IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Спасяването на климата е добра новина за България

Глобалните цели за по-зелена енергия вече увеличават търсенето на мед, чийто водещ производител в Европа е нашата страна

11:08 | 22.05.20 г. 3
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка:&nbsp;Qilai Shen/Bloomberg</em></p>

Снимка: Qilai Shen/Bloomberg

Парижкото споразумение, Зелената сделка и корпоративните климатични политики твърдо налагат ВЕИ и електрификацията на цялото ни енергийно потребление – от уредите, светлината и топлината до транспорта и индустриалните процеси. В тази връзка вече открито се говори за скорошен пик в търсенето и потреблението на фосилни горива, особено на нефт, пише Боян Рашев за sustainability.bg.

Обикновено от другата страна в публичното говорене се коментират метали като литий, кобалт и редкоземни елементи, които са критично важни за ВЕИ революцията и батериите. Те обаче са силно обвързани с конкретни технологии и не се знае кой точно ще бъде нужен дългосрочно и в големи количества. Един метал прави изключение, защото е незаобиколим. Малко хора си дават сметка, че всъщност медта е основната суровина на глобалния преход към нисковъглеродна енергия и следователно – най-високата потенциална бариера пред него.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.

Последна актуализация: 20:57 | 12.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

3
rate up comment 1 rate down comment 0
serafima
преди 4 години
Любителите на възобновяемите енергоизточници въобще се разсейват от дадените вече отрицателни последици от перките и панелите, защото не им отговаря на интересите. Например, толкова големи площи с перки насочват въздушните потоци в друга посока или ги увеличават до степен да променят климата; те и панелите покриват огромни земни площи, поради което животни, които дасега са населявали този регион, бягат оттам (или измират) и се нарушава природното био-равновесие. Отнемат се големи площи земи, които вместо да бъдат обработвани, са покривани с перки и панели. По-честното е да се обсъждат двустранните последици от въздействието на различните енергийни източници и влиянието им върху промените на климата.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 3 rate down comment 2
Valentin13
преди 4 години
и какво "зелено" тогава има в тази "зелена сделка". вместо да изкопаем въглища и да сложим филтри на тецовете и дотам, сега ще трябва да увеличим производството на мед, и после преработката му, и това увеличава въглеродния отпечатък и автомобила ще е еди колко си килограма по-тежък. асфалта, какво става с него?гущероподобните зеленосделчици, айде напънете се сега да ни убедите как ще живеем на чиста зелена планета. увеличения брой медни мини имедодобивни комбинати, и асфалтобази и ремонтни работилници, ще опашете с плакати изобразяващи веселите жизнерадостни лица на Брюкселската върхушка.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 2 rate down comment 3
Zlato
преди 4 години
Ще разорем и превърнем Земята в швейцарски кашкавал за да я набодем с перки и тапицираме със соларни панели.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още