ФУНДАМЕНТАЛЕН КОМЕНТАР
Тази сутрин доларът записа нов 11-месечен връх спрямо йената, а срещу еврото се върна на нивата, в които се търгуваше за последно преди един месец. Силата на щатската валута се дължи на засиления оптимизъм по отношение на американската икономика през последните дни.
Федералният резерв вече даде умерена прогноза за растежа през следващите месеци, а заедно с това имаме и трайно увеличаване на заетостта от началото на годината.
Подкрепата по отношение на долара едва и в момент, в който останалите водещи валути са под засилен натиск. Страховете около еврото са свързани с все още нерешените дългови проблеми на Стария континент, обръчът около японската йена продължава да се стяга заради дългосрочната политика на Японската централна банка, а австралийският долар понася ударите на слабия азиатски пазар и съмненията за забавяне на китайската икономика.
Американският долар поскъпна във всичките си водещи кросове. Доларовият индекс, измерващ представянето на „зелените пари“ срещу кошница от 6 основни валути, се изкачи до двумесечен връх при 80.74.
Статистическите данни от американското правителство показаха, че пазарните играчи са разпродавали агресивно японската йена през последните седмици. От началото на февруари до момента нетният резултат между късите и дълги позиции в двойката USD/JPY е достигнал 20 000 контракта в полза на долара.
Преди японската централна банка да приеме рестриктивната си политика по отношение на йената, обичаното нетното съотношение бе в размер на 50 000 контракта в полза на японската валута.
Норвежката крона, една от най-добре представящите се валути от началото на годината, се понижи до едномесечен минимум срещу еврото и долара. Вчера централната банка на скандинавската страна изненадващо понижи основния си лихвен процент в опит да лимитира рязкото поскъпване на местната крона.
Швейцарският франк остава под натиск заради спекулациите, че централната банка на Швейцария ще увеличи минималния праг, който определи за двойката EUR/CHF. На 6-ти септември монетарният орган се намеси на валутните пазари, обезценявайки франка и залагайки минимум от 1.20.
От банката заявиха, че ще се намесят отново, ако цената на EUR/CHF падне под тази граница.
ТЕХНИЧЕСКИ КОМЕНТАР
EUR/USD
Отваряне – 1.3082; Връх – 1.3089; Дъно – 1.3010; Затваряне – 1.3031
Двойката потъна до ново едномесечно дъно вчера, след като проби подкрепата при 1.3054 (около 50% от корекцията на възходящото еврово рали за периода 16-ти януари – 24-ти февруари). Психологическото ниво при 1.3000 успя да лимитира доларовия импулс, както прогнозирахме вчера. От тези стойности еврото получи известна подкрепа, но вероятно няма да може да задържи текущия аванс и доларът ще опита за втори път да пробие 1.3000. Дългосрочният тренд продължава да работи в полза на долара. Следващата ключова подкрепа е около 1.2973.
EUR/CHF
Отваряне – 1.2076; Връх – 1.2145; Дъно – 1.2072; Затваряне – 1.2128
Техническият анализ при двойката отстъпва категорично на фундаменталния през последните месеци. Предстоящата среща на Швейцарската централна банка увеличи чувствително динамиката при двойката. Тесният рейндж, който EUR/CHF следваше пред последните седмици, бе заменен с рязко покачване над 1.21. Вероятно еврото ще задържи спечеленото заради комфорта, който централната банка осигури на биковете.
USD/JPY
Отваряне – 82.93; Връх – 83.82; Дъно – 82.85; Затваряне – 83.72
Агресивното поведение на щатската валута оставя впечатлението, че до края на седмицата можем да видим и по-високи максимуми, след като двойката вече проби и 84.00. В същото време опитите на йената за по-дългосрочно противопоставяне на този тренд вероятно ще се окажат безуспешни.