IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Евростат: Електроенергията покрива 40% от крайното потребление за бита у нас

На второ място по значимост е използваната енергия в бита у нас, която идва от възобновяеми енергийни източници

10:02 | 24.03.18 г.
<p>
	<em>Снимка: Pixabay</em></p>

Снимка: Pixabay

Крайното потребление на енергия в жилищния сектор у нас е било покрито около 40 процента от използването на електроенергията за битови нужди, показват данни от анализ на Евростат за видовете енергия, използвани в бита през 2016 г. от страните на ЕС.

Според данните на Евростат на второ място по значимост е била използваната енергия в бита у нас, която идва от възобновяеми енергийни източници - близо 34 на сто.

Около 14 процента е бил делът на енергията за бита от производна енергия от смесени източници. Около 7 процента от енергията за жилищни и битови нужди у нас идва от твърди горива и едва 2,6 на сто - от природен газ.Най-нисък е бил делът на използваната енергия в бита у нас от петролни продукти - едва 1,2 на сто.

Основното предназначение при използването на енергията у нас /както и в целия ЕС/, е било за отопление на домовете - около 55 на сто от използваната като цяло енергия. Второ по значимост предназначение за използваната енергия у нас е било за осветление и за работата на различните електроуреди за бита /телевизори, хладилници, компютри, прахосмукачки, кафемашини и др./ - около 20 процента.

Други около 17 процента от използваната енергия от сънародниците ни са отивали за отопление на водата в домовете за битови нужди, а около 8 на сто от общата използвана енергия - за домакинско готвене.

По този признак - повече от две трети от домакинствата у нас са готвили на електричество, 12 процента - с енергия от възобновяеми източници и едва 2 процента от сънародниците ни са приготвяли храната си на природен газ. На твърдо гориво са приготвяли храната си едва 1,1 на сто от българите.

ГАЗЪТ Е ОСНОВЕН ИЗТОЧНИК НА ЕНЕРГИЯ В ЕС

Природният газ е основен източник на енергия в жилищния сектор за страните от ЕС, като неговият дял възлиза на близо 37 процента от общата използвана енергия в общността през 2016 г. Електроенергията съставлява 25 процента от крайното потребление на енергия в жилищния сектор на ЕС. Възобновяемите енергийни източници са около 16 процента, следвани от нефтопродуктите - 12 процента, производна топлина - 7 процента и най-ниският дял дял се покрива от твърдите горива - едва 3 процента.

Повечето държави-членки на ЕС разчитат на енергия за жилищни нужди главно на природния газ /9 държави-членки/ или на електроенергията /други 9 държави-членки/ за посрещане на техните нужди в жилищния сектор.

Най-значително е потреблението на природен газ за битови нужди в следните страни на ЕС: Холандия /72 процента/, Великобритания /63 процента/, Италия /53 процента/, Словакия /52 процента/, Люксембург и Унгария /по 45 процента/, Белгия /42 процента/, Германия /40 процента/ и др.

Най-висок дял потребление на електроенергия за битови нужди е регистриран в Малта - близо 70 на сто, Швеция - 51 на сто, Португалия - 43 на сто, България, Гърция и Кипър - по 41 на сто и др.

Според анализа основният приоритет за използването на енергия за битови цели, е за отопление на домовете в страните членки на ЕС /65 на сто/ от крайното потребление на енергия в жилищния сектор. Електроенергията, използвана за осветление, както и за най-различни видове електроуреди за бита съставлява 14 на сто от потреблението /този показател изключва използването на електроенергия за захранване на отоплителните, охлаждащите или готварските печки/. Енергията, използвана за отопление на водата е 14,5 на сто.

Най-нисък дял от енергията, използвана за отопление на помещения, се наблюдава в страни с предимно южно географско разположение - Малта /16 процента/, Португалия /20 процента/ и Испания /43 процента/, отчита Евростат.

(БТА)

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 11:55 | 12.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

Финанси виж още