IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Животът на кредит - единствено възможен?

Трябва ли да се купува всичко на кредит и какви могат да бъдат последствията от това...

13:15 | 02.10.08 г.
Автор - снимка
Създател
Животът на кредит - единствено възможен?

Материалът е предложен от thomas, автор в категория Бизнес на Blog.bg

Икономическата криза в САЩ. Как и откъде се взе в една толкова силна икономически страна? Ами от невъзможността на робите да изкарват и плащат непрекъснато по толкова, колкото са се съгласили, сключвайки различните си договори за кредит.

Какви са тези роби през 21 век? Същите, които бяха и през 20 век - тези хора, които купуват всичко на кредит и които са се съгласили да изплащат къщите си по 30 години само защото месечната вноска им е изглеждала поносима в момента на сключване на договора. А всъщност къщата им излиза няколко пъти по-скъпа заради лихвите и още с поне 50-60% - заради строителите, които могат да си позволят да продават с повече печалба, понеже хората фактически не плащат със свои пари, а с парите на банките. И със своята бъдеща свобода, разбира се.

Днес слушам как и продажбите на нови коли в САЩ са спаднали с над 20%. По същата причина. Банките вече не финансират толкова лесно купуването на кола, а американците просто са отвикнали, че можеш да си позволиш едно нещо тогава, когато си изкарал парите, с които да си го купиш. Отделно от това напълно са забравили и че трябва да си купиш една кола тогава, когато предишната вече не ти върши работа. Ама може пък и да се научат... Разбира се, това е лошо за автомобилната индустрия, която се ширеше сред изобилието от разглезени клиенти, които безотговорно си сменяха колите на всеки 1-2 години. Това неизбежно беше довело до огромно свръхпроизводство и сега дори и производството на коли да спадне два пъти, при новите потребителски навици това може да се окаже напълно достатъчно за нуждите на хората.

Разбира се, положението бързо се "поамериканчва" и у нас. И тук все повече жилища се купуват на кредит, а все повече коли - на лизинг (и се сменят на всеки две години без никаква основателна причина, освен възможността да се купи следващата, още по-скъпа кола, и пак на лизинг). И смея да кажа, че ние сме дори по-безотговорни от американците в това отношение. Масово приехме само за няколко години да ни заробят по този начин, като изобщо не обръщахме внимание, че това повиши цените на земите над 10 пъти и на жилищата - около и над три пъти (предимно спекулативно), а поскъпнаха и автомобилите (пак заради възможността да се разсрочва плащането им).

Естествено, все още нивото на кредитната задлъжнялост тук е доста по-ниско, но причината за това е само техническа - просто толкова е бил капацитетът на банките за подписване на нови договори. Но ако се продължава със същите темпове, само до две-три години ще има толкова хора, взели кредити и неспособни да ги обслужват, че неизбежно ще дойде моментът да се спука и нашият балон. И като се има предвид, че той е доста по-кух от американския (поради ниската ни производителност и нищонепроизвеждащата ни икономика), неговото спукване не е въпрос на вероятност, а само на конкретен момент.

За коментари и повече информация за блога на thomas

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 06:40 | 03.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

Финанси виж още