Pfizer-Allergan чупи рекорди
Сделката Pfizer-Allergan е най-голямата в историята на здравния сектор, като чупи предишния рекорд от 1999 г., когато Pfizer постигна споразумение да погълне Warner-Lambert за 90 млрд. долара. Оповестената през ноември сделка е най-голямата досега в здравния сектор.
Обединението на Pfizer и Allergan свързва две големи компании с идеята за създаване на нов глобален биофармацевтичен лидер в сферата на иновациите, заявиха за Investor.bg от Pfizer Inc. Двете компании ще имат потенциала за производство на повече лекарства и терапии, достъпни за повече хора по света. Сливането ще обедини повече средства, които да насочи за инвестиции, производство и развитие на бизнеса.
AstraZeneca в битката за лидерство
Факторите, които благоприятстват сделките във фармацевтичната индустрия, са от различно естество в зависимост от спецификата и етапа на развитие на компанията, каза Зоя Паунова, мениджър за България на AstraZeneca – компанията, която през последните няколко години, месеци и дори дни, реализира поредица от сделки.
Компанията е ръководена от мисията да инвестира в иновация и научни открития, каза Паунова. По думите й стремежът на AstraZeneca в световен мащаб е утвърждаване на научното лидерство чрез търсенето на иновативни и персонализирани подходи в лечението на пациентите, които оптимизират разходите за здравеопазване.
„Сделките са част от бизнес реалността, в която оперираме, и са в тенденция със стремежите за конкурентоспособност, развитие и устойчив растеж. В AstraZeneca следим и финансираме научни открития, които ще предоставят по-добро и по-ефективно лечение, както и по-добро съотношение между качество и цена“, каза Зоя Паунова.
С придобиването от страна на AstraZeneca на американската биофармацевтична компания ZS Pharma очакванията са сделката да обогати портфолиото на компанията и да утвърди позицията й като лидер в терапевтични области като кардиология и диабет, и да разгърне присъствието си в терапевтична област нефрология.
В дългосрочен план, след покриване на регулаторните изисквания, компанията очаква продуктите на ZS Pharma да бъдат представени и у нас.
Перспективите
85% от всички участници в Барометъра на доверието в икономическата среда от фармацевтичния и биотехнологичния сектор споделят, че имат поне две или повече сделки в плановете си за следващата година спрямо 72% от всички анкетирани от други сектори, отчитат от EY България.
Според анализаторите това означава, че фарма секторът ще остане по-активен спрямо други сектори. Представителите на фармацевтичната и биотехнологичната индустрия споделят също, че на пазара има повече и по-качествени възможности за придобивания в сравнение с минали години.
В този смисъл EY не очаква придобиванията в сектора да намалеят през следващата година, а по-скоро да задържат един стабилен темп.