ФУНДАМЕНТАЛЕН КОМЕНТАР – Николай Шуманов
През изминалия ден вниманието на инвеститорите бе насочено към решенията и коментарите от страна на централните банки на Швейцария и Англия. Швейцарската централна банка очаквано запази лихвените си равнища на ниво от -0.75%. От банката заявиха, че искат да отслабят натиска върху франка, като го направят по-малко привлекателен за инвеститорите. Поради тази причина от централната банка запазиха отрицателните лихвени ставки и заявиха, че са готови да се намесят на валутните пазари, ако се наложи. Това отслаби швейцарския франк спрямо щатския долар с 0.94% до 1.0297 франка за долар, като допълнителен натиск спрямо франка оказа и повишението на лихвените равнища в САЩ от предходния ден.
Английската централна банка (АЦБ) също не предприе действия и остави основната си лихва на ниво от 0.25%, като решението беше взето единодушно. От банката заявиха, че запазват приетата на предишното заседание политика за по-нататъшно вдигане или сваляне на лихвените проценти в зависимост от развитието на икономиката в страната. Бе потвърдено и че ще бъде толерирано ниво на инфлацията от над 2%, но този толеранс ще има лимит. Нарастването на британската икономика през втората половина на тази година и сериозният спад на лирата след Brexit допринесоха за ускорението на инфлацията в страната. Очакванията са тя да надмине целевото ниво от 2% през 2017 г. След обявяването на решението на АЦБ, паундът поевтиня с 1.16% до 1.2420 долара за 1 паунд. Щатският долар се повиши спрямо цялата кошница от валути с 1.24%.
Златото продължи да потъва вследствие на повишените лихви в САЩ и добрите икономически данни, идващи от страната през изминалия ден, които отклониха вниманието от ценния метал и насочиха пазарните участници към по-рискови активи. Златото поевтиня с 1.26% до 1 128.05 долара за тройунция, след повишение в потребителските цени в САЩ и понижение в молбите за помощи за безработни в страната. Индексът на Фед във Филаделфия, измерващ общите бизнес условия на производителите в областта, също се повиши значително до 21.5 пункта. Силният долар повлия и на цената на петрола, който днес се търгува с понижение спрямо предходния ден на ниво от 50.73 долара за барел. Цената на черното злато се намира под натиск и поради новината, че Либия е отворила две от най-големите си петролни полета.
Борсовите индекси в Европа се върнаха на зелена територия през изминалия ден, като германският DAX30 се покачи с 1.1% до 11 377.05 пункта, като излезлите данни, че Volkswagen са постигнали споразумение с американските власти спомогна за този ръст. Индексите в САЩ също приключиха изминалия ден с повишения, като S&P500 записа ръст от 0.4% до 2 263.95 пункта, следван от индустриалния Dow Jones с 0.3% до 19 879.45 пункта.
ТЕХНИЧЕСКИ КОМЕНТАР – Стефан Продев
Дългоочакваното решение на Фед за увеличение на основния лихвен процент вече е факт. Доларът поскъпна рязко спрямо кошницата от валути, като най-силно впечатление прави двойката USDJPY, която възстанови почти годишна корекция за няколко седмици, през последния месец. Решението за увеличение на лихвения процент е единодушно, тъй като трудовия пазар продължава да се засилва. Очакванията за инфлацията в средносрочен план е 2%.
EUR/USD
Двойката тества изключително психологическата подкрепа при 1.04554. Това е най-ниското ниво за последните 2 години. Пробивът е почти сигурен, а въпросът не е дали цената ще падне под него, а колко под него ще се понижи.
Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
преди 7 години Много скоро ще ни изненадат с ново отпускане на каиша на франка. отговор Сигнализирай за неуместен коментар