Управлението на риска ще е онзи компонент от търговията на валутните пазари, който ще определи в най-голяма степен какви резултати ще бъдат постигнати от инвеститорите през 2012 година.
Около това мнение се обединяват финансовите анализатори Георги Иванов, Цветослав Цачев и Стоян Петров, към които Investor.bg се обърна за коментар на това, което ни предстои през годината.
Като фаворит на специалистите през 2012 година се открояват американският долар и японската йена. Прогнозиране в толкова дълъг план обаче е трудно заради усложнената политическа обстановка в еврозоната.
„Трудно можем да определим с точност коя валута ще се представя стабилно и коя не през цялата 2012 година предвид високата волатилност на финансовите пазари от последните месеци на отиващата си година и очакванията за нейното запазване поне в началото на следващата”, посочва Георги Иванов, финансов анализатор в БенчМарк Финанс.
Относително дългият период се посочва като предизвикателство и от Стоян Петров, инвестиционен консултант в Адмирал Маркетс. Поради тази причина той съветва трейдърите да се насочат по-скоро към по-краткосрочната търговия, както и да спазват добре заложените риск правила.
Вижте какво очакват финансовите консултанти за това коя ще е най-стабилната валута тази година, както и кои фактори ще движат пазара – политическите или икономическите. В анкетата на Investor.bg те дават и съвет кой тип анализ е по-подходящ в настоящата сложна конюнктура – фундаменталният или техническият.
- Коя ще е най-стабилната валута през 2011 година?
Георги Иванов, финансов анализатор в БенчМарк Финанс
Моят фаворит остава японската йена, която през последните години показа своята устойчивост на няколкото интервенции от страна на местното финансово министерство и централна банка.
В условия на слаб интерес към рискови активи йената продължава да бъде предпочитана алтернатива за съхранение на свободните средства на инвеститорите и поне на този етап изглежда малко вероятно тя да изгуби този си статут.
На противоположния полюс според мен ще бъде представянето на еврото в началото на 2012 година, тъй като опасенията на пазарните участници около дълговата криза в еврозоната ще продължат да ги държат настрана от единната валута, докато не станем свидетели на позитивно развитие на ситуацията.
преди 12 години Китай разпродава постепенно доларовите си активи. Печатницата на пари е атомна бомба и някой очевидно влиза в бункера. Гледайте да видите и в ЕС какво ще стане при следващия опит на някое от слабите звена да емитира облигации............ отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години Не е трудно да се схване начинът на мислене на американската финансова олигархия и да се моделира плана им за запазване на доминиращото положение. За тази цел САЩ трябва да станат единственото привлекателно място на планетата за инвестиции. По-просто казано, пред американците стои задачата да нулират собствените дългове и да продължат да живеят за сметка на другите. Да постигнат това могат, само ако насочат разрушителните сили на кризата срещу конкурентите - ЕС, Китай, Русия, Япония, и проведат презареждане на глобалната икономическа система пак за сметка на останалия свят. Това е неизпълнима задача, но американците ще се опитат. Стратегическата задача за преформатирането на световната икономическа система може условно да се разбие на три етапа -унищожение на конкурентните капитали, нулиране на американските дългове(война) и накрая изкупуване на световните активи. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години Само преди 40 години, доларът наистина бе долар, но вече не е. Реалната му стойност днес е стойноста на печатарската хартия само(мастилото е на загуба). Групата на Бразилия, Русия, Индия и Китай, известна накратко като БРИК вече играе много по-силна роля в световната икономика. БРИК отдавна настоява за изваждането на долара, като платежно средство. Интересното е, че икономиката на БРИК расте, а икономиката на Европейския съюз и на САЩ буксува на едно място. Медиите съобщават, че съперниците на САЩ за глобално превъзходство се срещат скрито (и не съвсем скрито) и обсъждат как да намалят ролята на американския долар в международната търговия. Самият факт, че Бразилия, Русия, Индия и Китай решиха да се обединят в група, е вече много важен, защото заедно те притежават 43% от световното население. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години Сегашната криза не е циклична. Това е системна криза на световните капиталистически, политически и финансови институти. Това е криза на западното светоустройство и на цялата западна цивилизация. Това е системна и цивилизационна криза. Що се отнася до икономическата причина за кризата, това са огромните дългове на главния регулатор на цялата западна, а напоследък и глобална икономика - САЩ, и колосалното печатане на необезпечени с нищо долари.Най-важният показател, че това е системна криза е неспособността й да се лекува. Всички проблеми САЩ си създадоха сами със своя долар. Но продължават бясно да го печатат. Това е последният балон, който се надува. Когато той гръмне САЩ вече няма да имат други балони. Доларът е последният. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години Манипулативните статии, край нямат.....Има разлика между истинските пари, и днешната система, основана на лихвата. Не може да оприличава едната система, тази на истинските пари, изразена в реални стоки, с тази на лъжливите пари, които се намират в празните кратуни на банкерите и елита....... отговор Сигнализирай за неуместен коментар