IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Доларът ще е силен в епохата на новата монетарна политика

Йената е валутата, която е най-силно застрашена от промените на монетарната политика, докато доларът остава най-устойчив, коментира валутният директор на UBS

10:03 | 26.01.13 г. 7
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: Ройтерс</em></p>

Снимка: Ройтерс

Настройвайки монетарните си компаси Фед, АЦБ и ЯЦБ ще последват примера на централните банки в Канада и Швейцария, както и Европейската централна банка (ЕЦБ).

В началото на финансовата криза Канадската централна банка обвърза измененията на лихвените си проценти със специфични икономически условия.

От 2011 г. Швейцарската централна банка недвусмислено превърна контрола над поскъпването на франка в основна цел на монетарната си политика. От миналата година пък ЕЦБ обеща да премахне рисковете в еврозоната като прави, каквото  необходимо, за да спаси еврото.

За разлика от тях „традиционните централни банки“ ще продължават да се придържат към инфлационните цели като основен фокус на политиката си. Тази група включва Централните банки на Австралия и Нова Зеландия, Riksbank (Шведската централна банка) и Норвежката централна банка. Като резултат централните банкери по света ще се разделят на два лагера.

Вероятните последици за валутните пазари през следващите няколко години ще са три. Първо, за в бъдеще инвеститорите ще трябва да проследяват един доста широк спектър от показатели, а не само инфлацията, когато прогнозират поведението на централните банки.

Тези показатели могат да включват безработицата в САЩ, спредовете по облигациите в еврозоната, номиналният ръст на брутния вътрешен продукт (БВП) във Великобритания и валутните резерви на Япония и Швейцария.

Второ, опитът на Швейцарската национална банка и Фед предполага, че валутите ще отслабнат, когато централните банки започнат да следват новите показатели, а не само инфлацията. Това е така, защото валутната политика вероятно ще остане разхлабена за дълго време. Все пак, на по-късен етап, с възстановяването на растежа, капиталовите потоци и валутите вероятно ще укрепнат.

Трето, нарастващата несигурност около монетарната политика ще доведе до по-висока волатилност на валутните пазари. Ако централните банки променят курса си, инвеститорите ще трябва да направят същото.

В близко бъдеще йената е валутата, която е най-силно застрашена от промените на монетарната политика. За разлика от нея доларът през 2013 г. ще е най-устойчив. Докато американската икономика се възстановява, а корпорациите развиват огромните находища на шистов газ и петрол в страната, Фед е малко вероятно да продължи с вливането на ликвидност прекалено дълго.

Това оставя еврото и британската лира някъде по средата. Тези валути вероятно ще бъдат подложени на натиск по-късно през годината от действията на централните банки във Франкфурт и Лондон. Ако ЕЦБ активира програмата си за изкупуване на облигации на вторичните пазари, нейният баланс ще нарасне чувствително. По сходен начин АЦБ ще трябва да започне да печата пари за да купува британски ДЦК и други активи, ако правителството в Лондон реши да прехвърли заложения инфлационен таван. Ето защо любимата ни валута през 2013 г. остава щатския долар, изтъква Мохиудин.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 07:44 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

7
rate up comment 9 rate down comment 1
FNM
преди 11 години
Празни приказки! Последните години се начетохме на подобни витиевати анализи от подобни скъпоплатени и амбициозни, но доказано некадърни ***!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 8 rate down comment 1
Mesoiadess
преди 11 години
Без изчистване на дълговия товар всичко е само приказки.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 8 rate down comment 3
lozkhris
преди 11 години
Всичко може да се оправи, ако публично се разстрелят Бернанке,Розенгрен, Буш и некой и друг взвод евреи от Уол Стрийт. Звучи расистко, но всъщност си е баш разумно. Ако заедно с това се пребият Меркел и блюдолизците и, току-виж Светът започнал да се пооправя. Ако печатането на пари създаваше работни места, Зимбабве щеше да е икономика Но.1 Но и Европа си е за бой защото беше длъжна да прави това, което правят и другите. Дори и без реално и голямо печатане, риториката трябваше още от самото начало да е гресивна и да се даде ясно да се разбере, че няма да се позволи повишаване на еврото.Само че не това искат еврейчетата от др страна на Океана, нито старухата Меркел...И резултатът е нереално силно евро, бензин по 3.50 евра в някой страни,стагнирни икономики и безработица от 26%.И изпаднала в логорея политическа класа, която безспир повтаря "финансова консолидация" сякаш това е мантра, която ще реши всички проблеми с един замахТъжно, тъпо и нереално
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 5 rate down comment 1
Lucifer
преди 11 години
Още преди войната в Ирак, там печатаха $ като топъл хляб и ги кръщаха САДАМКИ
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 21 rate down comment 2
nobel
преди 11 години
Защо наказваме фалшификаторите на пари? Защото ако не ги наказвахме би трябвало да ги награждаваме - те вършат работата на държавата да пуска пари в обращение. Но ние ги наказваме, защото ако парите се пускат безконтролно ще настъпи финансова нестабилност. В момента държавите вършат работата на фалшификаторите - печатат истински фалшиви пари. При това в огромни количества. Какъв резултат можем да очакваме? Резултатът е повече от ясен, примери в историята има достатъчно. Но опитите продъпжават.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 2 rate down comment 1
deant
преди 11 години
Човека е взел хонорар само за превод най-вероятно. Как може единствената произвеждаща и значеща нещо нация да е наи-прецакана - именно японците. Щатите добре го наредиха, унищожиха им армията. Това което САЩ правят е не само валутна, но икономическа война, ако аз бях Японец и имах армия, щеше да е и физическа такава.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 22 rate down comment 2
ChromaX
преди 11 години
Георги ти преводач ли си или журналист? Това заглавие твое ли е или са коледни пожелания от директора на UBS? Повтаряш пропагандата, но тук има един "огромен" проблем: Няма как при нулев лихвен процент и лесно кредитиране да имаме силен долар или каквато или да е друга валута! Новата епоха на печатане като за последно не е толкова "нова" и навсякъде се е провалила без изключения от Рим до Ваймарска република , България, Аржентина.. примери за успешно печатане няма... А какво да кажа за следното изречение "Все пак, на по-късен етап, с възстановяването на растежа, капиталовите потоци и валутите вероятно ще укрепнат." - отново те питам ти журналист ли си или разказвач на приказки? Значи с този "растеж" генериран от печатане "валутите вероятно ще укрепнат" , това е пълна безмислица. Хюстън имаме ли връзка или поне икономическо образование, или недай си боже самостоятелна критическа мисъл?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още