IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Напрежението около референдума във Великобритания расте

Инвеститорите се насочиха, както винаги при наличието на страхове, към златото

12:10 | 20.06.16 г.
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: Ройтерс</em></p>

Снимка: Ройтерс

ФУНДАМЕНТАЛЕН КОМЕНТАР – Станислав Фортунов

На срещата на Федералния резерв (Фед), проведена миналия вторник, бе взето решение за оставяне на лихвените равнища на сегашните им нива, но в същото време бяха направени и промени по отношение на воденето на паричната политика. Джанет Йелън посочи, че все пак при благоприятни икономически условия, ще бъдат осъществени две вдигания на лихвените проценти през тази година. От своя страна президентът на Федералния резерв в Сейнт Луис коментира, че щатската икономика може би се нуждае от само едно покачване на лихвените проценти до 2018 г.

На фона на непроменените лихвени проценти от Фед щатският долар показа слабост и поевтиня спрямо основния си конкурент еврото и срещу използваната в момента за убежище от инвеститорите японска йена. Силата на йената се затвърди и вследствие на решението на Японската централна банка (ЯЦБ) да остави паричната си политика без промяна. Английската централна банка (АЦБ) последва примера на другите две централни банки, като също остави не променен лихвения процент на 0.5 %. Това бе повлияно не само от предстоящия референдум в страната, но и от слабите икономически данни показани през годината, касаещи растежа и инфлацията в страната. Политиката на централната банка е значително по-консервативна от тази на останалите банки, като лихвеният процент не е променян от 2009 г. АЦБ очаква икономиката на Великобритания да расте бавно, но вероятно влиянието на референдума за излизане на страната от Европейския съюз ще повлияе негативно на растежа през второто тримесечие.

Тези решения на централните банки повлияха не само на валутните пазари, но и на пазара на суровини, като петролът записа шестт поредни дни на загуба. Инвеститорите се насочиха, както винаги при наличието на страхове, към златото, а цената му през миналата седмица премина психологическата граница от 1 300 долара за тройунция. Инвеститорите са увеличили своите дълги позиции в опции и фючърси на благородния метал с 29 % до 240 862 фючърсни контракта в края на миналата седмица, като наближават най-високото достигнато ниво от 253 653 контракта през месец август 2011 г.

През тази седмица се очаква решението на германския конституционен съд в Карлсруе за програмата на Европейската централна банка за Преки парични трансакции (Outright monetary policy – OMT). Тя беше одобрена през 2012 г. в разгара на европейската дългова криза и дава на банката мандат за неограничено изкупуване на държавни облигации на държави с дългови проблеми. Аргументът срещу програмата е, че тя нарушава забраната за директно финансиране на правителствата. Изявлението на председателя на Фед Джанет Йелън пред конгреса относно 6-месечния доклад за паричната политика на страната се очаква с не по-малък интерес.

Разбира се, най–очакваното събитие през тази седмицата е референдумът, провеждащ се във Великобритания, с който ще се реши дали страната да остане в Европейския съюз, или да го напусне. Гласоподавателите ще влязат в урните в 7 часа местно време, а гласуването ще приключи в 22 часа (24 часа българско време), което е час след приключването на борсовата търговия зад Океана. Първите резултати ще излязат в малките часове в петък, тъй като в рамките на избирателния няма да бъдат давани прогнозни резултати (Exit poll). Очакванията са при евентуално излизане на страната от европейската общност, стерлингът да поевтинее спрямо долара до 1.3000, а при оставане, да поскъпне до 1.5000 паунда за долар.

ТЕХНИЧЕСКИ КОМЕНТАР – Стефан Продев

GBP/USD

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.

Последна актуализация: 23:52 | 04.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

Финанси виж още