IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Лирата поскъпна след коментарите на главния икономист на АЦБ

Андрю Холдейн изрази очакванията за повишение на лихвите във Великобритания тази година

11:12 | 22.06.17 г.
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: Архив Ройтерс</em></p>

Снимка: Архив Ройтерс

ФУНДАМЕНТАЛЕН КОМЕНТАР – Денислав Янакиев

Паундът се изстреля нагоре в сряда, след като главният икономист на Английската централна банка (АЦБ) Андрю Холдейн, изрази очакванията си за повишение на лихвените равнища тази година. Това изявление изтласка британската лира с почти половин цент, търгувайки се за кратко над 1.27 долара за паунд. Коментарите на Холдейн прозвучаха с по-бичи тон от тези на председателя Марк Карни, който във вторник заяви, че сега не е времето за увеличение на основния лихвен процент. Тези коментари подчертаха разделението в централната банка, като трима от осемте членове на Комисията по парична политика подкрепиха промяна на лихвата миналата седмица. Адам Коул, стратег в RBC Capital Markets, посочва, че коментарите на Холдейн имат значително по-голямо значение от гласуването миналата седмица, защото той е един от най-пасивните членове и щом неговото мнение се променя, то това е огромна новина за лихвите.

Петролът поевтиня с около 3% до 10-месечно дъно по време на волатилна сесия в сряда, след като страховете покрай глобалното пренасищане с петрол доведоха до масови продажби, въпреки данните за по-голям спад в щатските запаси на петрол от очакваното. Фючърсите лек суров петрол достигнаха дъно от 42.13 долара за барел, което е най-ниското ниво от август 2016 г. и приключиха търговската сесия на 42.53 долара за барел, което е спад от 2.25%. След като поскъпна в края на февруари месец, щатският петрол е загубил повече от 20% от стойността си. Фючърсите петрол Brent пък записаха спад от 1.20 долара до 44.82 долара за барел. Антъни Хедрик, анализатор в CHS Hedging LLC, коментира, че пазарът иска доказателства, че ограниченията от страна на ОПЕК водят до балансирането на пазара, но това не се случва. През вчерашния ден получихме данни, че запасите на лек суров петрол са намалели с 2.7 милиона барела през изминалата седмица, надминавайки очакванията за 2.1 милиона барел.

Цената на златото поскъпна вчера, след като достигна 5-седмично дъно през миналата търговска сесия, стимулирана от спада в цените на акциите, отместването на щатския долар от едномесечните върхове и спадът в цената на щатския петрол. Възобновеният спад на петролните пазари постави инвеститорите в Азия под напрежение и доведе до спад в стойността на доларовия индекс и доходността по американските съкровищни бонове. Юичи Икемизу, мениджър в ICBC Standard Bank, коментира, че подкрепата на златото идва предимно от долара, който е сравнително по-слаб от вторник. Спот златото се търгуваше на ниво от 1245.58 долара за тройунция, което е ръст от 0.23%, а американските фючърси на злато за август записаха ръст от 2.30 долара, приключвайки сесията на 1245.80 долара за тройунция. Въпреки подкрепата върху златото, възможността за евентуални повишения на лихвените равнища в САЩ подкопава бичите нагласи за ценния метал.

Американските фондови пазари приключиха търговската сесия предимно на червена територия, след като цените на петрола не успяха да се възстановят от резкия спад по време на сесията. Вторият най-голям американски индекс S&P 500 затвори с незначителни загуби от 0.06% на 2435.61 пункта, след като енергийните акции отчетоха спад от 1.6%. Индексът Dow Jones също записа спад от 55 пункта до 21410.03 пункта, като най-голяма роля за загубите имаше Caterpillar. Въпреки че основните американски индекси затвориха на червено вчера, Dow Jones успя да достигне рекорден връх по време на сесията. Тази година американските акции се представят отлично, като S&P 500 е записал ръст в стойността си от около 9%, главно воден от информационните технологии. Технологичният сектор също се е покачил с почти 20% тази година, след като се е увеличил броя закупени акции на технологичните гиганти, което от своя страна доведе до ръст от 15% при технологичния Nasdaq.

Европейските борси също затвориха на червено в сряда, като европейският индекс Stoxx 600 отчете спад от 0.18% в стойността си. Изглежда, че европейските акции продължиха с негативната серия, която започнаха през миналата търговска сесия, като водещи бяха застрахователните акции и акциите на компании за финансови услуги. Една от главните причини за червения цвят на акциите вчера е лондонската компания Provident, чиито акции се сгромолиха с повече от 17%, след като обявиха, че операционните пречки от реорганизирането на компанията ще повлияят върху годишните печалби. По-голям спад записа и английският индекс FTSE100, който се приключи сесията на ниво от 7447.79 пункта, което е негативна промяна в стойността от 24.92 пункта или 0.33%. Германският индекс също записа малък спад, компенсирайки до известна степен загубите, реализирани по-рано през търговската сесия. Той приключи сесията на 12758.65 пункта.

През днешния ден данните с по-голямо влияние върху пазара са тези от 15:30 часа, засягащи канадския и американския долар, а именно продажбите на дребно в Канада и молбите за помощи в САЩ. Очаква се увеличение в стойността на продажбите на дребно от 0.6%, като за сравнение бе записан спад от 0.2% миналия месец. Това са положителни прогнози за канадската икономика и подобни действителни стойности биха повлияли положително върху канадския долар. Относно данните в САЩ , преобладаващите очаквания са броят на подадените молби за помощи от безработни в САЩ през изминалата седмица да бъде 241 000, което е увеличение спрямо 237 000, получени от данните миналата седмица. Това сочи, че броят на безработни отвъд Океана се е увеличил и има вероятност тази новина да повлияе отрицателно върху щатската валута.

ТЕХНИЧЕСКИ КОМЕНТАР – Димитър Петков

USD/CAD

На 26 май коментирахме: „Канадският долар продължава да поскъпва спрямо американската валута, като на 4 часова графика двойката е под двете пълзящи средни. Въпреки неуспешния пробив на 1.3450 нагласата остава негативна за двойката, като следваща цел се очертава зоната около 1.3280.“

От началото на месец юни двойката се търгува предимно под двете пълзящи средни, които вече са поели в низходяща посока. В допълнение може да се отбележи, че цената намери краткотрайна подкрепа около зоната при 1.3200. В момента наблюдаваме възходяща корекция, като за момента максимумът е при 50% от корекцията на Фибоначи. В зависимост от новините, които се очакват за двете северноамерикански страни, може да се очаква по-дълбока корекция до 61.8% на Фибоначи при 1.3388 или импулсно движение на двойката, което да отведе цената до зона от порядъка на 1.3100.

EUR/NZD

Въпреки очакванията ни за плитка корекция на двойката в зоната при 50-периодната пълзяща средна, цената продължи низходящото си движение достигайки 200-периодната при нива от 1.5334 намирайки силна подкрепа в диапазона от 1.5300 до 1.5350. Предвид текущите нива и вече затворения гап от 23 април може да очакваме възходящо движение при двойката.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.

Последна актуализация: 03:03 | 06.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

Финанси виж още