ФУНДАМЕНТАЛЕН КОМЕНТАР – Станислав Фортунов
Американските индекси записаха сериозни повишения от началото на седмицата на фона на нарастващия оптимизъм сред инвеститорите. Очакванията, че Федералният резерв може да повиши лихвите през лятото носят допълнителна доза увереност, че икономиката на САЩ се движи в правилната посока. В същото време вниманието на пазарните участници остава насочено и към петрола, след като сортът Брент успя да се изкачи над психологическата граница от 50 долара за барел за първи път от ноември месец насам.
Индексът S&P 500 записа ръст от 1.9% от началото на седмицата и вече се намира в подножието на 2 100 пункта. Тази стойност е близка и до рекордните за показателя 2 137 пункта, които бяха достигнати през май месец 2015 година. Специалистите предупреждават, че все още е рано за прекален оптимизъм, тъй като широкият индекс се движи в познати граници от 18 месеца насам. Пробив нагоре или надолу от текущия рейндж може да предизвика много големи движения. По-рязко движение във възходяща посока анализаторите очакват в случай, че S&P 500 се изкачи над 2 200 пункта, ниво, което все още не е достигано.
Представянето на фондовите пазари отвъд океана до голяма степен зависи от макроикономическите показатели в страната и решенията, които Фед взема на тяхна база. Централната банка на САЩ е в процес на плавно покачване на лихвите, което обаче се случва много по-бавно от първоначалните прогнози. До момента лихвите бяха повишени един път през декември, а очакванията за 4 покачвания през тази година се изпариха още през първото тримесечие на 2016 г. Към момента реалистичните прогнози са за 1 или 2 повишения на лихвите през 2016 г., като първото трябва да се случи през лятото, стига макроикономическите данни от САЩ да оправдаят очакванията на Фед. Нивото на инфлацията в страната, както и прирастът на нови работни места, са двата основни показателя, които се следят от централните банкери.
Рали на фондовите пазари наблюдаваме и в Европа. Оптимизмът на Стария континент е по-слаб, тъй като през идните месеци предстоят важни събития, които могат да окажат сериозно влияние върху икономическото представяне. Преговорите за ново разсрочване на дълга на Гърция, както и референдумът във Великобритания, могат да се окажат крайъгълни камъни за целия Европейски съюз.
Поскъпването на петрола през последните дни остава във вниманието на инвеститорите. Сортът Брент се изкачи над 50 долара за барел за първи път от повече от 7 месеца насам, след като запасите в САЩ се понижиха много повече от очакваното през изминалата седмица. Прогнозите на анализаторите за 2016 година са, че петролът ще се задържи именно около границата от 50 долара за барел. При липса на промяна в политика на ОПЕК или изненадващи геополитически конфликти, петролът вероятно ще гравитира около тези нива.
По-важните макроикономически новини от днес идват именно от САЩ, където ще бъдат публикувани данни за поръчките на трайни стоки за месец април. Прогнозите са, че измерителят ще се повиши с 0.5%, спрямо ръст от 0.8% през предходния месец. Поръчките на трайни стоки са ранен показател за нивото на инфлацията, тъй като измерват по-значимите потребителски разходи, които домакинствата правят.
ТЕХНИЧЕСКИ КОМЕНТАР – Стефан Продев
GBP/CAD
Запазването на основния лихвен процент за Канада и сравнително оптимистичният тон на централните банкери, доведоха до поскъпване на канадския долар. Предвид наличния вече силен импулс при двойката GBPCAD, това е добър момент за затварянето на дългите позиции. Вероятност за по-високи нива има, но и дълбока корекция също не е изключена. Като се има предвид, че дългите позиции са отворени около 1.83028, рискът при задържане на покупките няма да бъде оправдан. Около 70% от очакваното от нас движение е реализирано и предпазливото затваряне е по-рентабилно от агресивното задържане.
Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.