IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Скритите държавни дългове - голямата заплаха за публичните финанси

Задълженията на държавните енергийни компании и болници носят най-големия потенциален риск за бюджета

08:57 | 21.11.15 г. 10
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
Скритите държавни дългове - голямата заплаха за публичните финанси

Обикновено дебатът около държавния бюджет се води в рамките на няколко основни точки: колко е дефицитът, колко е новият дълг и колко са разходите по функции, пише в свой анализ икономистът Калоян Стайков от Института за пазарна икономика (ИПИ).

"И докато преобладаващият популизъм и липсата на реформи ясно се виждат във влошаването или поне в липсата на подобрение на водената фискална политика, те имат и други, скрити, последствия", посочва той.

Скритите дългове в здравеопазването

Квази-публичните задължения са най-очевидни в здравеопазването, където Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) трупа не само дефицити, но и неразплатени задължения. Бюджетът на касата беше актуализиран два пъти през 2014 г. – веднъж за отпускане на трансфер от държавния бюджет от 225 млн. лв. и втори път, за да се легализира дефицитът ѝ от 100 млн. лв.

Заедно с това обаче НЗОК трупа и неразплатени задължения, които към края на 2013 г. са в размер на около 358 млн. лв. Все още няма данни за изпълнението на бюджета на касата за 2014 г., нищо, че вече се обсъжда бюджета ѝ за 2016 г., посочва още икономистът. 

От ръста на неразплатените задължения се вижда, че разходите на касата са толкова раздути, че въпреки отпускането на допълнителни държавни средства през последните две години, тя не успява да ги покрие.

Ситуацията много наподобява състоянието на пенсионната система, където парите никога не стигат, и рано или късно, при липсата на реформи, недостигът на средства в здравеопазването ще се превърне в траен бюджетен проблем, какъвто е ежегодният трансфер на публични средства към пенсионната система.

Другият очевиден проблем в сектора е постоянният ръст на дълговете на болниците. Въпреки че този ръст забавя темповете си през 2014 и 2015 г., това е за сметка на увеличаващи се просрочени задължения. С други думи, за да не трупат нови задължения, болниците спират да плащат за вече натрупани дългове и с освободения ресурс покриват текущите си разходи.

Над 86% от задълженията на болниците към края на април 2015 г. са в болници с над 50% държавно участие, което означава, че при наличие на финансови проблеми, държавният бюджет/дълг ще трябва да помага. За да не се превърнат търговските задължения на държавните болници в тежест за данъкоплатците е задължително реформиране на системата, преструктуриране на задълженията, приватизиране на болници и т.н.

Съдейки по отношението на политиците към въпроси като приватизиране или закриване на болница, най-вероятно ще станем свидетели на популистко решение – трупане на дългове докато може, след това държавата ще помага.

Скритите дългове в електроенергетиката

Докато горните два проблема са най-очевидни, тъй като често се въртят из публичното пространство, задълженията на държавните енергийни компании изглеждат като най-големият потенциален риск за стабилността на публичните финанси.

Неадекватната политика в сектор „Електроенергетика”, водеща до огромен ръст на задълженията в сектора, беше и една от причините, поради които S&P понижи перспективата пред кредитния рейтинг на страната.

Задълженията на НЗОК и болниците, които в края на 2013 г. възлизат на 753,6 млн. лв., бледнеят пред тези на държавните компании в енергетиката – 4,59 млрд. лв.

В периода 2010-2014 г. задълженията на компаниите се увеличават с над 1,5 млрд. лв., което е ръст от близо 50%. Темпът на увеличение на задълженията се забавя значително през 2015 г., но реформи в сектора все още липсват. Ако предвидените мерки за намаляването на дефицита в сектор „Електроенергетика” постигнат желания резултат, то това би означавало единствено спиране на трупането на нови задължения.

Въпросът „Как ще бъдат покрити вече натрупаните дългове” остава без отговор.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 02:18 | 12.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

7
rate up comment 8 rate down comment 13
kane
преди 9 години
при плосък данък толкова
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 18 rate down comment 3
redcretin
преди 9 години
Подведено правителство? От пожарникари и черешари, калинки и малинки, събрани от кол и въже?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 8 rate down comment 12
Иван Митев
преди 9 години
Все още специалистите не зачитат, че сега държавата функционира при подведено правителство да работи в обстановка на сгрешена парична система.При условия на тази всекиму вредна грешка държавата е с подсигурен крах, тъй като правителството колкото по-добре работи да осигури обществено икономическо развитие, толкова по-силен потенциал за кризи се развива.Пример: Ако не се допускаше тази слабост, държавата нямаше да има сегашни дългове.Истината е, за обществен просперитет е необходима подобрявана парична система.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 14 rate down comment 4
redcretin
преди 9 години
Какво им е на полотиците, които именно крадат? За тях е безумно изгодно, народа нямате топки - дори стафидки!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 13 rate down comment 1
scott
преди 9 години
играйте си на правене на бюджет, не ми пречите....
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 22 rate down comment 2
scott
преди 9 години
КОЛКОТО И ДА СТЕ ПРЪВЪРНАЛИ ОБИКНОВЕНИЯ ЧОВЕК В МАШИНА ЗА ПАРИ И КРЕДИТОПЛАТЕЦ - просто умира, обаче отказва да земе още дълг, да "върже двата края", или па да погледне напред.ЯКШЪН БЕ! ПУСКАЙ АТОМЪ! НАЙ-ДОООБРЕ.Прочее, СВЕТОВНАТА БАНКА сочи кат най-гоуем проблем на България ДЕМОГРАФСКАТА КРИЗА! От нейна гледна точка, скоро нема да има кой да работи и покрива вече взетите назаем пари... СЪГЛАСЕН СЪМ НА 100% С НЕЯ ЗА ТОВА. ТА,
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 27 rate down comment 0
scott
преди 9 години
групости!НАЙ-ГОУЕМИА ПРОБЛЕМ НА "БЮДЖЕТЪ" Е ЧЕ СЕ КРАДНА БЕЗОГЛЕДНО, НА ЕДРО, МАСОВО И СЪС УДОВОЛСТВИЕ!Вече немате буфери кат дребни и средни спестители, немате дори обикновени хора с хоризонт. има само мутри, които краднат от други мутри ит днес за утре. А, ДА,
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още