тества посоченото от нас ниво и рикошира, получихме необходимия краткосрочен импулс.
AUD/USD
Цената забавя движението си, след като навлезе в зоната на съпротива около 0.79600. Много е вероятно да видим моментно разпродаване след експоненциалното поскъпване. Ако цената започне да консолидира и да формира плитка корекция това ще елиминира варианта за рязка и дълбока корекция. Плитка консолидация може да бъде дори индикация за потенциално ново покачване.
Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.