Дисбалансите на пазара на труда на практика следват и огромните разлики в образованието в отделните райони на страната, както и негативните демографски тенденции. Що се отнася до естествения прираст, дори и столицата, която е сред лидерите по механичен прираст на население, отчита най-неблагоприятния си резултат от 2007 г. насам.
Като цяло през изминалата година се наблюдава засилена миграция от града към селото. Лидер по механичен прираст на населението е София област, следвана от София град и областите Бургас, Хасково, Варна и Пловдив, а на „опашката” са Смолян, Разград, Видин и Враца.
Демографските тенденции пряко влияят и на пазара на труда и инвестициите. В слабо развитите области проблемите вече са толкова дълбоки, че не могат да се решат нито от европейски фондове, нито от целенасочени инвестиционни програми, защото в много от тях просто няма хора, заключи Десислава Николова.
Местните финанси – „тъмна Индия”
През тази година се наблюдава тенденция към увеличаване на местната данъчна тежест, коментира икономистът от Института Петър Ганев. Най-чувствително се увеличават данъците върху недвижимите имоти, включително и при сделки с имоти, тъй като те са най-сериозният източник на приходи в бюджетите на общините, посочи той.
Ако през 2014-2015 г. са отчетени 58 случая на увеличение на местните данъци и такси, то през 2016 г. случаите вече са повече от 80, показват данните на ИПИ. Само в 17 случая е регистрирано намаление на местната данъчна тежест.
Най-много промени са направени в таксата „битови отпадъци”, макар че те са с най-малка тежест заради разходоориентирания й размер, подчерта Ганев.
Финансовата децентрализация на общините също продължава да не се случва, въпреки наличната стратегия, която пък не се изпълнява.
Непрозрачно се осъществяват и процедурите по оздравяване на общини. Знае се, че поне 36 местни администрации са подали планове в Министерството на финансите и искат безлихвени заеми. Перник например търси 20 млн. лева, Сливен – над 17 млн. лева, Кърджали, Доспат, Видин, Неделино и други общини също са кандидатствали за заем от държавата.
Ганев обаче посочи, че нито един от плановете за оздравяване не е одобрен, а и не са заложени пари за тези безлихвени заеми в бюджета за 2017 г.
преди 7 години Че те най-кадърните и можещи и сега са в София. Какво ще се промени тогава. Единствено Пловдив, Варна, Бургас имат капацитет да се превърнат в съпоставими и значими икономически центрове занапред. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 7 години Че те най-кадърните и можещи и сега са в София. Какво ще се промени тогава. Единствено Пловдив, Варна, Бургас имат капацитет да се превърнат в съпоставими и значими икономически центрове занапред. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 7 години Ето малко реална статистика за стандарта в България:http://***.dnevnik.bg/shimg/oo_2873528.jpghttp://***.dnevnik.bg/shimg/oo_2873523.jpg отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 7 години Още малко, 3 години - и Софето ще стане като прованса. Като спрат евро-парите :) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 7 години слаби политици водят до това ... централизиране на икономиката, но тази тяхна некадърност ще им изеде главата в скоро време, като стане така че София сама да решава всички избори поради голямото си население. по богатите софиянци са по свободни в това отношение и по малко ще търпят тикви и други плазмодии отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 7 години Ами вие от ИПИ защо не предложите останалата част от страната направо да бъде закрита и да остане само София Преместете всички по можешти и кадърни там и останалите ги закриите София да стане 3 милионен мегаполис и в останалата част на страната да се отглеждат само жито царевица ечемики слънчоглед Със автономни трактори и комбайни Страхотна переспектива *** политици отговор Сигнализирай за неуместен коментар