Наличието на добри традиции и нарастващото признание, което търговските марки на български производители на селскостопански продукти и храни печелят от клиентите си в страната и в чужбина са силните страни на земеделския сектор, които допринасят за положителната му перспектива.
Това прогнозира главният икономист на УниКредит Булбанк Кристофор Павлов на специализирания агрофорум “Обща селскостопанска политика след 2020 – изборът на България“, организиран от Института за агростратегии и иновации и ИнтелиАгро в Пловдив.
Според него за банките и други институционални инвеститори селското стопанство е особено обещаващо, тъй като се характеризира със сравнително ниска финансова задлъжнялост, което означава, че бъдещото проникване на кредит вероятно ще продължи с по-бързи темпове в сравнение с останалата част от икономиката.
Дял на селското стопансво от брутната добавена стойност (БДС) в %
Източник: НСИ, UniCredit Research
Павлов напомни, че възстановяването на сектора започна едва след присъединяването на България към ЕС, но той се очертава като един от най-важните сектори за икономиката е това най-убедително се илюстрира от подобрената международна търговска позиция на сектора.
Растежът на износа се ускорява стабилно след влизането в ЕС през 2007 г.
Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
преди 7 години Кристофър да вземе мотиката и да се връща на село. Потенциалът е голям. Тъкмо на практика ще въведе предложенията, които е направил от стол в центъра на София. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 7 години Интересно и грешно изказване, освен ако господина не приема за селско стопанство и ХВП, но то е нормално. Селското ни стопанство към момента е ориантирано към суровини и то с ниска добавена стойност, а и при 1,5 млрд. преки субсидии, не виждам защо са му кредити. отговор Сигнализирай за неуместен коментар