IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Финансовите активи на домакинствата с ръст над 30% за втора поредна година

През 2005 г. финансовите активи под формата на пари в обращение бележат ръст от 17 на сто спрямо предходната година

16:42 | 30.03.06 г.
Автор - снимка
Създател
Финансовите активи на домакинствата с ръст над 30% за втора поредна година
През 2005 година за втора поредна година финансовите активи на домакинствата у нас бележат ръст от над 30 на сто, сочи изследване на Булбанк.

Според него изпреварващото нарастване на ипотечните кредити е позволило значителна част от финансовата задлъжнялост да се трансформира в придобиване на реални активи, предимно недвижимо имущество, което допълнително способства за увеличаване на богатството на домакинствата.

Проучването показва, че през 2005 г. финансовите активи под формата на пари в обращение бележат ръст от 17 на сто спрямо 2004 г. При банковите депозити ръстът е 30 на сто, а най-много - със 133 процента, е ръстът на активите във взаимни фондове.

Очаква се растежът на финансовите активи да продължи да изпреварва инфлацията в значителни пропорции.

Депозитите ще запазят позицията си на доминиращ инструмент за спестяване, докато свиването на сивия сектор на икономиката и бързото увеличаване на предлагането на съвременни решения по отношение на безналичните разплащания ще намали относителния дял на парите в брой до 12 на сто от общите финансови активи на индивидуалните инвеститори в края на 2008 г., сочи проучването.

Финансовата задлъжнялост на домакинства спрямо БВП нараства от 2 на сто през 2000 г. до 18 на сто през 2005 г., като най-голям дял - 9 на сто, заемат в структурата потребителските кредити, следвани от други кредити - 5 на сто, и ипотечните кредити - 4 на сто.

Значителен ръст от 220 процента спрямо 2004 г. през миналата година се наблюдава при финансовия лизинг, следван от овърдрафтните кредити - 132 на сто. Потребителските кредити са нараснали с 49 на сто. Според проучването друг важен факт през 2005 г . е излизането на потребителските кредити за домакинствата извън банковия сектор и предлагането им от нефинансови институции - ръстът при тях е 127 на сто спрямо 2004 г., докато потребителските кредити от банкови институции са нараснали с 43 на сто.

Основните валути на кредитите за населението са евро и левове, което означава, че валутният риск е минимален. Главният източник на несигурност остава свързан с качеството на кредитите, тъй като в стремежа си към увеличение на пазарния дял някои банки са облекчили изискванията към кредитополучателите.

Така, в случай на рязка неблагоприятна промяна в макроикономическите условия, влошаването на качеството на кредитите за домакинствата може да достигне обезпокоителни нива, смятат анализаторите на Булбанк.

Според прогнозите през следващите години пазарът на кредити за населението ще покаже нарастваща зрялост и скоростта на увеличаване на задлъжнялостта ще намалее от 30 на сто годишно през 2006 г. и предходните години до под 20 на сто към 2008 г.

По отношение на структурата на финансовата задлъжнялост се очаква ипотечните кредити и овърдрафтът да увеличат тежестта си, а потребителското кредитиране да се измести извън банките, като нивата на разполагаемия доход на домакинствата след приспадане на разходите за обслужване на дълга ще се характеризират с нарастваща уязвимост от промени в лихвените проценти.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 07:38 | 07.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

Финанси виж още