ФУНДАМЕНТАЛЕН КОМЕНТАР
Американският долар и еврото загубиха от стойността си спрямо съвземащата се йена във вторник, след като разочароващите данни за американската производствена активност върна интереса на пазара към валутите с нискорисков профил, а австралийският долар остана относително стабилен в основните си кръстосани курсове след решението на Австралийската централна банка за намаляване на основния лихвен процент в страната.
Данните за производствената активност в САЩ, които бяха публикувани късно снощи, показаха рекорден спад през месец ноември до нивата от преди повече от три години. Новината провокира масово изтегляне на капитали от фондовите пазари в САЩ и Азия и насочване на свободите средства към инвестиционните убежища, като японската йена например.
Японската валута загуби огромна част от стойността си през последните седмици заради очакванията, че новото правителство, което ще бъде сформирано след общите избори на 16 декември, ще засили натиска върху централната банка, а един от най-обсъжданите монетарни механизми за справяне със забавянето на икономическия ръст е обезценяването на йената, която продължава да спъва местния износ.
Еврото отстъпи с 0,3% до 106,92 спрямо йената по време на днешната азиатска търговска сесия. Един долар се разменя под 82,00 йени. Щатската валута отстъпи с над 0,2% тази сутрин, отдалечавайки се от 7-месечния връх, който записа срещу японската валута миналия месец.
Опитите на йената да намери по-широка подкрепа за корекция на последните спадове за момента се оценяват от пазара на валутни фючърси като нищожни. Големите спекуланти и хедж фондове са заложили през изминалата седмица общо 79 466 контракта срещу японската валута, според данни от щатския борсов регулатор. Подобен размер на залога имаше за последно в средата на 2007 г. В периода между 2008 - 2012 г. нетните залози срещу йената също бяха много високи, но рядко надхвърляха 60 000 контракта.
Междувременно Австралийската централна банка намали основния лихвен процент с 25 базисни пункта до рекордно дъно от 3,0% тази сутрин. Решението бе до голяма степен очаквано, но в началото предизвика висока волатилност в кросовете на австралийският долар. В следващите часове пазарът намери равновесие, а „австралиецът“ се стабилизира в нивата около 1,0450 за долар.
ТЕХНИЧЕСКИ КОМЕНТАР
EUR/USD
Отваряне – 1,2982; Връх – 1,3074; Дъно – 1,2972; Затваряне – 1,3052
Еврото се бори със силната съпротива на дългосрочната низходяща тренд линия, построена по върховете от началото на май 2011 г. В тази зона са разположени най-силните съпротивителни сили на щатския долар, които все още пазят доларовия тренд.
В подкрепа на единната валута пък работят средносрочните пълзящи средни, които от няколко седмици сигнализират за възходяща тенденция при двойката EUR/USD.
GBP/USD
Отваряне – 1,5996; Връх – 1,6115; Дъно – 1,5993; Затваряне – 1,6089
В средата на ноември кабелът намери подкрепа около дъното при 1,5828, където възходящата тренд линия се комбинира с формацията “биче поглъщане” (Bullish Engulfing), която се наблюдава в края на затихващи низходящи трендове.
През следващите две седмици британската лира набра солидна възходяща инерция, благодарение на която достигна низходящата тренд линия, построена по върховете от средата на септември. В тази зона са концентрирани серия от съпротиви, които работят за щатския долар. През последните часове лирата успя да излезе над тази линия, което засилва шансовете за продължаване на възходящия тренд при кабела.
AUD/USD
Отваряне – 1,0414; Връх – 1,0445; Дъно – 1,0392; Затваряне – 1,0420
Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
преди 11 години Япония е най-парадоксалната държава съществуваща на този свят (според общите критерии). Основите на нейния проблем са, че е развита и има много висок жизнен стандарт, равняващ или изпреварващ този на САЩ и СЕЩ, а от друга страна застава на позицията на развиваща се икономика с желанието да произвежда и изнася и да се конкурира с Китай и Индия. Света обаче се раздели на производители и консуматори, което явно система в която японците не могат да се впишат. Те за разлика от други народи са стегнати, единни и не ги мързи да работят и мислят. Лично мнение на страничен наблюдател. отговор Сигнализирай за неуместен коментар