С други думи, нова Covid-19 вълна ще намали планираното разкриване на нови работни места с 36%, като най-засегнати ще са сектор „Създаване и разпространение на информация и творчески продукти” – с 52% редукция на новите работни места, и сектор „Строителство” – с 49% по-малко нови работни места.
Най-търсените специалисти
През следващите 3-5 години най-търсени ще бъдат специалистите с висше образование от областите Икономика, Администрация и управление и Информатика и компютърни науки. В същото време търсенето на специалисти със средно образование най-често ще е по специалностите Търговия на едро и дребно, Строителство и Производствени технологии – текстил, облекло, обувки и кожи.
Най-важната компетентност, която работодателите очакват от търсения персонал, е общуване на роден език, следвана от инициативност и предприемачество и дигитална компетентност.
Общата потребност от работна сила се запазва
В 11 от 28 области заявените потребности от работна сила са по-малко от регистрираните безработни, докато в останалите 17 необходимостта от специалисти и работници надвишава броя на регистрираните в бюрата по труда търсещи работа. В област Бургас потребностите от работна сила надхвърлят 2.7 пъти броя на регистрираните безработни, в София-столица нуждите са 2,3 пъти повече. В област Шумен потребностите от работна сила са едва на 35% от наличните регистрирани безработни, в Ловеч нуждите са на 44% от свободната работна сила.
В сравнение с резултатите от изследването преди година общата потребност от работна сила се запазва почти непроменена, като в половината области се отчита ръст на потребностите от работна сила спрямо предходната година. Най-съществено нарастват нуждите от работници и специалисти в област Кюстендил – 8 пъти. Следват областите Видин – близо 6 пъти, Ямбол – 4 пъти, Добрич – 2 пъти. На другия полюс са областите Стара Загора и Перник, където потребностите се свиват почти двойно спрямо 2020 г.
Изследването на Агенцията по заетостта събира и анализира актуална информация относно професиите, компетенциите, знанията и уменията на търсените от работодателите кадри. Информацията се отнася за търсенето на работна сила както през предстоящите 12 месеца, така и за следващите 3-5 години. От 2020 г. в анкетната карта са включени и въпроси, касаещи влиянието на COVID-19 върху търсения персонал.
В есенното проучване са включени 4325 работодатели при близо 395 хиляди активни предприятия по данни на НСИ. По икономическа дейност най-много са участвалите работодатели от сектор „Търговия, транспорт, хотелиерство и ресторантьорство” – 37%, следвани от „Индустрия” и „Държавно управление, образование, хуманитарно здравеопазване” - с по 14,6%. Най-голям е делът на фирмите в големите индустриални центрове - София-град, Пловдив, Варна, Бургас, а най-малък –в областите Видин, Силистра, Търговище и Разград.
преди 2 години Тая Агенцията по заетостта и се отвинти главата бе ,ту 200 000 работни места се откриват, ту нищо отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 години Супер.То ся ней модерно да се ралти.. отговор Сигнализирай за неуместен коментар