Индустриален холдинг България (ИХ България) е учреден през 1996 г. като приватизационен фонд с цел придобиване на акции от предприятия, предложени от Държавата за продажба по реда на масовата приватизация.
След приключване на първата вълна на масова приватизация през февруари 1998 г. Приватизационен фонд България АД преуреди дейността си като холдингово дружество по Търговския закон и се преименува на Индустриален холдинг България АД.
Холдингът е петият най-голям приватизационен фонд по размер на набрания капитал в инвестиционни бонове и брой акционери от общо 81 приватизационни фондове, лицензирани в България през 1996 г. Учредителният капитал на ИХ България е 2 654 985 лева, а учредители са около 110 000 акционери.
След няколко увеличения на капитала към 30 юни 2004 г. ИХ България е с основен капитал 21,003 млн. лв., разпределени в поименни акции с право на глас с номинална стойност 1 лев всяка една. Това нарежда холдинга сред първите 10 най-големи дружества по размер на основен капитал сред публичните дружества, листвани на БФБ – София.
ИХ България е публично дружество, което управлява инвестиционен портфейл от участия в различни отрасли на индустрията, като се стреми да постига контролно участие над 51% във всеки отрасъл, позволяващо определянето на стратегия за развитие и осъществяване на управление в дружествата, в които инвестира. В партньорство с други инвеститори ИХ България инвестира и в проекти, в които може да упражнява значително влияние - до 50% от участието.
Индустриален холдинг България следва политика на непрекъсната оптимизация на инвестиционния портфейл. Към 2004 г. основните инвестиции са насочени в отраслите корабостроене и кораборемонт, машиностроене, недвижими имоти и туризъм. Портфейлът на холдинга към 31 декември 2004 г. включва следните дружества:
Според неконсолидирания си тримесечен отчет Индустриален холдинг България отчете ръст в чистата си печалба за 2004 г. от 402% до 965 хил. лв., спрямо реализираната през 2003 г. печалба от 192 хил. лв.
Разпределена на броя на акциите на холдинга, печалбата е в размер на 4.6 ст. на акция, или коефициент цена/печалба спрямо вчерашната цена по позицията от 79,8.
Значителен ръст регистрират и приходите от дейността на Индустриален холдинг България, които нарастват с цели 143% до 2,47 млн. лв. в сравнение с реализираните през 2003 г. приходи в размер на около 1 млн. лв. Ръстът е предопределен основно от значителното нарастване на приходите от продажба на стоки.
Индустриален холдинг България бе третата най-повишаваща се позиция на родния ни пазар за последната една година, като за периода акциите на холдинга са се повишили с цели 885,29%, на фона на значително по-скромния ръст на родният SOFIX от около 40%.
Дружеството е и компонент на новия индекс BG40, включващ акциите на най-ликвидните компании на нашия пазар, участващи с равни относителни тегла в индекса.
На 25 януари ИХ България извърши първото лихвено плащане по емисията си конвертируеми облигации. Облигациите са с 6% годишна лихва и срок 36 месеца, като на падежа може да се конвертират в акции.
Набраните средства по емисията (5,25 млн. лв.) се планира да бъдат използвани за инвестиционни проекти на дъщерни дружества на холдинга в следните области: корабостроене и кораборемонт, възобновяеми източници на енергия и недвижими имоти.
ИХ България ще предостави консолидирания си отчет за четвъртото тримесечие за 2004 г. на 28 февруари.
В понеделник книжата на холдинга поевтиняха с 1,17% до средна цена от 3,38 лв. при изтъргуван обем от 10 497 броя.
Теодор Минчев, Кристиян Костов
Свързани компании: