IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

2018 година - предизвикателството изчерпване на работната сила

Въпреки някои положителни тенденции ключовите проблеми сковават трудовия пазар у нас

08:21 | 03.01.19 г. 11
<p>
	<em>Снимка: Pixabay</em></p>

Снимка: Pixabay

Равносметката през погледа на експертите

Иван Нейков, Балканския институт по труд и социална политика:

2018 година беше добра за пазара на труда, защото много хора намериха работа, реализираха се не малко инвестиции, които създадоха работни места. Ако 2019 година е като 2018 г., това ще означава, че и тя ще е добра за пазара на труда.

Тази година за първи път от повече от 20 години излезе предизвикателството изчерпване на работната сила, масово работодателите твърдят, че не могат да намерят достатъчно работници от всякакъв тип. Друг феномен беше разширяването на зоната, от която фирмите започнаха да транспортират служителите си, вече на повече от 100 километра поради липса в даден регион. Виждаме и концентрация на работна сила в южна България, заради което расте ножицата между икономическото и социално развитие на северна и южна България. Тази година София трайно премина средното икономическо развитие за ЕС, а в същото време имаме трите най-изостанали региона – Враца, Видин и Сливен. Това показва, че кохезията не върви в България, отдалечаваме се от най-развитите зони, което е сериозен проблем на трудовия пазар.

Хубаво е, че намеренията за внос на работници останаха само на приказки. Надявам се, че догодина ще открием големите резерви на българския пазар на труда – хората с увреждания, хората, които нито учат, нито работят и тези, които са в пенсионна възраст. Българският пазар на труда има резерв от над половин милион души, така че твърдението за единствен изход във внос на работници е доста късогледо.

Вероятно тенденцията за недостиг на работна сила ще продължи и догодина, защото въпреки очакванията за икономически спад, сме далече от ситуацията отпреди 10 години. Икономиката има своя потенциал, но капацитетът на работната сила остава сериозен риск. През изминалата година липсваше създаването на устойчиви механизми за постоянно повишаване квалификацията на хората, продължава и да няма връзка между високата квалификация на хората и цената на труда им. Това е дефицит, който взехме от 2017 година, продължи през 2018-та и отива и в 2019-та година, което е тревожно.

Виждам по-голяма активност по отношение на въвеждането на гъвкави форми на заетост и дистанционна работа. Вече и малки предприятия започват да оценяват икономическите ползи от гъвкавата и дистанционната заетост. Те все повече разбират, че в крайна сметка е важен резултатът от труда, а не да поддържат скъпи работни места. Виждам много креативни решения при работодатели за използване възможностите на дигиталния свят.

Лидия Шулева, бивш социален и икономически министър

Пазарът на труда у нас продължава да бъде небалансиран и двуполюсен. Факторите за това неравновесие са няколко – има търсене на работна ръка, но предлагането не отговаря на изискванията на бизнеса, има и дисбаланс в очакванията за възнагражденията, като в много случаи предлаганите заплати не отговарят на квалификацията. Натискът върху пазара за по-високи възнаграждения ще продължи. Проблемът остава с нискоквалифицираните хора.

Негатив е, че предлаганите курсове от държавата не са съобразени с изискванията на фирмите, затова е по-добре парите за квалификация да бъдат насочени към бизнеса. Голямо предизвикателство продължават да бъдат и ниските заплати в малките населени места. Тези неравенства се задълбочават заради липсата на високодоходен бизнес в малки градове. В тази посока ролята на държавата може да е по-адекватна с насочването на инвестиции в тези региони. При липсата на такъв бизнес там, местата са обречени на обезлюдяване. Тези предизвикателства на трудовия пазар се очертават за съжаление и през следващата година.

Във всички случаи тези форми на заетост, които са характерни за 21 век – дистанционната заетост, гъвкаво работно време, използване на дигитализацията като инструмент в работния процес, ще се разширява в бъдеще.

Доста голям резерв за трудовия пазар има при жените като трудов ресурс. Ако се осигуряват повече гъвкави форми на работа, много майки биха работили по-рано, отколкото майчинството позволява. Това е възможен подход майките да започнат работа по-рано при дистанционна и гъвкава заетост. Следва и държавата да предвиди повече инвестиции за детски ясли, защото това в момента е сериозен дефицит дори в големите градове.

Има и още потенциал за вътрешна миграция, но едно от предизвикателствата е липсата на жилища. Забелязва се вече инициатива у работодатели да финансират изграждане на жилища към фирмите срещу по-ниски наеми.

Въпреки че основните проблеми на трудовия пазар остават нерешени през 2018-та, годината записва и позитиви - рекордно ниска безработица, положителни тенденции при заетостта, ръст на работните заплати. Очакванията за спад на световната икономика обаче поставят в риск бъдещата експанзия на бизнеса, както и оптимизма за преодоляване на важните предизвикателства на небалансирания български трудов пазар.

Каква година да очаква пазарът на труда

2018 година не беше толкова убедителна за пазара на труда спрямо предходната, има известно забавяне на експанзията и може би ще достигне своят край през втората половина на 2019 г, коментира икономистът от Института за пазарна икономика Явор Алексиев. Догодина очакваме по-умерено развитие на трудовия пазар и по-бавен ръст на заплатите, за което също има сигнали.

Като цяло пазарът на труда в България е в добро състояние – висока заетост, рекордно ниска безработица, но можем да очакваме още по-голям недостиг на труд догодина. Ще е интересно как фирмите ще понесат повишението на минималната работна заплата, дали ще има ефект от ръста на максималния осигурителен доход.

Не мисля, че можем да очакваме сериозни сътресения на трудовия пазар. Дори при забавяне на икономиката, каквито са очакванията, догодина инерцията на трудовия пазар ще избута поне до 2020 година, защото пазарът реагира с известно забавяне на икономическите трудности.

Годината показа, че и доходите растат, и реалната покупателна способност. Не сме в неблагоприятна позиция в това отношение, но просто изходната база на възнагражденията е много ниска, особено в някои сектори. В следващите години все повече ще се усещат негативите от демографската криза.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 00:39 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

9
rate up comment 25 rate down comment 2
V.At.
преди 5 години
Да добавя. Те са учили в Германия на собствена издръжка и са останали там когато България нямаше нужда от тях. А това, че сега има нужда от висококвалифицирани кадри може да е ден до пладне. Идва криза и отново безработица, преобладаващо ромско население, да не изброявам по-нататък. А Вие предлагате само насилствен метод. Остава и да вкараме роднините в концлагер.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 19 rate down comment 4
ABBA
преди 5 години
Ако вие ГРОБ-арите паднете от власт, не те виждам на нормалният пазар на труда,.....
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 33 rate down comment 2
V.At.
преди 5 години
Излизате от грешната презумция, че това са хора на нископлатени позиции. Познавам много млади хора, които са на високи позиции в Германия и все още са запазили българския паспорт. Вашето предложение просто ще ги откаже от българския паспорт. България има нужда от тях, а те дали ще предпочетат да се върнат в заплашващата ги родина или ще останат да работят за къде по-добра заплата е спорен избор.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 28 rate down comment 1
zelka007
преди 5 години
пише се образ-О-вание ... и второ това с крепостничеството е било валидно преди около 200-300 години ...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 30 rate down comment 1
ratten
преди 5 години
"...Предизвикателство е, затова трябва и да му се намери решение. Има много варианти за решение на проблема, например да се подобри образУванието на хората."ти си част от голямото предизвикателство.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 16 rate down comment 0
dr.5rov
преди 5 години
Добра статия. Слага ударение на важни за правене неща. Хубаво е да виждаш, че има хора , които мислят по този начин. Но за съжаление всички те са само експерти в тези области. А най-лесно се пренебрегва мнението на хора, които не са пряко възвлечени в бизнеса и за това си има причини. И все пак важното е, че ясно се вижда тенденцията да се търсят хора с умения да работят и имат квалификацията нужна за работата. За мене това ясен сигнал, че приключваме с периода на първоначално натрупване (ловно-събирателен период както си го наричам аз) и навлизаме в периода, когато доминиращи ще са стопаните. Не мисля, че този преход ще е лесен и безболезнен. Много сътресения ни чакат за напред и не знам как ще приключи всичко това. Огладнелите ловци ще са готови на всичко, за да се доберат до някаква плячка.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 23 rate down comment 3
Shadow1
преди 5 години
Абе като пишете теми вие от Инвестор не работире ли в един офис, поне не преглеждате ли статиите които колегите ви побликуват в сайта, преди 4 дена имаше статия че България имала 500 000 работна ръка в запас, а днес пишете тази статия, толкова несериозно изглежда че сигурно мислите читателите си за маймуни за да не забележат, всъщност голяма част сигурно няма да забележат но ако разчитате на такива читатели просто пишете статии за биг брадър или някои голи чалгарки ?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 8 rate down comment 33
s3
преди 5 години
Предизвикателство е, затова трябва и да му се намери решение. Има много варианти за решение на проблема, например да се подобри образуванието на хората и те да могат да работят това което искаме да правят за нас. Но това струва пари, а пари няма защото все още вървим по пътя на прехода и реформите. Затова може би трябва да се помисли за връщане на емигрантите у нас, за да работят тук, а начини за това има много. Например да се приеме по закон че човек трябва да работи у нас поне толкова време колкото работи в чужбина. Лесно решим проблем с лесен закон, гледа се колко време човек е бил в БГ-то и колко навън, ако реши да забегне и да остане навън просто като излезе такава справка не му се подновява паспорта или личната карта, остава без документи и се прибира. Като се прибере му се дава лична карта без право да напуска държавата докато не си отработи нужното по закон.Така че решения има, само Воля трябва за да се действа.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 34 rate down comment 4
pinoccio
преди 5 години
Тия, дето са яхнали хората, искат народът хем да е ***, хем да е квалифициран. Да си вземат труженички от магистралата, от маалата до Ботевград - те ще им свършат работа.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още