IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Слаби макроданни и серията избори в Европа държат инвеститорите нащрек

Британското национално бюро по статистика публикува изненадващо за всички слаби данни в петък

12:54 | 20.02.17 г.
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: Архив Ройтерс</em></p>

Снимка: Архив Ройтерс

ФУНДАМЕНТАЛЕН КОМЕНТАР – Михаил Дечев

Британското национално бюро по статистика публикува изненадващо за всички слаби данни в петък. Индексът на цените на дребно записва втори подред лош месец, което породи сериозни притеснения за потребителски страх и болезнено охлаждане на икономиката на Острова. Пазарът реагира моментално на вестите и британската лира загуби позиции спрямо кошница от валути. От другата страна на океана американските индекси завършиха седмицата с още един рекорд въпреки наближаващите президентски избори във Франция и несигурността около тях. Не същото можем да кажем обаче за индексите в Европа, които след силното рали в началото на седмицата в петък спряха да си поемат дъх и пазарните играчи да направят преоценка на случилото се през седмицата. Идентична с европейските индекси е ситуацията с цената на златото. След политическата несигурност, обзела пазарните настроения в началото на седмицата, златото завърши петъчната сесия с лек спад.

Пазарът реагира остро на новините около индекса на цените на дребно на Острова. Британската лира регистрира спад спрямо множество валути, като най-осезаема бе загубата ѝ спрямо японската йена (JPY). Двойката GBPJPY се търгуваше на ниво около 141.67 йени за 1 паунд преди новините. След публикуваната статистика паундът поевтиня с 1.83%, за да се коригира до ценовото равнище 140.09 японски йени за 1 паунд. Трендът на британската валута спрямо щатския долар и еврото бе идентичен, но с по-лек магнитуд. Видяхме поевтиняване на паунда спрямо долара с 0.9% и с 0.6% спрямо единната европейска валута.

Намаляване на индекса на цените на дребно спрямо предходни периоди свидетелства за цялостен спад в цените на множество стоки и услуги, закупени от домакинствата. Статистически данни, попаднали в подобна на петъчната територия - под нулата, могат да бъдат ясен прекурсор за дефлационни настроения у дадена страна. Именно това плаши най-много пазарните анализатори и централната банка във Великобритания. Подобни новини могат само да подкрепят миналогодишното изказване на управителя на централната банка Марк Карни. По думите му въпреки растежа на икономиката, регистриран в последните месеци на 2016 г., основният лихвен процент не бива да бъде покачван. Именно това изказване на Карни му донесе много критики. След края на миналата седмица обаче думите му все повече биват преосмисляни, като се стигна дори до момент, в който залозите за евентуално вдигане на основния лихвен процент бяха намалени наполовина. Въпреки новините от Острова в петък цялостната прогноза за 2017 г. за момента е за нарастваща инфлация - подсилвана най-вече от сериозния пост-Брекзит спад на британската лира, който отслаби разходите по внос във Великобритания. Подобни изненадващо слаби данни, както и настъпващата серия от политически избори в Европа трябва да държи инвеститорите нащрек.

За разлика от пазарните движения на паунда, при индексите краят на седмицата не бе толкова вълнуващ. Събитията около Тръмп и президентската кампания във Франция не попречиха на американските индекси да поставят още един рекорд. Бичият тренд вървя с пълна сила и сякаш мечите новините нямаха никакво значение. Интересно заключение, направено от анализатори от другата страна на Океана след последните изяви на Доналд Тръмп, гласи, че съвсем скоро думите му ще загубят всякакъв пазарен оттенък. За момента подобно изказване звучи повече от смело, но продължаващата серия от силни макроикономически новини навежда инвеститорите на тази мисъл. Индексът S&P 500 записа ръст от 3.94 пункта или 0.17%, като компаниите от телекомуникационния сектор, влизащи в него, се представиха най-добре. Dow Jones Industrial Average се покачи с едва 4.28 пункта или 0.02%, а пък Nasdaq composite добави 23.68 пункта или 0.41%.

В Европа погледите са насочени към президентската кампания, течаща с пълна сила във Франция. Подобно на пазарите в САЩ, европейските индекси се представиха сравнително добре независимо от политическата турбулентност, като единствената разлика е, че записаха по-скромни резултати. Британският индекс FTSE 100 нарасна с 22.04 пункта или 0.30%, докато германският DAX30 не записа статистически значима промяна.

Идните дни през новата седмица обещават интересни събития на международните финансови пазари. В сряда ни очакват отново новини от Великобритания. Данните за прогнозния коригиран БВП за последното тримесечие, както и на годишна база, се очаква раздвижат пазарите при евентуални изненади. Инвеститорите трябва да следят и данните за индекса на потребителските цени в еврозоната, като публикуваните стойности ще са на месечна и годишна база и неимоверно ще имат пазарно, а защо не и политическо влияние. За инвеститорите в горива най-важният ден ще е четвъртък, когато данните за петролните запаси ще бъдат публикувани. Заканите на ОПЕК да редуцира добива и продукцията на черното злато най-вероятно ще бъдат изпълнени, твърдят множество анализатори от двете страни на океана. Оптимистичният дух за ръст на цените е достигнал такова ниво, че нетните дълги позиции в петрол от дружества за доверително управление, е достигнал рекордни стойности от повече от година насам. В четвъртък предстои да видим дали подобни очаквания ще се оправдаят. При евентуални по-високи данни за залежи от очакваните, цената на двата основни сорта петрол би следвало да спадне. Важно за инвеститорите обаче е да се знае, че новините около петрола, като толкова базисна стока, носят различни икономически последствия. Наблюдава се както инфлационен елемент, така и икономически ръст, а в много редки случаи - и двете.

ТЕХНИЧЕСКИ КОМЕНТАР – Здравко Пиринлиев

EUR/USD

Валутната двойка все още се съобразява с мечото си ускорение. На дневна графика ясно се вижда обособеният низходящ тренд, който беше генериран от добрите данни за щатската икономика, публикувани през миналата седмица. От чисто техническа гледна точка, ценовото движение се съсредоточава под 50–периодната плъзгаща се средна, което ни дава ясен сигнал, че моментът е удобен за продажби с потенциален таргет около зоната на подкрепа от 1.0517, където е дъното от изминалата седмица.

NZD/USD

На седмична графика цената се е оттласнала от нивото на съпротива от 0.73830. Силата на седмичния обръщащ бар от 5-ти февруари дава добър тласък на двойката да тества зоната на подкрепа от 0.6854. От друга страна, след данните, публикувани миналата седмица, борсите по света все по-силно започват да отразяват вероятността Федералният резерв да вдигне отново основната си лихва в някоя от идните си срещи. Осцилиращият индикатор се намира около зоната на свръхкупеност, което от техническа гледна точка ни дава добра индикация за къси поръчки с добро отношение печалба/загуба.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.

Последна актуализация: 19:12 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

Финанси виж още