IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

САЩ са на път да обявят война на силния долар

Задава се обезценка на долара, която може да е доста неприятна, предупреждава икономистът Тим Дай

11:42 | 14.10.10 г. 10
Автор - снимка
Създател
САЩ са на път да обявят война на силния долар

Неспособността на световните лидери да се справят с дисбалансите в икономиката заплашва финансовата стабилност, пише в своя блог икономистът Тим Дай, цитиран от MarketWatch.

За кратко време през миналата година резкият спад в търговския дефицит на САЩ ни даде надежда, че дисбаланасите ще изчезнат. След като световната икономика се стабилизира обаче, те се завърнаха, изсмуквайки от щатската икономика толкова необходимите стимули.

В резултат на това може да станем свидетели на края на Бретън Уудс 2 – световният финансов ред, който бе установен от началото на 70-те години на 20 век.

И този край може да се окаже болезнен, понеже търсенето в САЩ се срина, писа през 2008 Брад Сетсър. Според него системата Бретън Уудс 2, в която Китай и износителките на петрол финансират САЩ, за да поддържат износа върви към своя край, поне временно.

Системата обаче се възроди, след като подобрението в щатския търговски дефицит бързо обърна посоката.

Бретън Уудс 2 просто смени формата си. Вместо да разчита на щатските финансови институции като посредници между чуждите спестители и американските домакинства, правителството на САЩ се зае с тази роля чрез дузина програми по време на финансовата криза.

Чакаше го обаче неприятна изненада. След двегодишно търсене на правилната комбинация от политики, американската икономика затъна под потенциалното си ниво, след като стимулите се пренесоха извън границите й. Възможността за плавно излизане от Бретън Уудс 2 бе пропиляна.

Как се стигна до това? Изключително силният долар обяснява съжителството на дефицит по текущата сметка и висока безработица. Изглежда има външно определена долна граница в реалната стойност на долара и ние сме близо до нея.

През годините американските ръководители с радост приемаха относителната стабилност на долара, пренебрегвайки съществуването на структурни последици от сляпото придържане към идеята за силен долар.

Годините на дефицит по текущата сметка – предизвикан не от търсенето на максимална възвращаемост от спестителите, а от чуждестранния публичен сектор, стремящ се да поддържа ръста в износа си – доведоха до американска икономика, която не може да произведе стоките, които гражданите й искат да потребяват.

Оттук дойдоха и насочването на стимулите към чужбина и растящият търговски дефицит, прокламиран като резултат от силно вътрешно търсене в САЩ, въпреки неудобната истина за ниското нетно създаване на работни места.

Саймън Джонсън отбелязва: „Основната причина за бавното възстановяване в САЩ са износът и доларът... Пазари, които преминават през остри кризи обикновено претърпяват рязка обезценка в реалния курс на валутата си, което ги прави свръх конкурентни, поне за известно време. Това улеснява заместването на вноса с местни стоки и услуги, и стимулира износа.”

Не трябва да подценяваме предизвикателствата, които съпътстват значителната обезценка на валутата. Ако това се случи твърде бързо, най-вероятният краткосрочен резултат ще бъде намаляване на дефицита по текущата сметка чрез свиване на вноса заради рязък спад на търсенето. Това би било най-малкото болезнено и не е най-доброто решение.

Сегашният път също не е решение: бавна и методична обезценка на долара. Засега резултатът е устойчива безработица в САЩ. В отговор политиците се насочват към грешната цел - свободната търговия.

С осъзнаването на двойния си мандат Федералният резерв се превръща в нов играч на сцената. Може би Бретън Уудс отива към своя край не защото чуждите правителствата не са склонни да поемат нарастващия валутен и лихвен риск или пък заради краха на частните посредници в САЩ, а защото системата доведе до опасност от дефлация в Америка.

Федералният резерв е готов да пусне пресата за печатане на пари, за да предотврати дефлацията. Но като страничен ефект от това ще бъде засегната политиката на силен долар. С две думи, Фед е на път да обяви война на Бретън Уудс 2.

Останалата част от света надава вой, че ниските лихви в развитите страни носят нежелано поскъпване на валутите на развиващите се държави. Вторите определено не искат края на Бретън Уудс 2. Чуждите централни банки изглеждат готови да се сражават с Фед, понеже не знаят друг път.

Когато се изправиш срещу Централната банка на САЩ обаче не те чака нищо добро. В случая, подозирам, че това означава разпадане в безпорядък на Бретън Уудс 2, тъй като няма съгласие относно правилата на играта в международните финанси, завършва Тим Дай.

 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 01:58 | 10.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

10
rate up comment 0 rate down comment 0
абитуриент
преди 13 години
От всякъде вали информация как долара ще рухне..... и КАКВО ЩЕ ГО ЗАМЕНИ ,че не се сещам.......?????!!!!!.......Истината е че ЧИЧО САМ си прави каквото си поиска , колкото си поиска и КОГАТО СИ ПОИСКА........който ОТПИСВА ДОЛАРА си е за негова СМЕТКА........какво ще прави ЕВРОПА, ЯПОНИЯ и АЗИЯ-китай и индия със СЛАБ ДОЛАР......??????!!!!!!.....АМЕРИКА си е АМЕРИКА- силна ДЪРЖАВА със СИЛНА ИКОНОМИКА и МЪНГИЗИ КОИТО СЕ ПРИЕМАТ ОХОТНО НА ВСЯКЪДЕ.........другото са празни приказки и евтин популизъм.......питам се дали вече не е време за дълги доларови позиций срещу ВСИЧКО......?????!!!!!!........
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 1 rate down comment 0
Pyramid
преди 13 години
Нямам спомени от нещо, което нито съм видял отстрани, нито съм преживял.Но, системен дисбаланс не се лекува само и единствено с валутните курсове. Напротив. И за щатите, и за другите страни ще е добре да го осъзнаят. Относно заплахите с/у Китай с евтин долар, те са направо смешни: Ще ги изкупят.Освен, ако Чичо Сам не упражни екстрена хиперинфлация, за да стимулира охлабването на ренминбито и после, внезапна деноминация с поне 3 нули.- Не става, нали? Единствено, струва ми се, ако Щатите коренно променят потребителските си нагласи, преборвайки първо себе си.Защото живеят още с екстензивните маниери на 20-ти век.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 1 rate down comment 1
Dror
преди 13 години
нещата далеч не са толкова леснив един момент ще започне паническа разпродажба на бондове, никoй няма да иска УСД и това ще доведе до драстично обезценяване на УСД дори до хъпер инфлацияосвен това САЩ внася суровини, драстично обезценения УСД ще вдигне цените така че стоките и услугите ще станат недостъпни и потреблението още повече ще се свие. Амриканските компании произвеждат извън САЩ, какво ще ги накара да върнат производството в САЩ
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 6 rate down comment 2
Ironhorse
преди 13 години
Тук става въпрос за стратегия.Запада даде ресурс на Китай и те си помислиха че Света е техен.Сега гледайте филма с налагане на допълнителни мита върху стоките от Китай.Всички правителства се усетиха за заплахата и сега ще издърпат килимчето изпод краката на Китай. Това означава социални бунтове и погром на цялата икономика.Вие си мислите че Китай е неуязвим но всъщност е империя на глинени крака.Само си спомнете за опитите от преди няколко месеца да стимулират вътршното потребление в Китай. Резултатите бяха плачевни
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 5 rate down comment 0
ivo0101
преди 13 години
Най-лошото е, че Китай печели!Всичко което се отваря като кредитна линия на банките от ФЕД отива в Китай и им налива супер ликвидност. Сега обезценен долар значи обезценен Юан!С голяма ликвидност, слаб Юан и респективно огромен експорт познайте какъв балон на активи ще се надуе в Китай!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 2 rate down comment 0
Nabludatel777
преди 13 години
Напълно съм съгласен с теб! Когато някой "експерт" започва да заема такава крайна позиция нещата не са продиктувани от "фундамента" а от финансовата му заинтересованост и това кой му я е поръчал...т.е. за къде е статията. Не, че САЩ са цъфнали но слабия долър ще закопае Еврозоната, а все пак това едва ли е желано от Германците и Французите ...така , че те едва ли ще се оставят еврото да стане прекалено силно... а и има толкова много "ако"...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 4 rate down comment 0
IMPERATOR KREZ
преди 13 години
подвеждаща статия
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 1 rate down comment 0
IMPERATOR KREZ
преди 13 години
не
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 0 rate down comment 2
Боян
преди 13 години
Статията е вярно, но казва истината понякакъв особен начин, които заблужава малко тези които я четат. Нещата казани са по друг начин, САЩ са като една неразвита икономика, която няма друг начин да си реши проблемите освен да си обезцени валутата.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 0 rate down comment 1
kircone
преди 13 години
става все по-напечено на пазарите на суровини, защото на всички започва да им става ясно какво ще направи Фед...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още