ФУНДАМЕНТАЛЕН КОМЕНТАР – Александър Божинов
Визитата на Тръмп в Близкия изток отвлече вниманието от скандалите във Вашингтон, а обявената мащабна сделка със Саудитска Арабия помогна на американските акции в първия ден от седмицата, особено на тези от енергийния, оръжейния и индустриалния сектор. Сключената през уикенда сделка включва доставка на оръжейни системи, но също и взаимни инвестиции в областта на енергетиката и инфраструктурата и е на стойност повече от 110 млрд. долара. Въпреки този успех, политическият риск продължава да тежи върху долара, който остава близо до 6-месечните дъна.
Бичите настроения спрямо еврото бяха подхранени в понеделник от германския канцлер Ангела Меркел, която заяви, че единната валута е слаба поради политиката за улеснения на Европейската централна банка (ЕЦБ). Перспективите пред еврото остават силно положителни след френските избори, подпомогнати са и от добри данни, както и от разширяващ се спред между германските и американските 10-годишни облигации. В краткосрочен план, най-голяма подкрепа за ръста при еврото оказва отслабващият долар.
Консервативната партия на Тереза Мей губи преднината си преди предсрочните избори, насрочени за 8-ми юни. Непопулярна мярка за осигуряване на хора в пенсионна възраст, създаде главоболия на Мей и я принуди да се откаже от предложението си в понеделник. Тази непоследователност явно не се харесва на избирателите, а преднината на Торите по последни проучвания намалява до едноцифрено число. Късно вечерта в понеделник, Обединеното кралство беше разтърсено и от новина за взрив на концерт в Манчестър. Случаят беше потвърден като терористичен акт, а при паунда преобладаваха продажбите в понеделник, особено срещу йената.
Паундът загуби 0,45% срещу йената, до 144,07 йени, но се задържа на стабилни нива срещу кошницата от валути. След обявяването на проучванията, сочещи намаляваща преднина за Тереза Мей, паундът изгуби около 0,3% срещу долара. Еврото достигна 1,1264 долара през нощта и се задържа близо до тези 6-месечни върхове. Коментирайки огромния търговски излишък на Германия, Меркел посочи, че той се дължи главно на слабата валута и начинанията на ЕЦБ, над които германското правителство няма власт.
Доларовият индекс продължи да натрупва загуби и стигна на нива под нивата преди изборите от миналата година. В понеделник индексът, измерващ силата на долара срещу 6 валути, записа понижение от 0,15% до 96,99 пункта. Освен текущите скандали с президентската администрация, някои дългосрочни инвеститори започват да се съмняват във възможността Федералният резерв (Фед) да увеличи лихвения процент в САЩ още два пъти, както беше обявено от тях самите в края на миналата година.
Златото остана в тесен рейндж в понеделник, като изненадващо атаката в Манчестър не засили инвеститорския интерес към благородния метал. Все пак, геополитическата несигурност оказва подкрепа на цената, която напредна с 0,1% до 1 261,62 долара за унция. Според един от влиятелните членове на Фед, Робърт Каплан, лихвените увеличения са неизбежни преди края на годината, тъй като двете цели на банката за стабилни цени и пълна заетост са в голяма степен постигнати. Предстоящо лихвено увеличение в САЩ закономерно натежава на златото, тъй като металът сам по себе си не носи лихва. Активите на SPDR Gold Trust, най-големият фонд с портфейл само в злато, са нараснали с 0,2% в понеделник.
Първата визита в чужбина на Доналд Тръмп от началото на мандата му като президент, осигури известно облекчение на фондовите пазари, които завършиха на зелена територия в понеделник. Сделката със Саудитска Арабия помогна на акциите от оръжейния сектор да повишат стойността си с 0,9%, а индустриалният Dow Jones се покачи с 90 пункта, като водеща компания в него беше Boeing. Широкият S&P500 се покачи с 0,5%, водещ беше секторът на информационните технологии. Най-добре представящият се сектор в индекса за годината е технологичният, с растеж от 18%. За пореден ден, най-добро представяне показа технологичният Nasdaq, който е най-добре представящият се за годината индекс в САЩ.
Днешният ден ще донесе важни данни за най-голямата икономика в еврозоната, Германия. Очакват се данни за растежа на БВП за тримесечието, както и на годишна база. Повечето икономисти предвиждат благоприятни данни, които да подкрепят единната валута. Ще бъдат оповестени резултати от престижните изследвания на IFO, касаещи бъдещето пред бизнеса и очакванията пред икономиката като цяло. Индексът на бизнес климата се изготвя чрез анкета, проведена между повече от 7000 компании, които дават преценка за текущите условия и очакванията си за развитие. За граница между положителни и отрицателни стойности се приема числото 100, а очакванията за този месец са за стойност от 113,1, или растеж от 0,2 пункта спрямо миналия месец.
В 17:00 българско време ще получим данни за пазара на недвижими имоти в САЩ, чието развитие е важно за потреблението, предлагането на стоки и услуги и дори добавянето на нови работни места. Ще бъдат публикувани стойности за крайната сума от продадените нови жилища през месец април, като е възможно да видим леко забавяне за миналия месец.
ТЕХНИЧЕСКИ КОМЕНТАР – Стефан Продев
AUD/NZD
На 11 май публикувахме следния коментар за двойката: „Австралийският долар е изправен пред циклична корекция, във възходяща посока, спрямо кошницата от валути. Това ще подпомогне купувачите на двойката. Тук рискът е малко по-нисък спрямо GBP/NZD и може да се търгува с по-големи обеми.“
На 18 май публикувахме следното продължение: „Тук ситуацията малко се различава от горната двойка. Австралийският долар е изправен пред циклична корекция, във възходяща посока, спрямо кошницата от валути. Това ще подпомогне купувачите на двойката. Тук рискът е малко по-нисък спрямо GBP/NZD и може да се търгува с по-големи обеми.“
Към днешна дата целта ни от 1,07998 новозеландски за австралийски долара е достигната и дългата позиция е затворена на печалба.
GBP/NZD
На 17 май публикувахме продължение на идеята за покупки: „Идеята за покупка при корекция и положителен CPI за Великобритания отпада, тъй като нямахме необходимото ускорение при лирата след вчерашната положителна дата. Очевидно имаме ситуация на свръх купена лира и е по-добре да закрием позицията около нулата, отколкото да я държим с празни надежди.“
Към момента двойката поевтинява импулсивно и потвърди опасенията ни за липса на бикове на пазара.
USD/JPY
На 5 май публикувахме следния коментар: „При тази двойка, положителните данни биха подпомогнали биковете, това ще доведе до пробив на канала във възходяща посока. Има трейдъри, които считат корекцията за флаг (потвърждаваща фигура), но според нас това е стандартна корекция с хармонични движения. Пробив над локалния максимум няма да бъде възприет като бичи сигнал на техническа база. Нужно е да видим импулс, корекция и тогава да търсим покупки – разбира се на фона на положително NFP.“
NFP показаха положителен отскок и доларът поскъпна. Предположенията ни за липса на достатъчно интерес към двойката бяха напълно точни. Цената се покачи моментно и коригира дълбоко, би следвало да купуваме. Този ход, обаче не е препоръчителен, тъй като според нашия анализ, фокусът в момента не е върху щатската валута. По-добре ще бъде да изчакаме предварителните данни за брутния вътрешен продукт и ако те се окажат достатъчно оптимистични, да търсим покупки. Миналата седмица CPI се оказа малко под очакванията, а това отлага покупките в търсене на идеалния момент.
Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.