IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Здравната система през 2019 г.: „Здравеопасна“

При липса на консенсус за нов модел на финансиране в здравеопазването активността на здравното министерство направо замря

08:19 | 31.12.19 г. 5
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em font-size:="" pt="" style="color: rgb(102, 102, 102); font-family: ">Снимка: Димитър Кьосемарлиев, Investor Media Group</em></p>

Снимка: Димитър Кьосемарлиев, Investor Media Group

В здравния сектор 2019 година премина под знака на безпрецедентни и нестихващи протести на медицинските специалисти и липсата на всякакъв напредък по обещаната в предходната година здравна реформа. Изминалата година се оказа поредната на обещания за по-качествено и достъпно здравеопазване, при което пациентите да са удовлетворени от медицинските услуги, а работещите в сектора – доволни от условията си на труд. Все по-назряващите проблеми в сектора на практика обърнаха приоритетите. Оказа се, че заявката за ново финансово управление на здравеопазването, направена през 2018 година, остана на хартия. А опитите за решаване на проблема с възнагражденията на здравните специалисти погълнаха капацитета на властта.

"Да излекуваме здравеОПАСНАТА система!"

Протестите на медицинските сестри и специалистите по здравни грижи белязаха цялата година. Недоволството им започна в началото на март, когато медицински сестри от цялата страна се събраха на национален протест пред Министерството на здравеопазването. Протестът бе с искане за стартова заплата от две минимални заплати, заплащане на извънредния труд, подобряване на условията на труд, стандарти при разпределението на средствата за възнаграждения.

Месец след протеста правителството направи опит да парира недоволството, отпускайки допълнителни средства за сектора, които обаче се оказаха за дейности, а не за заплати. 

Протестите продължиха и в Световния ден на здравето, който е професионален празник на лекари, медицински сестри и всички работещи в здравеопазването.

В края на лятото недоволството на медицинските сестри получи нов тласък заради дисциплинарно уволнената от частна болница медицинска сестра, която бе един от организаторите на демонстрациите. Това отключи началото на нова серия протести. Под натиска им министърът на здравеопазването излезе с уверението, че се обсъждат нови правила за разпределяне на заплатите на медицинския персонал.

През октомври обаче недоволството на медицинските сестри отново ескалира, КНСБ организира протест в тяхна подкрепа, но медсестрите го обявиха за бутафорен и заявиха, че не кореспондира с исканията им.

В самия край на годината недоволството на медицинските сестри от липсата на напредък по исканията им стигна до прага на Министерския съвет с лозунга "Да излекуваме здравеОПАСНАТА система!" В палатков лагер протестиращи медицински сестри нощуваха на площада в очакване да бъдат приети от премиера, за да му разкажат от първо лице за проблемите в "здравеопасната" система. Очаквано срещата приключи с поредно обещание за увеличаване на възнагражденията на медицинските специалисти, но постепенно.

На фона на тези проблеми, обсъждането на бюджета за здраве за следващата година, неуредиците около рамковия договор в сектора за следващите три години въпросът с обсъждането на нов здравен модел изостана.

Поредната година на забавени реформи в здравеопазването

След заявката в края на 2018-та за бързо постигане на консенсус за нов модел на финансиране в здравеопазването, 2019-та година показа, че воля за здравна реформа няма. Нека припомним, че през 2018 г. здравният министър представи два варианта за реформа в здравното осигуряване. И двата въвеждат изцяло нов играч в системата – застрахователите. Първият предвижда демонополизация на Здравната каса, а вторият въвежда три стълба: 8% задължителна здравна осигуровка, задължителна здравна застраховка под формата на премия от около 12 лева, доброволно здравно осигуряване.

След представянето на новата концепция за сектора последваха остри критики, не бе постигнат консенсус и активността на здравното министерство замря. Признанието за застой бе направено от самия министър, който заяви пред депутатите в Народното събрание, че все още няма обществен и политически консенсус за избор на нов здравноосигурителен модел.

И ако надеждата за 2019 година беше, че ще се отвори път за тази реална промяна на здравеопазването, то годината показа друго – тотална липса на всякакъв напредък. От една страна заради противоречията по предложените модели, от друга – проведените евроизбори и местни избори, които по традиция в България замразяват всички реформи.

Единствената промяна, която реално би освежила системата, дойде отново в края на годината с предложението на Българският лекарски съюз допълнителните 200 млн. лева за болнична помощ догодина да не финансират обеми лечение, а да отидат за повишаване на цените на клиничните пътеки. Очаква се мярката да ограничи порочната практика за огромния брой хоспитализации у нас, далеч над средното за Европа. Мярката би трябвало да доведе и до частично решение на въпроса с ниските възнаграждения на медиците.

Последна актуализация: 13:03 | 10.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

5
rate up comment 3 rate down comment 0
Whitestar
преди 4 години
Отново наблюдаваме едно безлично поведение на участниците в управлението на здравето и живота на нашего брата българин! Техническото решение е известно от години, по примера на много други здравни системи и може би трябваше да започне с втори, доброволен стълб на здравно осигурителната система, който постепенно да се превърне в задължителен! Уви - Защо това не се случи?!! Дори самият аз усетих напражанието сред лекарското съсловие, изправен пред препятствие, при получаване на лекарско съдействие. Но това е разбираемо -- колкото и да е тревожно това, в предвид стената от чиновническо неразбиране, която сякаш бе на наднационално ниво!!! Сякаш демонично бе свързана с бавещият се Брексит, търговската война на САЩ с Китай, бавенето на ЕРМ зоната по нашите въпроси! ДО КОГА?! Питам вече претръпнал и аз. Вероятно предстои да видим в бъдеще!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 2 rate down comment 0
kony
преди 4 години
Ето ви малко икономически данни за бг здравеопазванеhttps://m.facebook.com/story.php?story_fbid=1433471966821787&id=100004769911453
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 2 rate down comment 1
ing5rov
преди 4 години
"здравеопазването" е опасно за здравето и джоба на българите !
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 4 rate down comment 2
stiano
преди 4 години
Даааа управляващите си издават фалшиви телкове и слагат стендове на здрави хора, сигурно ББ прави схеми за източване на здравната каса.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 9 rate down comment 0
bgMan
преди 4 години
Какъв нов модел на финансирането само плещите бе ********* смотанииии!!!!Направете невъзможни всички досегашни схеми за източването на НЗОК и пари ще има.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още