Европейските банки са изправени пред сериозен риск от отписвания на активи заради кризата с правителствените облигации на няколко от страните в еврозоната. Това ги заплашва с нова кредитна криза, която може да се отрази в спад на печалбите, ограничаване на кредитирането, както и да доведе до забавяне на икономическото развитие на региона.
Инвеститорите избягват банковите книжа заради притесненията от това, че финансовите институции разполагат с големи позиции в гръцки, испански и португалски правителствени облигации, чиято стойност е сериозно заплашена от кризата, предава Bloomberg.
Продажбите на облигации от банките през май са били на най-ниското си ниво от фалита на Lehman Brothers през 2008 година досега. В същото време допълнителната доходност, която купувачите изискват при покупката на такива облигации спрямо държавните ценни книжа, се е увеличила до най-високото си ниво от началото на годината.
Самите банки явно също нямат склонност да се кредитират взаимно, тъй като депозитите им в Европейската централна банка са достигнали рекордни нива.
„Има огромно недоверие. Банките предпочитат да търгуват с ЕЦБ, а не помежду си“, посочва Кристоф Ригер от Commerzbank, цитиран от агенцията.
Банките трудно си отпускат кредити една на друга, а заеми за срок от повече от месец са „редки и скъпи“, което прави финансовите институции силно зависими от ЕЦБ, коментира Брис Вандам от Deutsche Bank.
На фона на случващото се ЕЦБ прави опити да предотврати нова криза с предоставянето на безпрецедентно по размер финансиране на банките. На проведения миналата седмица аукцион за едноседмични кредити институцията раздаде 122 млн. евро при лихва от 1 на сто.
Според анализатори финансовите компании заделят кеш на депозит при ЕЦБ, а не отпускат заеми помежду си поради опасения от фалити.
Въпреки трудната ситуация на облигационния пазар от началото на месеца финансовите компании са успели да пласират облигации за 11,5 млрд. евро, което е три пъти повече от общата сума, привлечена през май. Само Commerzbank успя да привлече 1 млрд. евро при аукцион от 9 юни.
Според последните оценки на ЕЦБ, които бяха публикувани в края на миналия месец, банките в еврозоната ще отпишат активи за 195 млрд. евро до 2011 година. Това ще увеличи общите отписвания от началото на кризата на 639 млрд. евро.
преди 14 години Джордж Сорос изказа също такова мнение . Това ще повлияе и у нас на банковият сектор . Това ще се отрази и на раздаването на ипотечните кредити заради затегнатият режим и по-големите гаранции които банките ще поискат при отпускането на кредити. Това ще затрудни допълнително излизането от кризата и и невъзможноста строителите да дръпнат икономиката . Те обаче трябва да проумеят едно нещо - вече няма да имат печалби от минималните 100 % . Трябва да разберат , че трябва да слезнат на нормалните проценти в белите страни . За сега обаче те все още имат надежди да не се променя тяхното статукво. Е и това ще се промени . отговор Сигнализирай за неуместен коментар