IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

КРИБ: Може да имаме бюджетен дефицит, ако държавата не ограничи разходите

Според бизнеса параметрите на държавния бюджет трябва да се преразгледат скоро, а не през есента, както обяви финансовият министър

12:50 | 21.05.09 г.
Автор - снимка
Създател
КРИБ: Може да имаме бюджетен дефицит, ако държавата не ограничи разходите

Възможно е в края на годината да се стигне до бюджетен дефицит, ако не бъдат ограничени държавните разходи, заяви днес пред журналисти председателят на Конфедерацията на работодателите и индустриалците в България (КРИБ) Иво Прокопиев.

За първото тримесечие на годината приходите в бюджета са с 20 на сто по-ниски от предвидените, което означава, че държавата би трябвало да ограничи разходите си с 20 на сто, а не само с предвидения буфер от 10 на сто, заяви той.

Средства може да се спестят от съкращаване на разходите за държавната администрация, които не само са високи като процент от БВП, но и самата администрация е неефективна, посочи Прокопиев.

Освен това от КРИБ призоваха да се извърши преразглеждане на параметрите на държавния бюджет в скоро време, а не чак през есента, както предвиди финансовият министър Пламен Орешарски.

Търговският дефицит в края на годината ще бъде 12 или малко над 12 на сто спрямо БВП, прогнозираха от конфедерацията, а безработицата, която сега е към 7 на сто по официални данни, в края на годината може да достигне 10 на сто.

Очакванията на КРИБ са, че преките чуждестранни инвестиции (ПЧИ) ще спаднат поне наполовина спрямо миналата година. За второто тримесечие на годината от организацията прогнозираха, че спадът на БВП може да бъде по-малък от този за първото тримесечие, което би се дължало главно на земеделието.

Като положителен фактор по време на криза от конфедерацията отчетоха много добрата кондиция на банковата система, където ликвидността е добра, а капиталовата адекватност през първото тримесечие нараства до 16,5 на сто при 14,9 на сто в края на миналата година.

Друг положителен фактор са сключените споразумения за кредитни линии с Европейската инвестиционна банка и Европейската банка за възстановяване и развитие, както и възможността да бъдат сключени и други такива, тъй като средствата ще бъдат вложени главно в инфраструктура и енергетика.

На въпрос на Investor.bg относно ролята на еврофондовете в условията на криза Прокопиев посочи, че те може да са много важен двигател за излизане от кризата, стига да се усвояват своевременно. По думите му страната ни би могла да усвоява годишно около 2 млрд. лв. от еврофондовете плюс средствата за земеделието, което до голяма степен може да компенсира намалението на ПЧИ.

На въпроса кога страната ни ще излезе от кризата Прокопиев посочи, че според последните прогнози на световните икономисти Китай е двигателят за излизане от кризата, САЩ ще започне да излиза от нея в края на годината, а по-късно и Европа, в която група сме и ние.

Прокопиев отбеляза, че КРИБ много държи на запазването на валутния борд. От конфедерацията отбелязаха още, че е добре правителството да започне преговори с Международния валутен фонд (МВФ) за сключване на предпазно кредитно споразумение. Прокопиев уточни, че се има предвид евентуалното споразумение да бъде сключено според правилата, валидни за страните в добро общо макроикономическо състояние, каквато е България.

При този вариант МВФ поставя само предварителни изисквания за отпускане на кредит, но не и последващи, както беше при предишното ни споразумени с фонда.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 09:24 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

Финанси виж още