Фундаментален коментар – Станислав Фортунов
Поевтиняването на йената продължи по време на азиатската сесия днес вследствие на навлизането в негативна територия на лихвените нива в Япония. Това засили очакванията, че Европейската централна банка (ЕЦБ) също ще предприеме допълнителни монетарни стимули след конференцията на институцията през март.
Изненадващата стъпка на Японската централна банка (ЯЦБ) се счита, че също така има за цел да спре поскъпването на йената, след като валутата бе достигнала най-високите си нива спрямо долара за последната година, в резултат на завишените опасения за стабилността на глобалната икономика. Въпреки че производствената активност в Китай показа свиване за 11-ти пореден месец, което рефлектира върху разпродажби на китайските фондови пазари, това не доведе до ориентиране на капитали към йената.
Считана за убежище, валутат загуби позиции спрямо долара до 121.68, след като ЯЦБ вече ще таксува с 0.1% вложенията към институцията. Тази мярка има за цел да стимулира икономиката и да неутрализира опасността от дефлация, която застрашава страната. Еврото също поевтиня спрямо зелените пари, след като се очаква, че действията на островната страна ще подтикнат и ЕЦБ към увеличаване на програмата си за количествени улеснения и към допълнително намаляване на лихвените нива на Стария континент.
Единната валута поевтиня до 1.0809 в петък, докато негативните новини от икономика номер две днес доведоха до поскъпване на единната валута, която измести йената като предпочитано убежище, поради коментарите на председателя Курода, че ЯЦБ няма да се поколебае да пристъпи дори към второ понижение на лихвените нива.
Щатският долар продължи да се възползва от различията в монетарните политики в САЩ от една страна и Европа и Азия от друга. Зелените пари поскъпнаха и спрямо австралийския долар, чието поевтиняване бе породено от разочароващите данни от Китай. Австралийската валута, която се влияе от икономическата обстановка там, бе подложена на натиск от свиването в производствената активност в икономика номер две с най-бързия темп през последните 3.5 години. Това доведе до спадове на фондовите пазари, което отново засили предпазливостта на пазарните участници и намали склонността им за поемане на риск. Разочароващите новини от Китай също така се отразиха негативно върху цената на петрола, след като опасенията, че потреблението от страната ще намалява взеха връх.
Основната причина за поевтиняването на петрола обаче бе фактът, че Саудитска Арабия не е отправила предложение за намаляване на производството на суровината, както бе предадено от саудитски източник. Все пак обаче най-големият производител в ОПЕК би склонил да си съдейства с други основни производители, в случай че се стигне до координирано намаляване на добивите, което да защити пазарния дял на страните износителки на „черно злато“.
Цената на суровината се озова под натиск, тъй като различията между Русия и ОПЕК започнаха да взимат връх. Очакванията за сделка, която действително ще намали добивите, започват да намаляват, а Иран се готви да разгърне пълния си експортен потенциал. Продукцията на ОПЕК се покачи до 32.60 млн. барела дневно, което представлява най-високите нива от години насам. Пренасищането на пазара и липсата на сътрудничество между основните производителки доведе до спад в цената на щатския петрол от 34.82 долара за барел в четвъртък до 32.79 долара за барел днес.
Технически коментар – Стефан Продев
NZD/CAD
Двойката тества солидни нива на подкрепа, като заедно с теста наблюдаваме дивергенция при Relative Strength Index (RSI) и поскъпването изглежда реалистично очакване. На 29-ти януари публикувахме мнението, че именно тази подкрепа е първото разумно ниво за отваряне на дълги позиции. Отново ще напомним, че като цяло имаме две неутрални, към слаби валути и продължителни ралита на цената са слабо вероятни.
Таргет около съпротивата при 0.9250 ще бъде разумно ниво за затваряне на дългите позиции или на част от тях. Достигането на тази зона ще ни позволи да преместим стопа малко над нивото на отваряне, тъй като входът в позиция се намира около абсолютното моментно дъно.
Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.