IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Пул Енергетика: Риба се лови най-добре в мътна вода

10:21 | 10.11.03 г.
Автор - снимка
Създател
Пул Енергетика: Риба се лови най-добре в мътна вода
Спекулатн купи 20% от Енергоремонт Бобов дол

INVESTOR.BG, специално за в. ПАРИ

През миналата седмица завирши борсовата приватизация на 16% от Енергоремонт-Русе АД и 40% от Енергоремонт-Бобовдол АД, която ще се запомни с изключително голямата разлика между максималната и минималната цена на сключените сделки в размер на 5 пъти - прецедент в досегашната борсова приватизация. Цената за акция на Енергоремонт-Бобовдол на 27 октомври беше 35.05 лв., на 31 октомври вече беше едва 7.08 лв. за акция. Големите разлики са резултат от липсата на яснота каква ще бъде минималната цена през следващия етап от продажбата, както и от ограничения кръг инвеститори, наддавали на търговете.
В истинска драма за няколко играчи се превърна търгът за 16% от капитала на Енергоремонт-Русе АД. На 24 октомври клиент на Златен лев брокери закупи 1970 акции, или 3.94% от капитала на дружеството, от Приватизационен сегмент на БФБ-София при средна цена 21.70 лв. за акция и през следващите два часа продаде 300 акции при цена 8 лв. за брой,

РЕАЛИЗИРАЙКИ ЗАГУБА ОТ 63.13% В РАМКИТЕ НА ДЕНЯ
Същият инвеститор на следващия ден се раздели с още 400 акции отново при цена 8 лв. за брой. Така само за два дни спекулантът реализира загуба от 9590 лв., запазвайки си 1270 акции на Енергоремонт-Русе АД. Разочарованието му обаче не спря дотук, тъй като в следващите дни сделките с Енергоремонт-Русе на приватизационен сегмент се сключиха при средна цена 6.74 лв. за акция. При тази цена бяха продадени последните държавни 10.08% от капитала на Енергоремонт-Русе. Друг инвеститор, търгуващ през Юнионбанк, също загуби от спекулация с Енергоремонт-Русе, след като закупи 1000 акции по 15 лв. за брой и след това усредни покупната си цена до 10.20 лв. за акция, купувайки нови 1400 акции на по-ниски цени. Вероятно за да намали рисковата си експозиция, инвеститорът продаде в петък 900 акции при единична цена 8 лв., което означава, че е реализирал загуба от 2.20 лв. на акция, или 1980 лв. без включени борсови комисиони.
Акциите на Енергоремонт-Варна също се оказаха опасни за клиент на Златен лев брокери. Той купи 500 акции на 24 октомври при единична цена 32 лв. за акция от Приватизационен пазар и час по-късно се раздели с 400 от тях, продавайки ги на нормален пазар при цена 14 лв. за акция, реализирайки 7200 лв., или 56.25% загуба за един час
През следващите дни акциите на Енергоремонт-Варна можеше да се купят при цена от 6 лв., което е и новата, по-ниска минимална цена, предложена от посредника продавач Фина-С, след като при началната от 25 лв. книжата не бяха изкупени. За днешното наддаване на Приватизационен пазар остават 7730 акции, или 6.53% от капитала на Енергоремонт-Варна АД, при минимална цена 6 лв. за акция.
Доста по-спокойно премина търгът за 40% от капитала на Енергоремонт-Бобовдол, след като на високата цена от 35.05 лв. бяха купени само 30 акции. Средната цена за всички продадени държавни акции беше 7.75 лв., а държавата получи 306.500 хил. лв. за дела си в едно от най-големите енергоремонтни дружества.
От капитала на Енергоремонт-Бобовдол 20% станаха собственост на клиент на посредника Екс пит и ко, известен със спекулативната търговия на контролни пакети, представляващи над 5% от капитала на публично дружество. Нови 8% вероятно станаха собственост на Вивес АД, тъй като са купени от същия посредник, който през пролетта придоби 25% от капитала на Енергоремонт-Бобовдол /при единична цена 19.7 лв. за акция в КИ/ в полза на Вивес. Сегашната покупка е при 60% по-ниска цена въпреки по-големия предлаган дял.

ВИВЕС АД ИСКА ДА ПРИДОБИЕ КОНТРОЛ НАД ЕНЕРГОРЕМОНТ ХОЛДИНГ
Вивес АД-София вече притежава 36% от Енергоремонт холдинг, 34% от Енергоремонт-Русе и 33% от Енергоремонт-Бобовдол. Делът на Вивес в капитала на Енергоремонт холдинг дори достига 48.6% чрез свързани лица, но официално в края на миналия месец дружеството притежаваше 36%. От търговете на Приватизационен пазар през миналата седмица бяха закупени 2% при средна цена 9.4 лв. за акция. Това показва намерението на Вивес да купи контролен дял в Енергоремонт холдинг, който притежава по 35% в капитала на всички 8 енергоремонтни дружества, включително тези в Бобовдол, Русе и Варна.
Между 12 ноември и 5 декември ще се продават последните 49% от капитала на холдинга при минимална цена 2.75 лв. за акция. Ако продажбата е успешна, Енергоремонт холдинг ще бъде второто дружество в България, чиято приватизация е изцяло проведена на фондовата борса, след Проучване и добив на нефт и газ АД.
През пролетта 49% от капитала на Енергоремонт холдинг бяха продадени срещу компенсаторни инструменти. Тогава Вивес АД успя да купи 34.7% от дружеството, или 120 хил. акции, при цена 4.99 лв. в КИ или 1.2 реални лв. за акция. Поради това платените през миналата седмица 9.4 лв. за акция може да се считат за добра цена за продавача в лицето на държавата.
Изтеклата продажба на дяловете от енергоремонтните дружества в Бобовдол и Русе обаче става на значително по-ниски цени от реализираните при продажбата през април и май тази година. Тогава 25% от капитала на Енергоремонт- Бобовдол АД се продадоха срещу компенсаторни инструменти, отговарящи на средна цена 19.70 лв. спрямо 7.75 лв. за акция при сегашната продажба на 40% от капитала. Средната продажна цена на 16% от Енергоремонт-Русе сега е 11.45 лв. на акция спрямо 16 лв. на акция за дял от 49% през пролетта. 7.27 лв. на акция е средната продажна цена на Енергоремонт-Варна АД до момента спрямо 9 лв. през пролетта. При това на цена 6 лв. за акция все още остават неизкупени 6.5%, или две пети от предложените за продажба акции.

ЛИПСАТА НА ИНФОРМАЦИЯ Е ЕДНА ОТ ПРИЧИНИТЕ ЗА РАЗВИТИЕТО НА ТЪРГОВЕТЕ
Все още не е публикуван консолидиран отчет на Енергоремонт холдинг, поради което няма яснота за реалните резултати на дружеството. Широкият инвеститор е изправен пред ситуация, в която не знае какво купува. Продажбата на дялове от енергоремонтните дружества през пролетта започна без навременно публикуване на отчетите на дружествата от Комисията за финансов надзор и БФБ-София, което отказа огромната част от инвеститорите от участие в наддаването. Това беше и една от причините Вивес АД да успее да закупи 34.70% от Енергоремонт холдинг за общо 144 хил. лв. Зад тези 34.70% стоят консолидирани приходи за близо 3 млн. лв. според неофициални информации.

Мариян Йорданов, Investor.bg
Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 13:12 | 09.08.05 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

Финанси виж още