IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Финансова криза ли? Едва 3 банки у нас са на загуба за 2009 година

Активите на едва 13 банки са се свили, шест финансови институции бележат ръст на печалбата си

12:49 | 01.02.10 г.
Автор - снимка
Създател
Финансова криза ли? Едва 3 банки у нас са на загуба за 2009 година

Напук на всички твърдения за тежестта на финансовата криза, банковият сектор у нас се оказва доста устойчив на свиването на икономиката и увеличаването на дела на лошите кредити. Това се вижда от отчетите на банките за 2009 година, които бяха представени в БНБ.

От него стана ясно, че кризата е „изяла“ 44 на сто от печалбата на банковата система спрямо 2008 година и за цялата 2009-та година банките са постигнали печалба от 780 млн. лв. За същия период активите на банките са забавили ръста си до едва 1,9 на сто, след като през 2008 година същите нараснаха със 17,7 на сто.

Чия печалба е най-висока?

В топ 3 по печалба за 2009 година няма размествания вече трета поредна година, като челната тройка е окупирана от Уникредит Булбанк, Банка ДСК и Обединена българска банка.

Като най-устойчива на кризата отново се проявява мегабанката Уникредит Булбанк, която е постигнала печалба от 193 млн. лв., което означава, че във финансовата институция е съсредоточена 25% от печалбата на цялата банкова система. На този фон банката има активи за 11,51 млрд. лв., което е 16% от всички активи на системата.

По отношение на печалбата се наблюдава спад с 33,15 на сто спрямо 2008 година, когато бе постигнат положителен резултат от 288,71 млн. лв.

От ДСК са постигнали печалба в размер на 172 млн. лв. през 2009 година, като е регистриран спад от 35,17 на сто. Най-влошен изглежда резултатът на ОББ, която е претърпяла срив на печалбата от 52 на сто до „едва“ 100,1 млн. лв.

Кой има най-слаби резултати?

В дъното на класацията по печалби е клонът на гръцката Алфа Банк у нас. Той е генерирал колосалната за банковата ни система загуба от 68,95 млн. лв. за 2009 година. Това е ръст от близо 200% спрямо загубата от 23,06 млн. лв., отчетена през предходната година. За сметка на това активите на финансовата институция нарастват с 4,5 на сто до 2,24 млрд. лв. и твърдо заема деветата позиция по този показател.

Със загуба за 2009 година са още Емпорики Банк и НЛБ Банка – София (бивша Запад-Изток). Отрицателният резултат на Емпорики възлиза на 7,02 млн. лв., а този на НЛБ – на 3,92 млн. лв. Така гръцката банка почти удвоява загубата си от 2008 година (3,67 млн. лв.), а пък НЛБ излиза на „червено“ въпреки печалбата от 1,45 млн. лв., която имаше към 30 юни тази година.

Кой е лидер по ръст на активите?

От всички 29 банки, попадащи в анализа, едва 13 финансови институции са претърпели свиване на активите си. За сравнение, през 2008 година четири банки съобщиха за спад на активите си.

Всички останали са отчели нарастване на своите активи, като най-силно това се наблюдава при три от сравнително по-малките банки – Българска банка за развитие, Тексим и Търговска банка Д.

Активите на Българската банка за развитие са скочили със 110% до 902,92 млн. лв., което се дължи основно на различните програми за финансиране на бизнеса, които се осъществяват през институцията. Активите на Тексим са нараснали с 18,3 на сто до 60,93 млн. лв., а тези на Търговска банка Д са се увеличили със 17,3 на сто до 346 млн. лв.

Най-голям спад на активите

С най-силен спад на активите си е БНП Париба, която отчита спад на активите от 41,16 на сто до 438,62 млн. лв. Така почти е заличен ръстът от 35,7 на сто, отчетен през 2008 година. Финансовата институция е претърпяла и сериозен спад от 61,7 на сто при печалбата си, която се е стопила до 4,8 млн. лв.

В челната тройка по спад на активите попадат Те-Дже Зираат Банкасъ и Общинска банка, които отчитат спад от съответно 18,06 и 16,86 на сто. Двете банки не се представят добре и по отношение на печалбите си, като те се стопяват съответно с 68 и 78,5 на сто.

Кой увеличава пазарния си дял най-бързо?

В банковия сектор пазарният дял се определя като размер на активите на всяка банка спрямо общия размер на активите в системата. По този показател от години наред лидери са Булбанк, ДСК и ОББ и поради тази причина по-интересно е изменението в класацията.

Най-силно в това отношение се е представила държавната Българска банка на развитие, чийто пазарен дял е скочил със 105% за последната година, което се дължи на силното увеличение на активите. Така институцията вече притежава близо 1,3 на сто от всички активи в системата.

На второ място е Тексим, на която обаче се падат едва 0,09 на сто от активите в системата, дори и след увеличение на пазарния дял с 16 на сто. Увеличение от 15 на сто до 0,5 на сто е постигнато от Търговска банка Д, а Сосиете Женерал вече държи 4,08 на сто от пазара, което е ръст от 8,77 на сто за годината.

А кой е изгубил позиции?

Големият губещ на пазара за годината е БНП Париба, чийто пазарен дял пада почти наполовина до 0,62 на сто от стойността на всички активи в системата. По около 20 на сто понижение в дела си отчитат Те-Дже Зираат Банкасъ и Общинска банка.

От всичко казано дотук може да се заключи, че банковата система продължава да функционира при стабилни нива на печалба и при отсъствие на резки изменения в размера на активите. На този фон не се наблюдава разместване в челната десетка на банките у нас по размер на активите, а измененията на пазарния дял са по-скоро при малките участници на пазара.

Със сигурност като положителна може да се приеме липсата на голям брой финансови институции, които да отчитат загуба или драстична загуба на позиции.

Подробна справка за представянето на банковата система през 2009 

*В материала не е обърнато внимание на две банки - изтеглилата се от българския пазар банка Леуми и стъпилата едва в края на миналата година Регионална инвестиционна банка 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 11:57 | 01.02.10 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

Финанси виж още