Какво е мнението на бизнеса, анализаторите и институциите в България? Какви ще са икономическите последици от политическото решение за признаването на Косово?
Преобладаващите мнения, изказани пред Investor.bg, са, че политическото решение на България да признае независимо Косово едва ли ще предизвика сериозни икономически проблеми. Смята се за вероятно да се повиши оценката за общия риск в региона на Балканите, да има известни и по-скоро формални проблеми пред българските фирми в Сърбия, но не и драстично влошаване на условията за бизнес там. Дали ще има някаква промяна и каква евентуално ще бъде тя предстои да видим, за момента нагласите са по-скоро умерено оптимистични.
Подобно е мнението и на заместник-председателя на Българската стопанска камара (БСК) Георги Шиваров. По думите му икономическите отношения между България и Сърбия са добре развити, така че едва ли биха могли да бъдат „замразени”, а и едва ли Сърбия би могла да си позволи налагането на икономически санкции към всички страни, признали Косово.
„Ако има влошаване на икономическите отношения между България и Сърбия, според мен то ще е в неформален план. Допускам например да се стигне до голямо формализиране при спазването на подробности от законодателството на Сърбия, отнасящо се до търговските отношения, и така да се създават някои спънки на наши фирми“, каза Шиваров. И допълни: „Драстично влошаване на икономическите отношения между двете страни обаче няма да има“.
„Българската търговско-промишлена палата (БТПП) прави всичко възможно за развитие на добри икономически отношения между България и Сърбия и съответно има много добро сътрудничество между двете търговско-промишлени палати. Във връзка с признаването на Косово обаче не изключвам вероятността да бъдат създавани някои проблеми на българските превозвачи, преминаващи през Сърбия“, смята заместник-председателят на БТПП Цветан Симеонов. „Засега, доколкото ми е известно, се предприемат само политически мерки от страна на Сърбия към държавите, признали Косово, и се надявам да няма икономически санкции, защото от това и Сърбия няма да има полза.“
Според тези фирми, които в момента имат преки и конкретни интереси в Сърбия, също няма изгледи за значителни проблеми за момента. Някои от потърсените от Investor.bg публични компании с бизнес в Сърбия отказаха да дадат коментар по темата с аргумента, че въпросът е политически и няма отношение към дейността им, други изразиха позиция, подобна на цитираните по-горе.
„В по-общ политически план ситуацията в Косово може да увеличи единствено общия системен риск за всички компании, които оперират в региона и респективно в България, не само за тези, които имат бизнес в Сърбия или в Косово“, коментира за Investor.bg Румен Радев, заместник-председател на Борда на директорите на Билборд АД.
„Що се отнася до Билборд, ние нямаме производствени мощности в Сърбия, които да предполагат някакъв допълнителен риск за компанията. Относно продукцията, която изнасяме в Сърбия, свързана с офсетния и широкоформатния печат, нямам притеснения. Напротив, прогнозите ми са, че продажбите ни в този регион ще се увеличават. В разговорите ни с нашите клиенти никога не е присъствала политическата тема за Косово“, каза още Радев.
От мажоритаря на ОЦК – Интертръст холдинг БГ – също заявиха, че не очакват проблеми. „Мога да коментирам въпроса само от собствени наблюдения. Нашата фирма има завод в Сърбия, ние спазваме законите и инвестиционните си ангажименти, така че не би трябвало да имаме затруднения. Засега не усещаме негативно отношение към нас в Сърбия, не очакваме и негативни последици от признаването от страна на България на Косово“, каза Роберто Младенов, изпълнителен директор на холдинга. „Ще отбележа, че от известно време водим разговори с големите български инвеститори в Сърбия за организирането на своеобразен икономически форум, на който ще се обсъждат въпроси, свързани с разширяването на икономическите отношения между двете страни“, допълни той.
„Признаването на независимостта на Косово от страна България няма да даде отражение върху инвестиционните ни планове за придобиване на компании в Сърбия“, пък каза изпълнителният директор на Девин АД Цветан Лъжански. „Следим отблизо развитието на пазара и, ако рисковете за нас не са прекомерни, се надяваме на позитивни развития в бъдеще“. По думите на Лъжански най-вероятно, в дългосрочен аспект, това решение няма да даде сериозно отражение върху българските компании.
„Не очакваме ходът да се отрази пряко на българския бизнес в Сърбия. По-скоро може да има антибългарски настроения сред сърбите, като например отделни вандалски актове, но не може да се говори за саботаж на бизнеса“, заявиха, от своя страна, от AG Capital, които имат бизнес в Сърбия чрез агенциите за недвижими имоти Адрес Сърбия и Фортън Сърбия.
Официалното решение за признаването на Косово вероятно ще бъде взето утре от Министерски съвет. Както е известно, вече почти всички страни от ЕС признаха Косово, така че е неизбежно и ние да стигнем до това решение, каза Явор Куюмджиев – зам.-министър на икономиката и енергетиката.
„Що се отнася до ефекта върху бизнес-отношенията ни със Сърбия, не очаквам да се стигне до промяна на официално ниво. Досега имаме уверенията на сръбските власти, че няма да има спънки пред бизнеса ни. Трябва да отчитаме и факта, че Сърбия е подписала множество международни икономически споразумения, при неспазването на които също би търпяла санкции и съответно загуби и сама би се изолирала от развитите страни. Ще добавя, че не е изключено обаче, така да се каже, „на гражданско ниво”, да имаме някои проблеми, най-вече що се отнася до българските превозвачи, минаващи през Сърбия – но този момент вече го познаваме“, допълни Куюмджиев.
По данни на НСИ към края на януари 2008 г. България има търговски излишък със Сърбия в размер на 54,3 млн. лв.
*Актуализирано към 18:50 часа