IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Къде е заровено бъдещето на еврото?

Еврозоната е на кръстопът, но съдбата й не лежи в Атина или в Рим, а в централата на ЕЦБ във Франкфурт

07:58 | 15.02.12 г. 5
Автор - снимка
Създател
Къде е заровено бъдещето на еврото?

Мнозина анализатори обявиха, че дълговата криза в еврозоната практически е разрешена, или поне поставена в режим на сън за няколко години. Понижаващата се доходност по италианските държавни облигации предполага значително ограничаване на усещането за държавен риск.

Поради факта, че на италианските облигации се гледа като на ветропоказател на кризата, мнозина приемат това като сигнал, че дълговият пазар в Европа се нормализира.

Предполага се, че „решението” на кризата е било улеснено от хода на Европейската централна банка за отпускане на неограничени суми на търговските банки за срок от три години при много ниска лихва. За всяка една централна банка обаче със сигурност би било нормално да направи дори повече, за да изпълни ролята си на кредитор от последна инстанция.

Откъде тогава идва целият този оптимизъм, се питат Марио Блехер, бивш ръководител на централната банка на Аржентина и Едуардо Ияти, професор по икономика в Universidad Torcuato Di Tella

Бързият отговор е, че националните банки ще могат да използват механизма да заемат евтини пари от ЕЦБ и да инвестират в краткосрочни държавни облигации. Така те ще използват лихвения спред и ще извършват печаливша кери-трейд търговия с държавни облигации.

Въпреки някои неефективности и деформации, които могат да произлязат от подобно монетарно финансиране, ЕЦБ всъщност дава възможност на правителствата да си поемат дъх.

Истинската причина защо такова иначе стандартно политическо решение изглежда като така важна стъпка, е че за пръв път ЕЦБ признава нуждата да са насочат усилия към една фундаментална грешка в архитектурата на еврозоната: самата ЕЦБ.

В основата на проблема е валутата. През 90-те години пазарните кризи в развиващите се страни бяха основно валутни кризи – рязка корекция на надценени валути, което фалира държавния бюджет и кредиторите в частния сектор.

За разлика от това валутните проблеми при настоящата европейска криза са незначителни. Италианските облигации в местна валута ли са емитирани, или в чужда? Чия валута е еврото? А чия централна банка е ЕЦБ? Тези въпроси са ключови за проблемите в Европа. Всъщност възможните отговори предполагат две съвсем различни версии на еврозоната.

Последна актуализация: 16:06 | 10.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

4
rate up comment 1 rate down comment 0
Ricco
преди 12 години
"бъдещето на еврозоната в голяма степен ще се определя от ролята на ЕЦБ" Хе-хе - да здравствует Центральный Комитет! Да здравствует Верховный Президиум Совета Министров еврозоны!:)))
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 2 rate down comment 0
stone kold
преди 12 години
американците съшто искат евтин долар и го регулират спрямо еврото така 4е ситуацията е без думи..някой дали вярва в свободния пазар все още?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 7 rate down comment 1
dobribozhilov
преди 12 години
Кризата в евро-зоната премин от фазата "дългова криза" във фазата "инфлационна криза". Тази последната няма от какво да се замени, та да се измъкнем от нея. Изходът е един - обезценка на валутата (евро) и ограбване на гражданите, за да се платят старите дългове.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 1 rate down comment 2
Lucifer
преди 12 години
Аз не мисля че немците ще изберат някога 1-вия (американско-печатарски) вариант, най-малкото защото Европа все още не е една държава като САЩ и интересите са не просто различни а направо противоположни(междудържавни), да не говорим пък за скандинавците, там такъв вариант няма шанс. Съпоставете само Германия и Гърция ????....Затова съм направо песимист за ЕЗ и Еврото въобще...75% от немците са против Еврото, макар ДЕ да печели най-много от него...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още