Размерът а японския публичен дълг е приблизително 230% от брутния вътрешен продукт (БВП) на страната, а обслужването му поглъща 40% от приходите на японското правителство.
Ако през следващите 5 години лихвените проценти се повишат с 300 базисни пункта – прогноза, която съответства на плана на Абе да повиши инфлацията от минус 1% до 2%, разходите по обслужването на японския дълг ще нараснат до около 80% от правителствените приходите с перспектива това съотношение да продължи да се увеличава.
Какво означава този сценарий за останалия свят? В светлината на това, че ЯЦБ вече няма да е на пазара, а депозитите вероятно ще продължават да намаляват, за финансирането на дефицита си Япония ще се окаже зависима от чуждестранния капитал.
Без този капитал лихвените проценти ще продължат да се повишават, с което дефицитите ще набъбнат допълнително и страната ще изпадне във фискална криза. Ако се стигне до там, Япония ще се окаже в незавидната ситуация да се налага да избира между това да преструктурира дълговете си или да продължи да печата пари, за да купува още облигации.
Последната опция обаче означава по-висока инфлация и драматично обезценяване на йената. Перспективата за този избор ще дестабилизира не само азиатския регион, но и глобалната икономика като цяло.
Икономики, чиято съдба може да се окаже сходна с тази на Япония, са САЩ, Великобритания и Западна Европа като цяло. Точно както дълговата криза се разпространи в Европа от Гърция, така и японската криза може да се пренесе в други части на света.
Историята ни учи, че дългосрочната монетаризация на публичния дълг от страна на централните банки е формула за хиперинфлация. Повишаващите се цени в резултат на бързото нарастване на паричното предлагане може да породят до омагьосан кръг, който предполага печатане на все по-големи и по-големи количества пари, необходими за финансирането на правителствената дейност. Също така може да станем свидетели на криза на доверието в стабилността на йената за десетилетия напред.
Ако тази прогноза се сбъдне, ще бъдем погълнати от глобална инфлационна спирала, която няма аналог на нищо, което сме преживявали досега.
преди 11 години Е как да се измакнат от тази дефлация в която са вече 20 години.Това е единствения вариант.Това че се печатат пари не означава инфлация.Ако банките кредитират усилено ,тогава се увеличават парите в обращение-тоест инфлация.Те тарсят инфлация за да обезценят огромния си дълг постепенно защото е много голям.А когато стигнат 2% ниво на инфлация може да не продават ДЦК.Просто тогава може да вдигнат резервите на банките за да успокоят кредитирането. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години Не искам да ви натоварвам с мнението си, но Япония е била коренно различна цивилизация и то развита много на културно ниво, докато не е била принудена да се отвори и да приеме порядките на западния свят. След това културата която са създали е останала в музея :( Много уважавам нацията им, но това, че фанатично подражават на Хамериканците не го харесвам. Както и нашия стремеж да им подражаваме не ми харесва. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години Японците са жертва на статутковото създадено от порочния модел на западния свят. Мечтая си някой ден самураят да се сабуди и да извади меча си и да резне главата и квитанциите на всички "развити икономики" издържащи се на гърба на останалия свят, само защото печатат цветна тоалетна хартия. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години дано стигнем БВП на глава от населението на Япония и да имаме техните проблеми отговор Сигнализирай за неуместен коментар