В своя доклад от Световната банка отчитат още, че електроенергията е основен източник на енергия за повечето домакинства в страната (например, голям процент от тях се отопляват с електроенергия - б.р).
Това тежи особено на бюджетите на уязвимите потребители. За определянето на финансовото състояние на домакинствата от институцията следват дефиниция на Eurostat, според която бедните лица са тези, чийто разполагаем доход е под 60% от средния еквивалентен разполагаем доход за страната след социални трансфери.
Уязвимите домакинства харчат над 17,4% от доходите си за електроенергия, докато намиращите се в най-горните слоеве по разпределение на доходи - около 12%.
Именно защитата на уязвимите потребители е много важна част от пълната либерализация на енергийния пазар. От институцията определят, че 440 хил. български домакинства ще са най-засегнати от отварянето на пазара, а действащите програми за социално подпомагане не са адекватни за тяхното обхващане.
Правителството предложи социална тарифа за бедните домакинства, но според Банката тази мярка няма да е достатъчна, заради "сравнително малкия й размер" и предложитените критерии за допустимост. Очаква се социалната тарифи да възлиза на около 187 лева годишно на домакинство.
Затова и препоръката е за автоматично включване и изключване на домакинствата от социалната тарифа и разширяването на критериите за допустимост, за да бъдат обхванати и домакинствата с доходи под линията на бедността.
Трябва да бъде извършено и поетапно отваряне на пазара и информационни кампании за правата на потребителите, както и предимствата, които носи това поетапно дерегулиране на цените.
Оценката на Световната банка е, че страната разполага с достатъчно мощности за посрещане на пиковото потребление в краткосрочен и средносрочен план и очакват страната да остане нетен износител в региона, благодарение на значителния дял на ядрените мощности и въглищните централи.
Цената на електроенергията у нас е средно около 72 лева за мегаватчас, което е по-ниско от средната цена на едро в региона. Мощностите, които могат да бъдат активирани при върхово потребление в страната, са около 10 хил. мегавата.
В своя доклад от Световната банка препоръчват още и повишаване на независимостта и капацитета на енергийния регулатор, както и на енергийната борса.