България ще бъде сред най-бавно възстановяващите се икономики, като през 2010 ще отчете годишен спад с 3% на БВП. По-голям ще е спадът единствено на икономиката на Латвия (3,9%). Това се казва в анализ на УниКредит Груп за региона на Централна и Източна Европа (ЦИЕ).
Според финансовата институция след значителния спад в икономическата активност през тази година ще последва плавно възстановяване на икономическия ръст в ЦИЕ от 1,1% през 2010 г. Това се смята за позитивен сигнал, но все още далеч под потенциала на региона, считат експертите.
Потвърждава се и ясното разделение на страните, като тези от Централна Европа и Турция са по-добре подготвени да „уловят” вълната на международното възстановяване.
Общо на банковия пазар на ЦИЕ оперират 2 455 банки с активи в общ размер от повече от 2,1 трлн. евро, се казва още в доклада на Уникредит. Международните банкови групи, активни в региона, потвърдиха ангажимента си да останат в него. В някои страни като допълнителна мярка МВФ дори осигури ангажираността на международните банкови групи чрез двустранно споразумение със съответната Централна банка, че ще запазят позициите си и при необходимост ще капитализират банките си в ЦИЕ през следващите години.
Пазарите вече излязоха от състоянието си на липса на ликвидност и за повечето банки с чуждестранна собственост ликвидността вече не е проблем. „В момента основните ограничения пред банковия сектор на ЦИЕ са качеството на кредитите и управлението на риска”, коментира Дебора Револтела, директор Стратегически анализи за ЦИЕ в банката. „Тази и следващата година ще останат години на предизвикателствата, но дългосрочните перспективи остават непроменени.”
Револтела е оптимист за развитието на финансовото посредничество в дългосрочен план, тъй като проникването на банковите услуги и продукти все още е под нивата в западните страни. „Проникването на финансовото посредничество ще продължи, макар и с по-умерен темп на растеж.”
„Възстановяването на кредитирането ще започне от корпоративния сектор, но остава ясната необходимост от достъп до финансиране и на гражданите като засега основното предизвикателство са ипотечните заеми. Наличието на достатъчно финансов ресурс се превръща в условие за растеж”, обобщава Дебора Револтела.