IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Инвестиционните бонове са новият горещ инструмент на борсата

17:05 | 08.12.03 г.
Автор - снимка
Създател
Инвестиционните бонове са новият горещ инструмент на борсата
INVESTOR.BG, специално за в. ПАРИ

Инвестиционните бонове се търгуваха в широкия ценови диапазон от 13.05 ст. за 1 лв. номинал до 17.4 ст. за 1 лв. номинал за първите две седмици от листването им на Българска фондова борса – София. С това те се превърнаха в най-динамичният инструмент на борсата, даващ възможност за реализиране на печалби в момент, когато SOFIX губи 3.7% за последния месец, а компенсаторните инструменти поевтиняха с около 8.5% за същия период.

Първата сделка с инвестиционните бонове бе уговорена сделка за 1.5 млн. лв. номинал на максималната цена до момента от 17.4 ст. за 1 лв. номинал в първия ден на търговията – 24 ноември. Само два дни по-късно на 26 ноември се сключи и сделка на минималната цена до момента от 13.05 ст. за 1 лв. номинал. Още на следващия ден обаче последва мощно изкупуване от клиент на Юнионбанк до 15.00 ст. за 1 лв. номинал , както и блокова сделка на 15.8% за 1 млн. лв. номинал, сключена във вторник, 2 декември, с купувач, отново клиент на Юнионбанк.

Съвсем обяснимо, след тези резки ценови изменения с по 15-20% в двете посоки, към новия инструмент на БФБ-София се насочиха и много спекулативни пари.

За изминалите две седмици оборотът с инвестиционните бонове е за 7.344 млн. лв., включително две сделки на блоков сегмент за общо 2.5 млн. лв. номинал. Средната цена от всички 251 сделки е 15.23 ст. за 1 лв. номинал.

Без трите големи сделки, всяка за над 1 млн. лв. номинал, оборотът с инвестиционните бонове е 3.344 млн. лв. номинал със средна цена 14.35 ст. за 1 лв. номинал.

Сделките за под 1500 лв. номинал инвестиционни бонове бяха общо 136, но за само 78.5 хил. лв. номинал или 1.06% от общото изтъргувано количество. При раздаването на боновите книжки до края на 2001 г., всеки пълнолетен български гражданин имаше право на по 250 лв. инвестиционни бона и тъй като в някои семейства всички бонове бяха прехвърляни на едно лице, максималните пакети в първособствениците са около 1500 лв. номинал. Това означава, че почти няма хора, които да продават на текущите цени, след като тези продажби формираха само 1.06% от търговията.

Поради това може да се каже, че основните количества на този пазар си остават доставените чрез т.нар. “рънъри”, които обикалят страната и изкупуват “бонови книжки”. Нещо повече, основните количества изтъгувани на пазара са част от събираните в последните 3-4 години, но все още непродадени “бонови книжки”. Най-евтиният начин за акумулирането им беше директно изкупуване от ромските квартали, като рънърът поемаше таксата от 5 лв. за издаване на “бонова книжка” и плащаше други 10-15 лв. на продавача. При все това най-евтините акумулирани инвестиционни бонове, отчитайки и разходите за прехвърляне на собствеността, транспорт, храна, престой и комисионни за изкупвача (рънъра), бяха на цена 10% от номинала.

Голямо количество “бонови книжки” се изкупуват и при големи поръчки за покупки на акции от Доверие обединен холдинг, Албена инвест холдинг и други широкоразпространени акции. При тези кампании “рънъри” изкупуват дневно по около 5000 акции на Доверие обединен холдинг и 2000 акции на Албена инвест холдинг, тоест по 280-300 акционери се разделят с книжата си всеки ден от общо 350 хил. акционери в двата холдинга.

Когато някой от тези акционери, издирвани по адрес, чрез списък купуван от Централен Депозитар, притежава и “бонова книжка” или други акции, “рънърите” почти винаги му предлагат да продаде всичко, разбира се на нива, по-ниски от борсовите цени, за да има печалба за посредника.

Дневното предлагане, което може да се осигури чрез рънърите, би било в рамките на 75-150 хил. лв. номинал, изчислено на база изкупуванията при холдингите. То е лимитирано от цената.

При 14% за 1 лв. номинал, продавачът получава чисто около 25 лв. на бонова книжка. При акциите на Доверие обединен холдинг той получава чисти около 50 лв., а при акциите на Албена инвест холдинг, които са по-скъпи - чисти около 75 лв. за “бонова книжка”, отговаряща на стандартните 25 акции. По-високата цена съвсем обосновано увеличава предлагането.

Интересен развой имаше търговията в петък, 5 декември, когато клиенти на посредника Акцепт инвест продадоха 429 хил. лв. номинал на пазарни цени, поради което средната цена на инвестиционните бонове се смъкна до 13.64 ст. за 1 лв. номинал. Два дни по-рано клиент на Акцепт инвест продаде 1 млн. лв. номинал на клиент на Юнионбанк при цена 15.8%. Явно обаче към останалото количество от близо 0.5 млн. лв. не е имало интерес и то бе “изсипано” на пазара.

В момента на цена 13.45 ст. за 1 лв. номинал е поставена оферта купува за 500 хил. лв. номинал, а на цена 13.20 ст. друга оферта купува за 500 хил. лв. номинал, които вероятно ще окажат значителна съпротива пред спада на цената.

Мистерията с изчезналите 44.4 млн. лв. инвестиционни бонове

134.1 млн. лв. номинал инвестиционни бонове регистрира за търговия БФБ-София, като според източници от Централен Депозитар, цифрата на издадените инвестиционни бонове може да се коригира само при откриване на отделни грешки при въвеждането в регистъра. На 24 юли Агенцията за приватизация обяви, че инвестиционните бонове са с номинал 198 млн. лв. След плащанията по първия централизиран публичен търг бяха използвани 19.5 млн. лв. номинал и така общо валидните инвестиционни бонове трябваше да се понижат до 178.5 млн. лв. В началото на ноември обаче Централен депозитар регистрира едва 134.1 млн. лв., което показва че разликата от 44.4 млн. лв. номинал вероятно са били използвани за плащания по приватизационни договори на РМД (работническо мениджърски дружества).

Наскоро плъзна слух за 5.5 млн. лв. номинал инвестиционни бонове с купувач Златни АД, използвани за плащане на вноски по приватизационния договор за покупка на 76% от Златни пясъци.
Сделката е подписана на 14 април 2000 г. Според нейните условия Златни АД може да плати 72% от общо 80.8 млн. долара “с други финансови инструменти” в срок от 5 г. на четири равни годишни вноски с 1 година гратисен период. Тоест през април 2004 г. и през април 2005 г. Златни АД трябва да плати около 25 млн. лв. номинал, като ще предпочете да плати с най-евтиното непарично платежно средство – инвестиционните бонове.

В четвъртък правителството обяви списък за приватизация на пакети в 197 дружества, 165 от които са непублични и ще бъдат раздържавени срещи инвестиционни бонове и компенсаторни инструменти. Става дума за общо 3.64 млн. акции, като от 29 предприятия се предлагат мажоритарни пакети за общо 681 хил. акции.

Пакетите от 165-те непублични дружества са равностойни на изтеклия вече първи централизиран публичен търг, на който бяха предложени пакети от 425 предприятия, но сред тях нямаше мажоритарни пакети, а общо акциите бяха 3.43 млн., спрямо 3.64 млн. акции в сегашния списък. На този търг бяха платени акции за 19.5 млн. лв. номинал инвестиционни бонове, спрямо класирани заявки за 38 млн. лв. номинал. Подобен резултат може да се очаква и от новите дружества.

Според минималните цени на пакетите от 87 ООД, които ще се предложат на БФБ-София в близките седмици за тях ще бъдат похарчени 4 млн. лв. номинал инвестиционни бонове и компенсаторни инструменти.

Освен това от първоначалния списък с 1073 предприятия за приватизация срещу непарични платежни средства все още има около 300 пакета, които не са предлагани и идеята на Агенцията за приватизация е те да формират един голям втори централизиран публичен търг. Като един от ценните пакети в списъка фигурират 30% от капитала на Бояна филм.

Всички тези пакети обаче трудно се поддават на оценка, а интересът към тях в повечето случаи е ограничен само до мажоритарния акционер, защото правата на миноритарните акционери в непублични дружества не са защитени. Липсва и яснота колко млн. лв. приватизационни вноски в непарични средства имат да плащат работническо-мениджърските дружества. При много от тях сроковете за плащане бяха десетгодишни и изтичат съответно през 2007, 2008, 2009 и 2010 г.
Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 22:08 | 09.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

Финанси виж още