IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Защо замръзна борсовата търговия?

Вижте обяснението за ниските обороти на БФБ според блогъра BigBear

13:30 | 24.02.10 г.
Автор - снимка
Създател
Защо замръзна борсовата търговия?

Материалът е предложен от BigBear, автор в категория „Бизнес“ на Blog.bg

Ако погледнем една статистика на оборота на борсата за 2009 година, ще забележим, че негативните тенденции в борсовата търговия, започнали през 2008 година са успели да се развият напълно и през следващата – след като кредитът напусна пазара през 2008 се вижда, че обемите търговия през 2009 са спаднали десет пъти спрямо 2007. Защо?

Спекулативната /хазартна/ търговия е обикновено 95% от обема – този тип сделки обикновено са и на кредит – маржин, репа, инструменти – нито една от тези инвестиционни възможности я няма и от там търговията става само дългосрочна. Обичайно дългосрочните инвеститори си променят портфейла на тримесечия и години. Колко оборот ще има борсата от такива инвеститори – сравнително малък и рядък.

С въвеждането на немската система изчезнаха последните възможности за арбитраж – преди спекулантите печелеха от грешките при отваряне, грешките при обърквания на кодове, от събирането на големи пакети през пазара, от цените формирани в края на деня. Всичко това водеше до бърза обращаемост на малките пари. Плюсовете на новата система се оказаха минуси за спекулантите.

Извънборсовите сделки – промяната в правилата по отношение на ОТС сделките доведе до пораждането на един извън борсов пазар, който вече е може би по-голям от борсовия. Защо? Защото никой не може да ти влезе в сделката, може да стане тайно – практически няма физическата възможност да се проверява кой инвестиционен посредник какво е публикувал на собствения си сайт, има данъчен ефект – може да се приспадне загубата от страната на продавача и после пък печалбата за купувача е необлагаема.

Възраждането на ОТС доуби спекулантите – преди можеше да се участва в сделките на големите, защото те минаваха през пазара, а сега – не. Стоенето с ордери на пазара вече носи основно негативи и малко позитиви. Тъй като по големият пазар е невидимият ОТС пазар, поръчките от спекуланти, оставени на екран, само намалят все по-скъпия кеш на спекуланта.

Все по малките като обем и количество ордери водят до игнориране на пазара от нови или потенциални участници.

Вече няма борсова търговия – тя по дефиниция е непрекъсната с множественост на цените – нито имаме постоянни сделки в повечето акции, нито имаме колебания на цените в рамките на минути. Имаме едно табло за обяви на което от време на време по-големите инвеститори пускат едни цени за преоценки на активите и на което се изваждат разни залежали неща за продан от по малките спекуланти…

Като цяло изводът от всичко това е, че по начина по който вървят нещата, на този пазар няма място за бързите пари. Борсата и брокерите не създават инструменти, ЦД не е свързан реално с нито една друга система за клиринг и има архитектура, правена преди близо 15 години.

Последната стъпка, направена от Уникредит е нещо, което най вероятно няма да сработи, защото е кръпка към системата, а не системно решение. По всяка вероятност то е и по-скъпо.

Природата не търпи празно пространство. Бързите пари си намират друго занимание – валутен пазар, външни капиталови пазари. В освободеното пространство остават само дългите пари, които търсят стойност, качествен продукт и управление, предвидимо развитие и дивиденти.

Дългите пари са и бавни. В скалата на ценности на дългите пари бързането е по-скоро сигнал за проблем, а не за възможност. Значително по - малкият дял на емоционалните решения при дългосрочните сделки ще води и до значителното намаляване на техническите колебания на пазара, които са силно предопределени от емоциите и доверието и значително по-малко от трезвия анализ.

От там след като нашият пазар ще бъде доминиран предимно от дългосрочните инвеститори, то класическият технически анализ на наши акции може би няма да дава полезни сигнали, но най-вече връзката между движението на цените тук и на развитите пазари е започнала да се къса.

Пълната липса на ликвидност ще позволи на дългите инвеститори да купуват с малки обеми на борсата и значително по големи скрити обеми на ОТС пазара без да наддават на цени, които бяха фантастични преди 2 години и поради липса на конкуренция ще имат предостатъчно време да преценят дали предлаганите акции са от компания, която има шанс да изплува след края на кризата на гребена на новата вълна от положителни емоции.

За коментари и повече информация за блога на BigBear

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 20:44 | 11.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

Финанси виж още