Търговците обясняват това „явление“ с особеностите на фючърсните договори. Когато в периода от закупуването на определено количество петрол до неговото рафиниране и пускане на пазара на дребно се стигне до ситуация на сериозно покачване на петролните цени, крайният продукт веднага отразява тяхното движение. Ако се получи обратното – по-значимо поевтиняване на петрола, цените на горивата задържат по-дълго време предишните си ценови нива преди да се понижат, тъй като търговците търсят печалба, с която да закупят следващ товар.
цена
Цени на бензина в България, Русия, Германия и Сърбия за последната година (в щатски долари). Източник: Trading Economics
Въпреки това съществуват много критици на политиката на Lukoil, някои от които обвиняват компанията в умишлено „надуване“ на цените на горивата чрез завишаване на реалните разходи за дистрибуция и застраховки.
В същото време от компанията твърдят, че рафинерията в Бургас по проект трябва да работи с по-нискокачествени петролни сортове, което оскъпява в крайна сметка крайните продукти. Но по данни от декември 2019 г. компанията е инвестирала общо 3,2 млрд. долара в съоръжението – може би достатъчно, за да намери решение на този проблем, което да рефлектира и върху цените на горивата.
И така, въпросите около цените на горивата у нас остават нерешени. Може ли наистина да се говори за липса на достатъчно силна конкуренция в България или темата се пречупва през призмата на конспирацията?
Ясно е, че в страната е налице една отрицателна корелация между конкуренцията и цените на горивата - докато основната част от пазара е съсредоточена в един играч, цените няма как да бъдат съвместими с обществените очаквания. Защото в играта влиза основно икономическо правило: колкото повече за играчите, толкова по-силна е конкуренцията, включително и ценовата.
преди 4 години Малките бензиностаниции сринаха цените главоломно. Само "марковите" държат високи цени, където явно сега се виждда картела. Нито горивото им е по-качествено нито нищо. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години Ето актуални цени на горивата в Европа към днешннаа дата.https://***.cargopedia.bg/%D1%86%D0%B5%D0%BD%D0%B8%D1%82%D0%B5-%D0%B3%D0%BE%D1%80%D0%B8%D0%B2%D0%B0%D1%82%D0%B0-e%D0%B2%D1%80%D0%BE%D0%BF%D0%B0 отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години Е как да няма? Може от Румъния да се внася? Може и от Гърция. отговор Сигнализирай за неуместен коментар