IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Все повече, все по-малки български общини

Окрупняването на общини не може да се разглежда като панацея, но раздробеността прави адекватното провеждане на регионална политика невъзможно

08:35 | 03.03.17 г.
<p>
	<em>Снимка: Pixabay.com</em></p>

Снимка: Pixabay.com

Негативните демографски процеси, които протичат в страната през последните десетилетия, доведоха до чувствителен спад на населението в редица български общини. С всяка изминала година този процес прави все по-актуален въпроса за провеждане на териториално-административна реформа, пише икономистът от Института за пазарна икономика Явор Алексиев.

Първото по ред изискване на чл. 8 от Закона за административно-териториалното устройство на Република България (ЗАТУРБ) за създаване на нова община е наличието на население над 6 хил. души. Това изискване обаче не се прилага по отношение на вече съществуващи общини, както се вижда от приложената карта.

През 2015 г. в страната има 69 общини, които не отговарят на този първоначален критерий за създаване на община, докато през 2000 г. те са били 32. По-голямата част от тях се намират в пограничните райони, като особено ясна концентрация се наблюдава в Северозападна България. В допълнение, има 16 общини, в които населението е над 6 хил., но под 7 хил. души. Населението в повечето от тези общини е с ясна тенденция към спад, като изключения от това правило са общините Никола Козлево, Приморско, Куклен и Минерални бани, показват данните на Института.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.

Последна актуализация: 17:01 | 12.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

Финанси виж още