IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Posoka Boec Megavselena.bg

Когато теглим чертата

Доходите в България ще останат замразени при липса на ключови фискални и икономически реформи, които да подобрят бизнес средата и да стимулират инвестициите

08:11 | 19.11.18 г. 8
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: Pixabay</em></p>

Снимка: Pixabay

Слабият икономически растеж, критично ниското ниво на преки чуждестранни инвестиции, слабата конкурентоспособност на бизнеса, несигурната бизнес среда, неефективната борба с корупцията, недостатъчно високата квалификация на кадрите, проблемната правна среда в съчетание с намаляващото население на страната. Всички те са сред причините за ниските доходи в България.

Без нови свежи инвестиции, по-ускорен икономически ръст, по-иновативен бизнес, промени в данъчни и фискални политики доходите в България няма да се променят през следващите години. Ниските доходи се борят не административно, а чрез реформи в икономиката, категорични са икономисти и експерти, които коментираха темата за нивото на доходите в България и как ще се движат те през следващите години за Investor.bg.

Без съмнение бедността, задълбочаващите се неравенства и размерът на доходите са топ икономическите теми днес, а протестите в страната от последната седмица доказват това. На фона на новото увеличение на цените на горивата, което повлича нагоре и редица други потребителски стоки и услуги, страната бе обхваната от масови протести. Започнали като недоволство срещу поскъпването на горивата, те прераснаха в гняв от ниските доходи и лошия живот в България.

По статистика

Неоспорим факт: доходите в България са най-ниските в Европейския съюз. На този етап възнагражденията в страната са на нива от 40% спрямо средните заплати в ЕС. През последните години възнагжражданията в бюджетния и в реалния сектор у нас устойчиво растат с около 10% средногодишно, но продължава силното подоходно разделение между работещите и регионалните доходни неравенства.

Наскоро пък проучване показа, че българите не търсят много високи доходи за живот в България – мнозинството са съгласни да получават до 2000 лева, за да не напускат страната като емигранти в търсене на по-висок жизнен стандарт и реализация.

Заплащането в страната се увеличава по статистика, но всъщност огромна част от хората  имат изключително ниски доходи. Близо половината работещи у нас се осигуряват на минимална заплата, а средната е над 1000 лева.

Все по-големи стават неравенствата в жизнения стандарт на нискодоходните и високодоходните групи в България, се посочва в изследването на Института за социални изследвания към КНСБ. Според данните за периода 2007-2017 г. издръжката на живот е нараснала с 41,3%, като се очаква до края на тази година да нарасне с 45 на сто. Брутният доход за 2017 година достига до 81% от необходимите средства за издръжка, което е положително като тенденция, но ситуацията с нискодоходните домакинства остава тежка - при тях делът на разходите за храна и издръжка на жилището достига до 62% от общите разходи. 

И статистиката на Евростат отчита, че неравенствата в България са далече от всякакви средни европейски показатели. По последни данни за България разликата в доходите за 2017 г. между 20-те процента най-богати българи спрямо 20-те процента най-бедни българи е осем пъти, при средни нива в ЕС от 5,2 пъти. Над 1,7 милиона българи живеят с доходи до 600 лева при изчислената от КНСБ месечна издръжка на живот от 585 лева. Над 2,3 милиона българи живеят с месечни доходи до 1000 лева. Около 400 хиляди живеят със средни доходи между 1000 и 2000 лева месечно. Други 400 хиляди българи работят, но се числят към т. Нар. Работещи бедни - с доходи под линията на бедност - 321 лева за тази година. 

Последна актуализация: 12:27 | 14.09.22 г.
Най-четени новини

Коментари

8
rate up comment 3 rate down comment 2
Vesko94
преди 6 години
Като е била толкова трагична, защо се надпреварваха да продават активите й?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 5 rate down comment 0
zap
преди 6 години
"... е била на сравнително добро ниво към онзи момент ..."като изключим трите фалита за 45 г. на соц-икономиката от 1945 до 1989 г., е била на сравнително добро ниво.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 5 rate down comment 8
Vesko94
преди 6 години
Което ще рече, че социалистическата икономика, която така гръмогласно оплювахме през тези години, все пак е била на сравнително добро ниво към онзи момент
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 1 rate down comment 15
Иван Митев
преди 6 години
За подобрение на жизненото равнище е необходимо прекратяване на причините, които сега го задържат.Водещата причина за задържане на жизненото равнище е държавната неправилност за неограничаваните щети от вредните намеси на централната банка.При прекратяване на тази вредна за всеки държавна грешка ще настъпят условия за подобрение на жизненото равнище.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 19 rate down comment 0
dr.5rov
преди 6 години
Когато чета такива статии, където специалисти (кой повече, кой по-малко) в единен хор говорят на практика едно и също нещо, аз си задавам един и същи въпрос. Защо след като специалистите искат едно и също нещо, то на Практика се Случва Точно Обратното? Отговор нямам, но предположения мога да правя. Само че на нас предположения не ни вършат работа. Трябват ни отговори. И ако тези и/или някои други специалисти, могат да дадат отговор, да побързат да го дадат. Времето не чака.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 20 rate down comment 1
redcretin
преди 6 години
Много се краде в тая държава...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 27 rate down comment 3
khao
преди 6 години
първия абзац можеше да го обобщите само с ... некадърно управление и лоша съдебна система, щото оправиме ли това, първия абзац от 5 до 10 години сами ще се оправят
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 61 rate down comment 2
kondenz
преди 6 години
Още в началото на статията има някои неточни твърдения: "Слабият икономически растеж, .......... в съчетание с намаляващото население на страната. Всички те са сред причините за ниските доходи в България."Слабият растеж е следствие от останалите посочени фактори, а не първопричина за ниските доходи. Освен това, при намаляващо население и липса на служители и работници, доходите растат, а не намаляват. Основната и единствена причина за ниските доходи е предаването на българската икономика още в зората на демокрацията в ръцете на абсолютно некадърни и алчни бивши членове и приближени на партията-кърмилница. Те разпродадоха на безценица и разпарчетосаха за скрап това, което им дадоха безвъзмездно да управляват и оставиха на улицата квалифицираните специалисти. Тези, които още функционират, укриват данъци, точат ДДС и крадат еврофондове. Не го казам аз, а десетките доклади от ЕК и неправителствени организации.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още